Мақолалар 24/12/2024 Тарбиячиларга сертификат учун устама тўланадими?
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 11.05.2022 йилдаги ПФ-134-сон Фармони 9-бандига кўра халқаро тан олинган сертификатга эга бўлган педагог кадрларга — уларнинг тариф ставкасига нисбатан 50 ва 20 фоиз миқдорида ҳар ойлик қўшимча устама тўланиши белгиланган.
Энди қаранг! Ўзбекистон Республикаси Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлигининг 2024 йил 4 апрелдаги 4-Қ/қ-сон ва Мактабгача ва мактаб таълими вазирлигининг 2024 йил 2 апрелдаги 3-мҳ-сон қарори (рўйхат рақами 3515)га иловада Хорижий тиллар ва умумтаълим фанларини билиш даражасини белгиловчи миллий ва халқаро тан олинган сертификатлар Рўйхати тасдиқланган.
Ушбу қарорга кўра устама тил ёки фан сертификати орқали фақат шу фан бўйича тегишли сертификатини олган ўқитувчиларга тўланади.

Articles 24/12/2024 Will educators be paid a bonus for a certificate?
According to paragraph 9 of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated May 11, 2022 No. DP-134, pedagogical personnel with an internationally recognized certificate are paid an additional monthly allowance in the amount of 50 and 20 percent of their tariff rate.
Now look! The List of national and internationally recognized certificates that determine the level of knowledge of foreign languages and general education subjects was approved in the Appendix to the Resolution of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan dated April 4, 2024 No. 4-Q/q and the Ministry of Preschool and School Education of the Republic of Uzbekistan dated April 2, 2024 No. 3-mh
According to this decision, the bonus is paid only to teachers who have received the relevant certificate in this subject through a language or subject certificate.