Янгиликлар 27/02/2025 Мактаблардаги бепул тушлик давоматни 8 фоизга оширади – тадқиқот
Макроиқтисодий ва ҳудудий тадқиқотлар институти (МҲТИ) экспертлари томонидан оилаларнинг ижтимоий-иқтисодий ҳолати мазкур оила фарзандларининг академик натижаларига қандай таъсир қилиши ўрганилди.
Тадқиқотда Ўзбекистонда PISA-2022 сўрови орқали олинган натижалардан фойдаланилган бўлиб, сўров орқали республиканинг турли ҳудудлари бўйича 15 ёшли ўқувчилар(жами 202 та мактабдан 7293 нафар ўқувчи)нинг жавоблари жамланган.
Бунда уй-хўжаликлари оиланинг ижтимоий-иқтисодий келиб чиқишига қараб ўсиш тартибида гуруҳланган.
Аниқланишича, юқори ўнликда жойлашган оилаларнинг фарзандлари қуйи ўнликдаги оилаларнинг фарзандларига нисбатан математика фанидан 43,7 балл, ўқиш фанидан 39,8 балл ва табиий фанлардан 36,7 балл юқори натижа кўрсатган. Яъни ижтимоий-иқтисодий ҳолати яхши бўлган оилаларнинг фарзандлари юқорида келтирилган фанлардан яхши баҳо олган.
•    Репест модули асосида қилинган тадқиқот натижаларидан маълум бўлишича, ижтимоий-иқтисодий ҳолат индексининг 1 бирликка ижобийлашиши бола кўрсаткичини математика фанидан 9,5 баллга, ўқиш фанидан 9,2 баллга ва табиий фанлардан 7,9 баллга яхшилайди.
•    Кутилганидек, ижтимоий-иқтисодий келиб чиқиши бўйича қуйи ўнликдаги (ижтимоий-иқтисодий паст бўлган) оилаларнинг фарзандлари уй вазифаларини бажармайдиган ўқувчиларнинг 6,7 фоизини ташкил қилган. Юқори ўнликдаги оилалар фарзандларининг бу жараёндаги улуши эса – 3,3 фоиз.
Тадқиқот хулосасида ёзилишича, Ўзбекистонда ўқув ҳафтаси давомида ҳақ эвазига меҳнат қиладиган 15 ёшли ўқувчилар орасида ижтимоий-иқтисодий ҳолати паст бўлган оилаларнинг болалари кўпроқ учрайди. Яъни ҳар 3 нафардан 1 нафари ўқиш пайти ишлайди. Ижтимоий-иқтисодий келиб чиқиши юқори ўнликда бўлган оилаларда эса бу сал пастроқ – ҳар 4 нафардан 1 нафари.
Таҳлил натижаларига кўра, ўқувчиларнинг уй вазифаларини бажармаслиги PISA тест синови натижаларини ўртача 16 баллга, ҳақ эвазига меҳнат қилиш эса 37 баллга камайтиради.
Тадқиқотда ўқувчиларнинг дарсдан олдин нонушта қилиши ҳам таҳлил қилинган.
Маълум бўлишича, ўқувчиларнинг дарсдан олдин нонушта қилмаслиги PISA тест синови натижаларини ўртача 20 баллга салбийлаштиради. Нонушта қилмаслик кўпроқ камбағал оилаларнинг фарзандларига таъсир қилади ва улар нонушта қилмайдиган юқори даромадли оилаларнинг фарзандларига нисбатан 34 балл камроқ олади.
Ўқув ҳафтаси давомида дарсдан аввал нонушта қилмайдиган ўқувчилар ижтимоий-иқтисодий келиб чиқишига кўра қуйи ўнликда жойлашган оилалар фарзандларининг 13,6 фоизини, юқори ўнликда жойлашган оилалар фарзандларининг эса 9,5 фоизини ташкил қилади.
МҲТИ экспертлари давлат таълим қонунчилигида мақсадли кўрсаткичларни халқаро тест синовлари натижалари орқали аниқ ҳамда бир вақтнинг ўзида гуруҳлар кесимида (юқори-қуйи даромадли оила фарзандлари, шаҳар-қишлоқ ва ҳоказо) белгилашни, ижтимоий ҳимояга муҳтож оилалар яшайдиган ҳудудлардаги мактабларда синов тариқасида бепул тушлик ҳамда нонушта бериш тизимини жорий этишни таклиф қилмоқда.
Маълумот учун, Ўзбекистонда мактаблардаги бепул тушлик давоматни 8 фоизга ошириши тадқиқот давомида исботланган.

Experts from the Institute of Macroeconomic and Regional Studies (IMR) studied how the socio-economic situation of families affects the academic performance of children from these families.
The study used the results of the PISA-2022 survey in Uzbekistan, which summarized the answers of 15-year-old students (7293 students from 202 schools in total) from different regions of the republic.
In this case, households are grouped in ascending order according to the socio-economic origin of the family.
It was found that children from families in the top ten scored 43.7 points in mathematics, 39.8 points in reading, and 36.7 points in natural sciences compared to children from families in the bottom ten. That is, children from families with good socio-economic conditions received good grades in the above-mentioned subjects.
According to the study's conclusion, children from low-income families are more common among 15-year-old students in Uzbekistan who work for a fee during the school week. That is, 1 out of every 3 people works during their studies. In families with a high socio-economic background, this indicator is slightly lower - 1 in 4 people.
According to the analysis results, students' failure to complete homework reduces PISA test results by an average of 16 points, while paid work reduces them by 37 points.
The study also analyzed students' breakfast before classes.
It turned out that students' lack of breakfast before class negatively impacts PISA test results by an average of 20 points. Not having breakfast affects children from poor families more and they receive 34 points less than children from high-income families who do not have breakfast.
Students who do not have breakfast before classes during the school week constitute 13.6% of children from low-income families and 9.5% of children from high-income families.
MHTI experts propose establishing target indicators in state educational legislation based on the results of international testing, as well as simultaneously dividing them into groups (children from high-income and low-income families, urban-rural areas, etc.), and introducing a system of providing free lunches and breakfasts as a pilot program in schools in areas where families in need of social protection live.
For information, the study proved that free lunch in schools in Uzbekistan increases attendance by 8%.