Вазирлар Маҳкамасининг тегишли (12.02.2024 йил 87-сон) қарорига кўра, узрли сабабларга кўра назорат синовида иштирок эта олмаган ҳамда биринчи маротаба назорат синовида иштирок этиб, ундан ўта олмаган талабгорлар учун навбатдан ташқари назорат синови ҳар йили янги ўқув йили бошлангунга қадар ташкил этилади.
Назорат синови натижаси бўйича 56,7 ва ундан юқори балл тўплаган талабгор назорат синовидан ўтган ҳисобланади. Бироқ, навбатдан ташқари назорат синовида иштирок этиб, етарли балл тўплай олмаган талабгор билан тузилган меҳнат шартномаси меҳнат қонунчилигида белгиланган тартибда бекор қилинади.
Шунингдек, иш берувчи меҳнат шартномаси бекор қилинган талабгор тугатган олий таълим ташкилотига талабгорнинг касбий сертификатлашдан ўта олмаганлиги тўғрисида рекламация юборади.
Бу қарор касбий малака ва сертификатларга жиддий эътибор қаратиш ва сифатли кадрларни тайёрлаш мақсадида қабул қилинган.

Статьи 15/11/2024 Какова судьба тех, кто не смог получить профессиональный сертификат во второй раз?
Согласно соответствующему постановлению Кабинета Министров (от 12.02.2024 г. No 87) для претендентов, которые по уважительным причинам не смогли принять участие в контрольном испытании и впервые не смогли принять участие в контрольном испытании, внеочередное контрольное испытание организуется ежегодно до начала нового учебного года.
Претендент, набравший по результатам контрольного тестирования 56,7 балла и выше, считается прошедшим контрольное тестирование. Однако трудовой договор, заключенный с претендентом, участвовавшим во внеочередном контрольном испытании и не набравшим достаточного балла, прекращается в порядке, установленном трудовым законодательством.
Работодатель также направляет претенденту, трудовой договор с которым был прекращен, в высшую образовательную организацию, которую он окончил, рекламацию о не прохождении претендентом профессиональной сертификации.
Это решение принято в целях уделения серьезного внимания профессиональным квалификациям и сертификатам и подготовки качественных кадров.