Янгиликлар 01/02/2025 Боғчаларида давомат автоматлаштирилади
Вазирлар Маҳкамасининг 18.12.2024 йилдаги 848-сон қарори билан мактабгача таълим тизимини рақамлаштириш ва мактабгача таълим ташкилотлари фаолиятини янада такомиллаштиришнинг қўшимча чора-тадбирлари белгиланган эди.
30.09.2024 йилдаги ПФ-152-сон Президент Фармонига мувофиқ мактабгача таълим ташкилоти директори ўринбосарига таълим сифатини таъминлаш, педагог ходимларнинг узлуксиз касбий ривожланишини таъминлаш, таълим-тарбия жараёнига инновациялар, илғор педагогик ва рақамли технологияларни кенг жорий этиш вазифалари юклатилади.
Давлат МТТларида ходимлар иш ҳақини, озиқ-овқат харажатлари, ота-оналарга алимент бўйича тўловлар ва бошқа тўловларни биометрик идентификация технологиясидан фойдаланган ҳолда автоматик ҳисоблаш жорий этилади.
Бўш иш ўринларини ҳисобга олиш, болаларни навбатга қўйиш ва МТТга жойлаштириш учун йўлланмаларни шакллантириш Мактабгача ва мактаб таълими вазирлигининг "Болалар боғчаси" мактабгача таълимни бошқариш ахборот тизимида амалга оширилади.
2025 йил 1 февралдан Тошкент шаҳрида пилот синови тариқасида, 2025-йил 1 июлдан эса барча давлат МТТларида "Болалар боғчаси" ахборот тизими орқали ходимлар ва тарбияланувчиларнинг электрон давомати, иш вақти, тарбияланувчиларнинг озиқ-овқат харажатларини ҳисобга олиш жорий этилади.
"Болалар боғчаси" ахборот тизимига хизмат кўрсатиш, уни қўллаб-қувватлаш ва такомиллаштиришни "УЗИНФОCОМ" МЧЖ тизим оператори амалга оширади, бунда кўрсатилган хизматлар учун ота-оналар бадалининг 2 фоизи йўналтирилади.
Иқтисодиёт ва молия вазирлиги 2025 йилдан бошлаб ходимлар ва болаларнинг давоматини шахсни биометрик идентификация қилиш технологияси орқали назоратга олишни йўлга қўйиш учун болалар боғчаларини планшетлар ва бошқа ускуналар билан таъминлаш учун давлат бюджетидан камида 50 млрд сўм ажратади.
2025 йил 1 июлдан фискал белгили касса чеки берилмасдан ота-оналар тўловларини қабул қилиш тақиқланади. Ота-оналар тўловларининг тушуми тўғрисидаги маълумотлар солиқ органларининг ахборот тизимига автоматик тарзда узатилади ва қонун ҳужжатларига мувофиқ даромад солиғидан озод қилишни қўллаш учун асос бўлиб хизмат қилади.

Новости 01/02/2025 Автоматизируется посещаемость в детских садах
Постановлением Кабинета Министров от 18.12.2024 г. No 848 были определены дополнительные меры по цифровизации системы дошкольного образования и дальнейшему совершенствованию деятельности дошкольных образовательных организаций.
В соответствии с Указом Президента от 30.09.2024 г. No УП-152 на заместителя директора дошкольной образовательной организации возлагаются задачи по обеспечению качества образования, непрерывного профессионального развития педагогических кадров, широкому внедрению инноваций, передовых педагогических и цифровых технологий в образовательно-воспитательный процесс.
В государственных ДОО будет внедрен автоматический расчет заработной платы работников, расходов на питание, алиментных и других выплат родителям с использованием технологии биометрической идентификации.
Учет вакансий, постановка детей в очередь и формирование направлений для устройства в ДОО осуществляется в информационной системе управления дошкольным образованием "Детский сад" Министерства дошкольного и школьного образования.
С 1 февраля 2025 года в городе Ташкенте в качестве пилотного испытания, а с 1 июля 2025 года во всех государственных ДОО через информационную систему "Детский сад" будет внедрен учет электронной посещаемости работников и воспитанников, рабочего времени, расходов на питание воспитанников.
Обслуживание, поддержку и совершенствование информационной системы "Детский сад" осуществляет оператор системы ООО "UZINFOCOM," при этом за оказанные услуги направляется 2% от родительского взноса.
Министерство экономики и финансов начиная с 2025 года выделит из госбюджета не менее 50 млрд сумов на обеспечение детских садов планшетами и другим оборудованием для налаживания контроля посещаемости работников и детей с помощью технологии биометрической идентификации личности.
С 1 июля 2025 года запрещается прием родительских платежей без выдачи кассового чека с фискальной отметкой. Сведения о поступлении родительских выплат автоматически передаются в информационную систему налоговых органов и служат основанием для применения освобождения от налога на доходы в соответствии с законодательством.