Мақолалар 24/12/2024 Тарбиячиларга сертификат учун устама тўланадими?
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 11.05.2022 йилдаги ПФ-134-сон Фармони 9-бандига кўра халқаро тан олинган сертификатга эга бўлган педагог кадрларга — уларнинг тариф ставкасига нисбатан 50 ва 20 фоиз миқдорида ҳар ойлик қўшимча устама тўланиши белгиланган.
Энди қаранг! Ўзбекистон Республикаси Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлигининг 2024 йил 4 апрелдаги 4-Қ/қ-сон ва Мактабгача ва мактаб таълими вазирлигининг 2024 йил 2 апрелдаги 3-мҳ-сон қарори (рўйхат рақами 3515)га иловада Хорижий тиллар ва умумтаълим фанларини билиш даражасини белгиловчи миллий ва халқаро тан олинган сертификатлар Рўйхати тасдиқланган.
Ушбу қарорга кўра устама тил ёки фан сертификати орқали фақат шу фан бўйича тегишли сертификатини олган ўқитувчиларга тўланади.

Статьи 24/12/2024 Будет ли выплачиваться надбавка воспитателям за сертификат?
Согласно пункту 9 Указа Президента Республики Узбекистан от 11.05.2022 г. No УП-134 педагогическим кадрам, имеющим международно признанный сертификат, устанавливается ежемесячная дополнительная надбавка в размере 50 и 20 процентов от их тарифной ставки.
А теперь посмотрите! В приложении к постановлению Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан от 4 апреля 2024 года No 4-К/к и Министерства дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан от 2 апреля 2024 года No 3-мх (рег.
Согласно данному постановлению, надбавка выплачивается только учителям, получившим соответствующий сертификат по данному предмету посредством языкового или предметного сертификата.