Янгиликлар 27/02/2025 Мактаблардаги бепул тушлик давоматни 8 фоизга оширади – тадқиқот
Макроиқтисодий ва ҳудудий тадқиқотлар институти (МҲТИ) экспертлари томонидан оилаларнинг ижтимоий-иқтисодий ҳолати мазкур оила фарзандларининг академик натижаларига қандай таъсир қилиши ўрганилди.
Тадқиқотда Ўзбекистонда PISA-2022 сўрови орқали олинган натижалардан фойдаланилган бўлиб, сўров орқали республиканинг турли ҳудудлари бўйича 15 ёшли ўқувчилар(жами 202 та мактабдан 7293 нафар ўқувчи)нинг жавоблари жамланган.
Бунда уй-хўжаликлари оиланинг ижтимоий-иқтисодий келиб чиқишига қараб ўсиш тартибида гуруҳланган.
Аниқланишича, юқори ўнликда жойлашган оилаларнинг фарзандлари қуйи ўнликдаги оилаларнинг фарзандларига нисбатан математика фанидан 43,7 балл, ўқиш фанидан 39,8 балл ва табиий фанлардан 36,7 балл юқори натижа кўрсатган. Яъни ижтимоий-иқтисодий ҳолати яхши бўлган оилаларнинг фарзандлари юқорида келтирилган фанлардан яхши баҳо олган.
•    Репест модули асосида қилинган тадқиқот натижаларидан маълум бўлишича, ижтимоий-иқтисодий ҳолат индексининг 1 бирликка ижобийлашиши бола кўрсаткичини математика фанидан 9,5 баллга, ўқиш фанидан 9,2 баллга ва табиий фанлардан 7,9 баллга яхшилайди.
•    Кутилганидек, ижтимоий-иқтисодий келиб чиқиши бўйича қуйи ўнликдаги (ижтимоий-иқтисодий паст бўлган) оилаларнинг фарзандлари уй вазифаларини бажармайдиган ўқувчиларнинг 6,7 фоизини ташкил қилган. Юқори ўнликдаги оилалар фарзандларининг бу жараёндаги улуши эса – 3,3 фоиз.
Тадқиқот хулосасида ёзилишича, Ўзбекистонда ўқув ҳафтаси давомида ҳақ эвазига меҳнат қиладиган 15 ёшли ўқувчилар орасида ижтимоий-иқтисодий ҳолати паст бўлган оилаларнинг болалари кўпроқ учрайди. Яъни ҳар 3 нафардан 1 нафари ўқиш пайти ишлайди. Ижтимоий-иқтисодий келиб чиқиши юқори ўнликда бўлган оилаларда эса бу сал пастроқ – ҳар 4 нафардан 1 нафари.
Таҳлил натижаларига кўра, ўқувчиларнинг уй вазифаларини бажармаслиги PISA тест синови натижаларини ўртача 16 баллга, ҳақ эвазига меҳнат қилиш эса 37 баллга камайтиради.
Тадқиқотда ўқувчиларнинг дарсдан олдин нонушта қилиши ҳам таҳлил қилинган.
Маълум бўлишича, ўқувчиларнинг дарсдан олдин нонушта қилмаслиги PISA тест синови натижаларини ўртача 20 баллга салбийлаштиради. Нонушта қилмаслик кўпроқ камбағал оилаларнинг фарзандларига таъсир қилади ва улар нонушта қилмайдиган юқори даромадли оилаларнинг фарзандларига нисбатан 34 балл камроқ олади.
Ўқув ҳафтаси давомида дарсдан аввал нонушта қилмайдиган ўқувчилар ижтимоий-иқтисодий келиб чиқишига кўра қуйи ўнликда жойлашган оилалар фарзандларининг 13,6 фоизини, юқори ўнликда жойлашган оилалар фарзандларининг эса 9,5 фоизини ташкил қилади.
МҲТИ экспертлари давлат таълим қонунчилигида мақсадли кўрсаткичларни халқаро тест синовлари натижалари орқали аниқ ҳамда бир вақтнинг ўзида гуруҳлар кесимида (юқори-қуйи даромадли оила фарзандлари, шаҳар-қишлоқ ва ҳоказо) белгилашни, ижтимоий ҳимояга муҳтож оилалар яшайдиган ҳудудлардаги мактабларда синов тариқасида бепул тушлик ҳамда нонушта бериш тизимини жорий этишни таклиф қилмоқда.
Маълумот учун, Ўзбекистонда мактаблардаги бепул тушлик давоматни 8 фоизга ошириши тадқиқот давомида исботланган.

Эксперты Института макроэкономических и региональных исследований (ИМРИ) изучили, как социально-экономическое положение семей влияет на академические результаты детей из этих семей.
В исследовании использовались результаты опроса PISA-2022 в Узбекистане, в ходе которого были собраны ответы 15-летних учащихся (всего 7293 учащихся из 202 школ) из разных регионов республики.
При этом домохозяйства группируются в порядке возрастания в зависимости от социально-экономического происхождения семьи.
Было установлено, что дети из семей, расположенных в верхней десятке, показали более высокие результаты по математике на 43,7 балла, по чтению на 39,8 балла и по естественным наукам на 36,7 балла по сравнению с детьми из семей, расположенных в нижней десятке. То есть дети из семей с хорошим социально-экономическим положением получили хорошие оценки по вышеуказанным предметам.
Результаты исследования, проведенного на основе модуля Repest, показывают, что улучшение индекса социально-экономического положения на 1 единицу улучшает показатели ребенка на 9,5 балла по математике, на 9,2 балла по чтению и на 7,9 балла по естественным наукам.
В исследовании также был проанализирован завтрак учащихся перед уроком.
Выяснилось, что отсутствие завтрака у учащихся перед уроком отрицательно сказывается на результатах теста PISA в среднем на 20 баллов. Отсутствие завтрака больше затрагивает детей из бедных семей, и они получают на 34 балла меньше, чем дети из семей с высоким доходом, которые не завтракают.
Учащиеся, которые не завтракают перед уроками в течение учебной недели, составляют 13,6% детей из семей, расположенных в нижней десятке по социально-экономическому происхождению, и 9,5% детей из семей, расположенных в верхней десятке.
Эксперты ИНТИ предлагают внедрить в государственном образовательном законодательстве четкое и одновременное определение целевых показателей по результатам международных тестовых испытаний в разрезе групп (дети из семей с высоким и низким уровнем дохода, городские и сельские районы и т.д.), а также ввести систему бесплатного обеда и завтрака в школах в регионах, где проживают семьи, нуждающиеся в социальной защите.
Для справки, в ходе исследования было доказано, что бесплатный обед в школах Узбекистана увеличивает посещаемость на 8%.