Ҳар йили «1 октябрь «Устоз ва мураббийлар куни» муносабати билан ўз соҳаларида фаолият юритиб келаётган ҳамда ўзларининг бой билим ва тажрибаларини ёш авлодга ўргатиб келаётган барча устозлар табриклар қуршовида қолади. Қуйида мамлакатимиз қонунчилигида устозларга белгиланган имтиёзлар билан таништириб ўтамиз.
1. Ўзбекистон Республикасининг 01.02.2024 йилдаги ЎРҚ-901-сон Қонунига асосан, болаларга таълим-тарбия берадиган барча педагог ходимлар доимий равишда бепул тиббий кўрикдан ўтказилади.
2. Ўзбекистон Республикасининг 01.02.2024 йилдаги ЎРҚ-901-сон Қонунига асосан, давлат таълим ташкилотларининг педагоглар учун 56 кунлик йиллик ҳақ тўланадиган узайтирилган таътиллар берилади.
3. Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексига мувофиқ, педагоглар учун иш вақтининг давомийлиги ҳафтасига кўпи билан 36 соат қилиб белгиланган.
4. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 30.09.2019 йилдаги 823-сон қарорига асосан, мактаб ўқитувчиларига фаолиятни баҳолаш мезонлари асосида 10 фоиздан 40 фоизгача, кутубхоначи ва психологларга 10 фоиздан 20 фоизгача устама белгиланган.
5. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 09.09.2021 йилдаги 562-сон Қарорига биноан, таълим муассасаларида ўқитувчи бўлиб фаолият юритаётган нуфузли халқаро олимпиадалар ғолиблари лавозим маошига ҳар ой 150 фоиз, асосий олимпиадалар республика босқичи ғолиблари лавозим маошига ҳар ой 100 фоиз миқдорида устама ҳақи тўланади.
6. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 30.09.2019 йилдаги 823-сон Қарорига мувофиқ, умумтаълим муассасалари ходимларига моддий ёрдам календарь йил давомида икки лавозим маоши (ўқитувчининг тариф ставкаси) миқдоригача ходимнинг ўзи ва яқин қариндоши (отаси, онаси, турмуш ўртоғи, фарзанди) вафот этганда, оғир касалликка чалинганда, ходим табиий офатдан зарар кўрганда кўрсатилади.
7. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 11.05.2022 йилдаги ПФ-134-сон Фармонига асосан, ўзи дарс берадиган фани бўйича халқаро тан олинган ва миллий сертификатга эга бўлган ўқитувчиларга уларнинг тариф ставкасига нисбатан 50 фоиз миқдорида ҳар ойлик қўшимча устама тўланади.
8. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 09.09.2021 йилдаги 562-сон Қарорига биноан, “Хорижий тилларни ўқитиш бўйича энг яхши мактаб” танлови ғолиби бўлган мактабга ярим миллиард сўм берилади.
9. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 12.10.2021 йилдаги 638-сон қарорига мувофиқ, инклюзив синф ўқитувчиларига 40 фоизгача устама берилади.
10. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 11.01.2021 йилдаги ПҚ-4940-сонли Қарорига биноан, олис ҳудудларда дарс бераётган ўқитувчиларга 50 фоизгача устама берилади.
11. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 23.03.2023 йилдаги 120-сон Қарорига асосан, педагогик фаолият бўйича 25 йил ва ундан кўп иш стажига эга бўлган ҳамда ёшга доир нафақага чиқиши учун 5 йилдан кўп бўлмаган муддат қолган педагог ходимлар мажбурий аттестацияга жалб этилмайди.
12. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 29.09.1994 йилдаги 490-сон Қарорига асосан, тиббиёт соҳаси профессор-ўқитувчиларига даволаш-ташхис ишларини бажарганликлари учун қўшимча ҳақ тўланади.

Every year, on the occasion of "October 1 - Teacher and Mentor Day," all teachers working in their fields and passing on their rich knowledge and experience to the younger generation are surrounded by congratulations. Below, we will familiarize you with the benefits established for teachers in our country's legislation.
1. In accordance with the Law of the Republic of Uzbekistan dated 01.02.2024 No. ЗРУ-901, all pedagogical workers providing education and upbringing to children undergo a free medical examination on a permanent basis.
2. According to the Law of the Republic of Uzbekistan dated 01.02.2024 No. ZRU-901, teachers of state educational organizations are granted 56 days of extended annual paid leave.
3. In accordance with the Labor Code of the Republic of Uzbekistan, the duration of working time for teachers is set at a maximum of 36 hours per week.
4. According to the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 823 dated September 30, 2019, bonuses have been established for school teachers from 10 to 40 percent, and for librarians and psychologists from 10 to 20 percent based on performance evaluation criteria.
5. In accordance with the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 562 dated 09.09.2021, winners of prestigious international olympiads working as teachers in educational institutions are paid a monthly bonus of 150 percent to their official salary, and winners of the republican stage of the main olympiads are paid a monthly bonus of 100 percent to their official salary.
6. In accordance with the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated September 30, 2019, No. 823, material assistance to employees of general education institutions is provided in the event of the death of the employee himself and close relatives (father, mother, spouse, child), serious illness, or damage from a natural disaster, up to the amount of two official salaries (teacher's tariff rate) during the calendar year.
7. In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated 11.05.2022 No. UP-134, teachers who have an internationally recognized national certificate in the subject they teach are paid a monthly additional bonus in the amount of 50 percent of their tariff rate.
8. According to the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 562 dated 09.09.2021, the school that wins the "Best School for Teaching Foreign Languages" competition will receive half a billion soums.
9. In accordance with the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 638 dated 12.10.2021, teachers of inclusive classes are paid a bonus of up to 40 percent.
10. According to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated January 11, 2021 No. PP-4940, teachers teaching in remote areas are paid a bonus of up to 50 percent.
11. In accordance with the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated March 23, 2023, No. 120, pedagogical workers with 25 years or more of work experience in pedagogical activity and who have not more than 5 years remaining for retirement are not subject to mandatory certification.
12. In accordance with the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated September 29, 1994, No. 490, professors and teachers of the medical field are paid additional remuneration for performing treatment and diagnostic work.