Мактабгача ва мактаб таълими вазирлигининг Вазир жамғармасидан устама бериш тартибига ўзгартириш киритиш бўйича Ҳукуматнинг янги қарор лойиҳаси тайёрланмоқда.
Унга кўра, эндиликда барча педагоглар мазкур устамани олишга даъвогарлик қилиши мумкин.
Таъкидланишича, келгуси йилдан бошлаб Вазир жамғармаси учун ташкил этиладиган биринчи босқич (тест) синовлари ўтказилмайди.
Бунда малака синовларининг биринчи босқич натижаларига кўра умумий баллнинг камида 80 фоизини қўлга киритган фан ўқитувчилари ҳамда мактабгача таълим ташкилотлари тарбиячилари орасидан энг юқори натижани кўрсатган учта номзод кейинги босқичга номзодлар сифатида танлаб олинади (ҳудудлар кесимида фан йўналишлари бўйича тақсимланган ҳар битта квота учун).
2026-йилги Вазир жамғармасидан устама олувчи номзодлар эса жорий йилги малака синовлари иштирокчилари орасидан танланади.
“Шундай экан, бу йил ўтказиладиган малака синовларида фаол иштирок этинг”, дейилади хабарда.
Маълумот учун, январь-июнь ойларида ўтказиладиган аттестацияда иштирок этиш учун юборилаётган мурожаатлар:

News 25/02/2025 A new procedure will be introduced for teachers wishing to receive bonuses
A new draft government resolution is being prepared to amend the procedure for allocating allowances from the Minister's Fund of the Ministry of Preschool and School Education.
According to it, now all teachers can apply for this bonus.
It is noted that starting next year, the first stage (test) tests organized for the Minister's Fund will not be held.
In this case, based on the results of the first stage of qualification tests, three candidates who have achieved the highest results among subject teachers and educators of preschool educational organizations who have received at least 80 percent of the total score will be selected as candidates for the next stage (for each quota allocated by subject areas by region).
Candidates receiving a bonus from the Minister's Fund for 2026 will be selected from among the participants of this year's qualification exams.
"Therefore, take an active part in the qualification exams this year," the message says.
For information, applications for participation in the certification, which will be held in January-June: