Ҳозиргина таълимдаги ютуқларни баҳолаш халқаро ассоциацияси (ИЭА) томонидан TIMSS 2023 халқаро баҳолаш дастури натижалари эълон қилинди.
2023 йил апрель-май ойларида Ўзбекистонда ўтказилган ушбу тадқиқотда барча ҳудудларидан танлаб олинган 166 та мактабдан жами 8800 нафар ўқувчилар (шундан, 4450 нафар 4-синф ва 4350 нафар 8-синф) иштирок этди.
Шунингдек, мазкур мактабларнинг 166 нафар директорлари ҳамда 1035 нафар математика ва табиий фанлар бўйича ўқитувчилар сўровномаларда қатнашган.
➖ 8-синф ўқувчилари натижалари:
Халқаро ҳисобот таҳлил натижаларига кўра, Ўзбекистондаги 8-синф ўқувчиларининг математик саводхонлик бўйича ўртача кўрсаткичи 421 балл бўлиб, қатнашувчи 44 та давлатдан 32-ўринни эгаллаган. 8-синф табиий фанлар (Сcиэнcе) саводхонлиги бўйича эса қатнашган 44 та давлат орасидан 396 балл билан 39-ўринни эгаллади.
➖4-синф ўқувчилари натижалари:
Тадқиқотда қатнашган ўзбекистонлик 4-синф ўқувчилари табиий фанлар (Сcиэнcе) саводхонлиги бўйича 412 балл тўплаган ва иштирокчи 58 та давлат ичида 54-ўринни эгаллади. Математика саводхонлиги бўйича эса қатнашувчи 58 та давлат ичида 443 балл билан 50-ўринни эгаллади
.
Ўзбекистонда 4-синфлардаги қизлар (446 балл) математика йўналишида ўғил болалардан (440 балл) яхшироқ натижа қайд этган бўлса, табиий фанлар йўналишида ҳам худди шундай фарқ сақланиб қолган (қизлар 414 балл, ўғил болалар 409 балл).
Табиий фанлар йўналишида 8-синфлардаги қизлар (395 балл) ва ўғил болалар (396 балл) деярли бир хил натижа қайд этган бўлса, математика йўналишида ўғил болалар (426 балл) қизлардан (416 балл) кўра юқорироқ натижа қайд этган.

Международная ассоциация по оценке достижений в образовании (IEA) опубликовала результаты международной программы оценки TIMSS 2023.
В данном исследовании, проведенном в Узбекистане в апреле-мае 2023 года, приняли участие в общей сложности 8800 учащихся (4450 из 4-х классов и 4350 из 8-х классов) из 166 школ, отобранных из всех регионов.
Также в опросах приняли участие 166 директоров этих школ и 1035 учителей математики и естественных наук.
Результаты учащихся 8-х классов:
Согласно результатам анализа международного отчета, средний показатель математической грамотности учащихся 8-х классов Узбекистана составил 421 балл и занял 32-е место из 44 стран-участниц. 8-й класс по грамотности естественных наук (Science) занял 39-е место с 396 баллами среди 44 стран-участниц.
Результаты учащихся 4 класса:
Учащиеся 4-х классов из Узбекистана, участвовавшие в исследовании, набрали 412 баллов по грамотности естественных наук (Science) и заняли 54-е место среди 58 стран-участниц. По математической грамотности она заняла 50-е место среди 58 стран-участниц с 443 баллами.
В Узбекистане девочки 4-х классов (446 баллов) показали лучшие результаты по математике, чем мальчики (440 баллов), но такая же разница сохранилась и по естественным наукам (девочки - 414 баллов, мальчики - 409 баллов).
В направлении естественных наук девочки (8 классов (395 баллов) и мальчики (396 баллов) показали почти одинаковые результаты, а в направлении математики мальчики (426 баллов) показали более высокие результаты, чем девочки (416 баллов).