Жорий йилнинг 12 март куни QS халқаро рейтинг агентлиги томонидан “QS by субжеcт–2025” халқаро университетлар рейтинги натижалари расман эълон қилинди. Ушбу рейтингда Тошкент давлат иқтисодиёт университети биринчи марта “Ижтимоий фанлар ва менежмент” йўналиши бўйича “Иқтисодиёт ва эконометрика” (Эcономиcс and Econometrics) соҳасида жаҳоннинг нуфузли “ТОП–500” университетлари орасида 401-450-поғоналарда қайд этилди.
Шу билан бирга, ТДИУ ҚС рейтингининг мазкур йўналиши бўйича Ўзбекистон олий таълим муассасалари орасида биринчи ва ҳозирча ягона университет ҳисобланади.
Бу муваффақият – университетнинг илмий-тадқиқот фаолиятини кенгайтириш, халқаро академик ҳамкорликни ривожлантириш ва таълим сифати бўйича узоқ муддатли стратегиясининг самарали натижасидир. Ушбу ютуқ ТДИУнинг халқаро майдондаги нуфузини яна-да ошириб, университет жамоаси учун янги марралар сари дадил қадам ташлашга катта рағбат ва имконият бўлади.
Эслатиб ўтамиз, Тошкент давлат иқтисодиёт университети миллий ва халқаро рейтингларда юқори ўринларни қайд этиб келмоқда, хусусан, университет QS Stars рейтингида 5 юлдуз олган Марказий Осиёда иккинчи ва Ўзбекистонда биринчи олий таълим муассасаси ҳисобланади.
QS (Қуаcқуарелли Symonds) – бу дунёдаги энг нуфузли таълим рейтингларини тузувчи халқаро ташкилотлардан бири. У асосан олий таълим муассасаларини баҳолаш билан шуғулланади. QS рейтинглари тадқиқотчилар ва профессор-ўқитувчилар фикри асосида академик обрў, битирувчиларнинг ишга жойлашиш имкониятлари бўйича иш берувчиларнинг фикри, талабалар ва ўқитувчилар нисбати, илмий мақолалар ва иқтибослар сони, халқаро талабалар ва профессор-ўқитувчилар улуши каби турли мезонларга асосланади.

Новости 13/03/2025 Ташкентский государственный экономический университет вошел в "ТОП-500" рейтинга QS
12 марта текущего года международное рейтинговое агентство QS официально объявило результаты рейтинга международных университетов "QS by subject-2025." В этом рейтинге Ташкентский государственный экономический университет впервые занял 401-450-е места среди престижных университетов мира "ТОП-500" в области "Экономики и эконометрики" (Economics and Econometrics) по направлению "Социальные науки и менеджмент."
При этом ТГЭУ является первым и пока единственным вузом среди высших учебных заведений Узбекистана в данном направлении рейтинга QS.
Этот успех - результат эффективной реализации долгосрочной стратегии университета по расширению научно-исследовательской деятельности, развитию международного академического сотрудничества и повышению качества образования. Это достижение еще больше укрепит авторитет ТГЭУ на международной арене и станет мощным стимулом и возможностью для коллектива университета сделать уверенные шаги к новым рубежам.
Напомним, что Ташкентский государственный экономический университет занимает высокие позиции в национальных и международных рейтингах. В частности, университет является вторым высшим учебным заведением в Центральной Азии и первым в Узбекистане, получившим 5 звезд в рейтинге QS Stars.
QS (Quacquarelli Symonds) - одна из самых престижных международных организаций, составляющих рейтинги образования в мире. Она в основном занимается оценкой высших учебных заведений. Рейтинги QS основаны на различных критериях, таких как академическая репутация на основе мнения исследователей и профессорско-преподавательского состава, мнение работодателей о возможностях трудоустройства выпускников, соотношение студентов и преподавателей, количество научных статей и цитирований, доля международных студентов и преподавателей.