Мактабгача ва мактаб таълими вазирлигининг Вазир жамғармасидан устама бериш тартибига ўзгартириш киритиш бўйича Ҳукуматнинг янги қарор лойиҳаси тайёрланмоқда.
Унга кўра, эндиликда барча педагоглар мазкур устамани олишга даъвогарлик қилиши мумкин.
Таъкидланишича, келгуси йилдан бошлаб Вазир жамғармаси учун ташкил этиладиган биринчи босқич (тест) синовлари ўтказилмайди.
Бунда малака синовларининг биринчи босқич натижаларига кўра умумий баллнинг камида 80 фоизини қўлга киритган фан ўқитувчилари ҳамда мактабгача таълим ташкилотлари тарбиячилари орасидан энг юқори натижани кўрсатган учта номзод кейинги босқичга номзодлар сифатида танлаб олинади (ҳудудлар кесимида фан йўналишлари бўйича тақсимланган ҳар битта квота учун).
2026-йилги Вазир жамғармасидан устама олувчи номзодлар эса жорий йилги малака синовлари иштирокчилари орасидан танланади.
“Шундай экан, бу йил ўтказиладиган малака синовларида фаол иштирок этинг”, дейилади хабарда.
Маълумот учун, январь-июнь ойларида ўтказиладиган аттестацияда иштирок этиш учун юборилаётган мурожаатлар:

Новости 25/02/2025 Для педагогов, желающих получать надбавки, будет внедрен новый порядок.
Подготавливается новый проект постановления правительства о внесении изменений в порядок предоставления Министерством дошкольного и школьного образования надбавок из Министерства финансов.
Согласно ему, теперь все педагоги могут претендовать на получение этой надбавки.
Отмечается, что со следующего года не будут проводиться тесты первого этапа, организуемые для Фонда Министра.
При этом по результатам первого этапа квалификационных испытаний из числа учителей-предметников и воспитателей дошкольных образовательных организаций, набравших не менее 80 процентов от общего балла, в качестве кандидатов на следующий этап отбираются три кандидата, показавшие наивысшие результаты (за каждую квоту, распределенную по направлениям науки в разрезе регионов).
Кандидаты на получение надбавки из фонда Министра в 2026 году будут отобраны из числа участников квалификационных испытаний текущего года.
"Поэтому примите активное участие в квалификационных испытаниях, которые пройдут в этом году," - говорится в сообщении.