Янгиликлар 11/11/2024 Мусиқа ўқитувчиларига тоифа беришнинг янги тартиби ишлаб чиқилади
Президент Шавкат Мирзиёев мактабларда мусиқа, жисмоний тарбия ва ҳарбий ватанпарварлик фанлари сифатини ошириш бўйича тақдимот билан танишди.
Мактаблардаги мусиқа ўқитувчиларининг 21 фоизи ўрта махсус маълумотли. Баъзиларининг ўзи чолғу чала олмайди. Сабаби мусиқа ўқитувчиларининг амалий малака ошириш тизими йўқ, бу борада санъат мактаблари билан ҳамкорлик йўлга қўйилмаган. Маданият институтлари битирувчилари ўқитувчиликка қабул қилинмайди.
Шу боис мактабларда сабоқлар сифатини ошириш бўйича қатор чора-тадбирлар таклиф этилмоқда.
Хусусан, мусиқа маданияти фани ўқитувчиларининг билим даражаси ва касбий маҳорати баҳоланиб, малака ошириш тизими йўлга қўйилади. Бу йўналиш бўйича ўқув қўлланмалари, ўқитувчиларга тоифа беришнинг янги тартиби ишлаб чиқилади.
"Турон мактаб театри"нинг ижобий тажрибаси асосида мактабларда "Иқтидор" ҳаваскорлар бадиий жамоалари ташкил этилади. Олий таълим муассасаларининг мусиқа ва санъат йўналиши битирувчиларига мактабларда ишлашга рухсат берилади.
Ҳудудлардаги мусиқа ва санъат мактабларини умумтаълим мактабларига таянч мактаб сифатида бириктириш, иқтидорли ўқувчиларни кашф этиш мақсадида мунтазам кўрик-танловлар ўтказиш зарурлиги қайд этилди.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о повышении качества музыки, физического воспитания и военного патриотизма в школах.
21% учителей музыки в школах имеют среднее образование. Некоторые из них сами не умеют играть на инструменте. Причина в том, что отсутствует система практической подготовки учителей музыки и не налажено сотрудничество с художественными школами в этом плане. Выпускники учреждений культуры на должности преподавателей не принимаются.
Поэтому предлагается ряд мер по улучшению качества уроков в школах. В частности, будет оценен уровень знаний и профессиональных навыков учителей музыкальной культуры, создана система обучения.
В этом направлении будут разработаны учебные пособия и новый порядок присвоения категорий учителям. На основе положительного опыта «Школьного театра «Туран» в школах организованы кружки художественной самодеятельности «Иктидор». Выпускникам музыкальных и художественных вузов разрешено работать в школах.
Было отмечено, что музыкальные школы и школы искусств в регионах должны быть прикреплены к общеобразовательным школам в качестве базовых, а также проводиться регулярные экзамены для выявления талантливых учащихся.