Ҳар йили «1 октябрь «Устоз ва мураббийлар куни» муносабати билан ўз соҳаларида фаолият юритиб келаётган ҳамда ўзларининг бой билим ва тажрибаларини ёш авлодга ўргатиб келаётган барча устозлар табриклар қуршовида қолади. Қуйида мамлакатимиз қонунчилигида устозларга белгиланган имтиёзлар билан таништириб ўтамиз.
1. Ўзбекистон Республикасининг 01.02.2024 йилдаги ЎРҚ-901-сон Қонунига асосан, болаларга таълим-тарбия берадиган барча педагог ходимлар доимий равишда бепул тиббий кўрикдан ўтказилади.
2. Ўзбекистон Республикасининг 01.02.2024 йилдаги ЎРҚ-901-сон Қонунига асосан, давлат таълим ташкилотларининг педагоглар учун 56 кунлик йиллик ҳақ тўланадиган узайтирилган таътиллар берилади.
3. Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексига мувофиқ, педагоглар учун иш вақтининг давомийлиги ҳафтасига кўпи билан 36 соат қилиб белгиланган.
4. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 30.09.2019 йилдаги 823-сон қарорига асосан, мактаб ўқитувчиларига фаолиятни баҳолаш мезонлари асосида 10 фоиздан 40 фоизгача, кутубхоначи ва психологларга 10 фоиздан 20 фоизгача устама белгиланган.
5. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 09.09.2021 йилдаги 562-сон Қарорига биноан, таълим муассасаларида ўқитувчи бўлиб фаолият юритаётган нуфузли халқаро олимпиадалар ғолиблари лавозим маошига ҳар ой 150 фоиз, асосий олимпиадалар республика босқичи ғолиблари лавозим маошига ҳар ой 100 фоиз миқдорида устама ҳақи тўланади.
6. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 30.09.2019 йилдаги 823-сон Қарорига мувофиқ, умумтаълим муассасалари ходимларига моддий ёрдам календарь йил давомида икки лавозим маоши (ўқитувчининг тариф ставкаси) миқдоригача ходимнинг ўзи ва яқин қариндоши (отаси, онаси, турмуш ўртоғи, фарзанди) вафот этганда, оғир касалликка чалинганда, ходим табиий офатдан зарар кўрганда кўрсатилади.
7. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 11.05.2022 йилдаги ПФ-134-сон Фармонига асосан, ўзи дарс берадиган фани бўйича халқаро тан олинган ва миллий сертификатга эга бўлган ўқитувчиларга уларнинг тариф ставкасига нисбатан 50 фоиз миқдорида ҳар ойлик қўшимча устама тўланади.
8. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 09.09.2021 йилдаги 562-сон Қарорига биноан, “Хорижий тилларни ўқитиш бўйича энг яхши мактаб” танлови ғолиби бўлган мактабга ярим миллиард сўм берилади.
9. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 12.10.2021 йилдаги 638-сон қарорига мувофиқ, инклюзив синф ўқитувчиларига 40 фоизгача устама берилади.
10. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 11.01.2021 йилдаги ПҚ-4940-сонли Қарорига биноан, олис ҳудудларда дарс бераётган ўқитувчиларга 50 фоизгача устама берилади.
11. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 23.03.2023 йилдаги 120-сон Қарорига асосан, педагогик фаолият бўйича 25 йил ва ундан кўп иш стажига эга бўлган ҳамда ёшга доир нафақага чиқиши учун 5 йилдан кўп бўлмаган муддат қолган педагог ходимлар мажбурий аттестацияга жалб этилмайди.
12. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 29.09.1994 йилдаги 490-сон Қарорига асосан, тиббиёт соҳаси профессор-ўқитувчиларига даволаш-ташхис ишларини бажарганликлари учун қўшимча ҳақ тўланади.

Статьи 11/05/2025 Какие льготы предусмотрены законодательством для учителей и наставников?
Каждый год по случаю "1 октября - Дня учителей и наставников" всех учителей, работающих в своих областях и передающих свои богатые знания и опыт молодому поколению, окружают поздравления. Ниже мы ознакомим вас с льготами, предоставляемыми учителям в соответствии с законодательством нашей страны.
1. В соответствии с Законом Республики Узбекистан от 01.02.2024 г. No ЗРУ-901 все педагогические работники, осуществляющие обучение и воспитание детей, на постоянной основе проходят бесплатный медицинский осмотр.
2. В соответствии с Законом Республики Узбекистан от 01.02.2024 г. No ЗРУ-901 педагогам государственных образовательных организаций предоставляются ежегодные удлиненные оплачиваемые отпуска продолжительностью 56 дней.
3. В соответствии с Трудовым кодексом Республики Узбекистан продолжительность рабочего времени для педагогов установлена не более 36 часов в неделю.
4. Согласно постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 30.09.2019 г. No 823, учителям школ установлены надбавки от 10 до 40 процентов, библиотекарям и психологам - от 10 до 20 процентов на основе критериев оценки их деятельности.
5. В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 09.09.2021 г. No 562 победителям престижных международных олимпиад, работающим преподавателями в образовательных учреждениях, ежемесячно выплачивается надбавка в размере 150 процентов к должностному окладу, победителям республиканского этапа основных олимпиад - в размере 100 процентов к должностному окладу.
6. В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 30.09.2019 г. No 823 материальная помощь работникам общеобразовательных учреждений оказывается в течение календарного года в размере до двух должностных окладов (тарифной ставки преподавателя) в случае смерти самого работника и близкого родственника (отца, матери, супруга, ребенка), тяжелого заболевания, причинения работнику ущерба от стихийного бедствия.
7. В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 11.05.2022 г. No УП-134 учителям, имеющим международно признанный и национальный сертификат по преподаваемому ими предмету, выплачивается ежемесячная дополнительная надбавка в размере 50 процентов к их тарифной ставке.
8. Согласно Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан No 562 от 09.09.2021 года, школе-победителю конкурса "Лучшая школа по обучению иностранным языкам" будет выделено полмиллиарда сумов.
9. В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 12.10.2021 г. No 638 учителям инклюзивных классов выплачивается надбавка до 40 процентов.
10. Согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан от 11.01.2021 г. No ПП-4940, учителям, преподающим в отдаленных районах, выплачивается надбавка до 50 процентов.
11. Согласно Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 23.03.2023 г. No 120, педагогические работники, имеющие стаж работы по педагогической деятельности 25 лет и более и которым осталось не более 5 лет для выхода на пенсию по возрасту, к обязательной аттестации не привлекаются.
12. В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 29.09.1994 г. No 490 профессорам-преподавателям медицинской сферы выплачивается доплата за выполнение лечебно-диагностических работ.