Янгиликлар 11/11/2024 Мусиқа ўқитувчиларига тоифа беришнинг янги тартиби ишлаб чиқилади
Президент Шавкат Мирзиёев мактабларда мусиқа, жисмоний тарбия ва ҳарбий ватанпарварлик фанлари сифатини ошириш бўйича тақдимот билан танишди.
Мактаблардаги мусиқа ўқитувчиларининг 21 фоизи ўрта махсус маълумотли. Баъзиларининг ўзи чолғу чала олмайди. Сабаби мусиқа ўқитувчиларининг амалий малака ошириш тизими йўқ, бу борада санъат мактаблари билан ҳамкорлик йўлга қўйилмаган. Маданият институтлари битирувчилари ўқитувчиликка қабул қилинмайди.
Шу боис мактабларда сабоқлар сифатини ошириш бўйича қатор чора-тадбирлар таклиф этилмоқда.
Хусусан, мусиқа маданияти фани ўқитувчиларининг билим даражаси ва касбий маҳорати баҳоланиб, малака ошириш тизими йўлга қўйилади. Бу йўналиш бўйича ўқув қўлланмалари, ўқитувчиларга тоифа беришнинг янги тартиби ишлаб чиқилади.
"Турон мактаб театри"нинг ижобий тажрибаси асосида мактабларда "Иқтидор" ҳаваскорлар бадиий жамоалари ташкил этилади. Олий таълим муассасаларининг мусиқа ва санъат йўналиши битирувчиларига мактабларда ишлашга рухсат берилади.
Ҳудудлардаги мусиқа ва санъат мактабларини умумтаълим мактабларига таянч мактаб сифатида бириктириш, иқтидорли ўқувчиларни кашф этиш мақсадида мунтазам кўрик-танловлар ўтказиш зарурлиги қайд этилди.

President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation on improving the quality of music, physical education and military patriotism in schools.
21% of music teachers in schools have secondary education. Some of them cannot play an instrument themselves. The reason is that there is no practical training system for music teachers, and cooperation with art schools has not been established in this regard. Graduates of cultural institutes are not accepted as teachers.
Therefore, a number of measures are proposed to improve the quality of lessons in schools. In particular, the level of knowledge and professional skills of music culture teachers will be assessed and a training system will be established. In this direction, training manuals and a new procedure for assigning categories to teachers will be developed.
Based on the positive experience of "Turan School Theater", amateur art groups "Iqtidor" are organized in schools. Music and art graduates of higher educational institutions are allowed to work in schools. It was noted that music and art schools in the regions should be attached to general education schools as base schools, and regular examinations should be held in order to discover talented students.