Янгиликлар 05/07/2025 Узоқ кутилган қарор ваниҳоят қабул қилинди. Энди хусусий олийгоҳларга ҳам лицензия бериш бошланади
Вазирлар Маҳкамасининг “Республикада нодавлат таълим хизматлари сифатини оширишнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги 403-сонли қарори қабул қилинди, дея хабар бермоқда
📄 Қарор билан, нодавлат ОТМлар фаолиятини литсензиялашнинг қўшимча шартлари сифатида қуйидагилар белгиланди:
🔹  ташкил этилаётган олий таълим ташкилотининг концепцияси тақдим этилади;
МАҚСАД: таълим соҳасига кимлар кириб келяпти, уларнинг қўлида малакали кадрлари борми, узоқ муддатли истиқболда қандай режаларни ўз олдига мақсад қилган, сифатни таъминлаш учун нималар қилишмоқчи, каби саволларга жавоб олиш.
🔹 нодавлат олий таълим ташкилотининг дастлабки устав фонди (устав капитали) 2 млн АҚШ доллари эквивалентидан кам бўлмаган миқдорда шакллантирилади (кейинчалик талабалар сонининг кўпайиб боришига мутаносиб равишда устав фонди ошириб борилади);
МАҚСАД: талабаларга етарли шароит яратиш учун дастлабки маблағлар тикилишини таъминлаш. Бунда таъсисчилар устав фондидаги маблағларни моддий-техник базасини шакллантириш, ўқув дастурлари учун зарур жиҳозлар ва дастурий таъминотларни сотиб олишга сарфлаши мумкин. Аслида унча катта бўлмаган ва барча шароитларга эга олийгоҳ очиш учун тахминан 10-15 млн АҚШ доллари кетади.
🔹 350 минг АҚШ доллари эквивалентидаги маблағлар тижорат банкларидаги депозитларга захирага жойлаштирилади;
МАҚСАД: мабодо қайсидир хусусий олийгоҳ турли сабабларга кўра (таъсисчилари ўзаро келишолмай қолди ёки банкрот бўлди, қоидаларни бажармагани учун лицензияси олиб қўйилди ва ҳ.к.) ёпилиб кетса, ўша ерда ўқиётган талабаларнинг контракт пулларини қайтариб бериш кафолатини таъминлаш.
🔹 ташкил этилаётган ОТМнинг бино ва иншоотлари майдони 5 минг кв/метрдан кам бўлмаслиги лозим. Бунда бино университетнинг ўз мулки бўлиши шарт эмас, камида 5 йил муддатга тузилган ижара (текин фойдаланиш) шартномаси асосида иш бошлаш ҳам мумкин;
МАҚСАД: камида институт мақомига эга бўлиш учун талабаларни ўқитадиган биноси етарли даражада майдонга эга бўлиши керак, худди ўқув марказларига ўхшаб 5-6 та хона билан олийгоҳ очишмасин, дейишмоқда.
🔹 ОТМ ташкил этилган вақтдан бошлаб дастлабки 5 йил давомида йиллик соф фойдасининг камида 80 фоизи, кейинги йилларда эса камида 50 фоизи мазкур таълим ташкилотининг асосий фаолиятини ривожлантиришга йўналтирилади.
МАҚСАД: хусусий олийгоҳларни фақат “соққа ишлаш” учун очишмасин, ўзининг топган пулини таълимга сарфлашсин, дейишмоқда. Аслида ҳам университетлар даромад оладиган масканлар эмас. Нормал ишлайдиган ва доим сифатга эътибор берадиган университетлар 30-40 йилда ҳам даромадга чиқа олмайди, фақат зарар билан чиқади. Чунки таълим соҳаси мунтазам реинвестиция талаб қилади. 1 сўм пул топса, 2 сўм қилиб қайтариб, яна университетга тикиш керак бўлади. Масалан, талабаларнинг контрактидан 1 млрд сўм пул тушди, шунинг 500 млн сўмини ечиб олиб, уй сотиб олай, дейилмайди.
Ушбу қарор расмий эълон қилинган кундан эътиборан 3 ой ўтгач кучга киради.
❗️Қарор кучга киргунга қадар лицензия олган тадбиркорлик субъектлари 2026 йил 1 январга қадар ўз фаолиятини янги лицензия талаблари ва шартлари асосида ташкил этиши лозим.

Кабинет Министров принял постановление No 403 "О дополнительных мерах по повышению качества негосударственных образовательных услуг в республике," сообщается.
📄 Постановлением определены следующие дополнительные условия лицензирования деятельности негосударственных высших учебных заведений:
🔹 представляется концепция создаваемой высшей образовательной организации;
ЦЕЛЬ: получить ответы на такие вопросы, как: кто входит в сферу образования, есть ли у них квалифицированные кадры, какие долгосрочные цели они ставят перед собой, что они намерены сделать для обеспечения качества.
🔹 первоначальный уставный фонд (уставный капитал) негосударственной высшей образовательной организации формируется в размере не менее эквивалента 2 млн долларов США (в дальнейшем уставный фонд увеличивается пропорционально росту количества студентов);
ЦЕЛЬ: обеспечение вложения первоначальных средств для создания достаточных условий для студентов. При этом учредители могут расходовать средства из уставного фонда на формирование материально-технической базы, приобретение необходимого оборудования и программного обеспечения для учебных программ. На самом деле, открытие небольшого вуза со всеми необходимыми условиями стоит примерно 10-15 миллионов долларов США.
🔹 средства в эквиваленте 350 тысяч долларов США размещаются в резерве на депозитах в коммерческих банках;
ЦЕЛЬ: обеспечить гарантию возврата контрактных денег студентам, обучающимся в частном вузе, если он закрывается по разным причинам (учредители не смогли договориться или обанкротились, лицензия была отозвана за несоблюдение правил и т.д.).
🔹 Площадь зданий и сооружений создаваемого вуза должна быть не менее 5 тысяч квадратных метров. При этом здание не обязательно должно находиться в собственности университета, можно начать работу на основании договора аренды (безвозмездного пользования), заключенного на срок не менее 5 лет;
ЦЕЛЬ: здание, где учатся студенты, должно иметь достаточную площадь, чтобы как минимум получить статус института, а не открывать вуз с 5-6 комнатами, как в учебных центрах.
🔹 В течение первых 5 лет с момента создания вуза не менее 80 процентов его годовой чистой прибыли, а в последующие годы - не менее 50 процентов направляется на развитие основной деятельности данной образовательной организации.
ЦЕЛЬ: не открывать частные вузы только для получения прибыли, а тратить заработанные деньги на образование. На самом деле, университеты - это не места, которые приносят доход. Университеты, которые работают нормально и всегда уделяют внимание качеству, не смогут добиться прибыли даже через 30-40 лет, они будут работать только в убыток. Потому что сфера образования требует постоянных реинвестиций. Если заработан 1 сум, нужно вложить 2 сума обратно в университет. Например, если из контрактов студентов поступил 1 млрд сумов, нельзя снять 500 млн сумов и купить дом.
Настоящее постановление вступает в силу по истечении 3 месяцев со дня его официального опубликования.
❗️Субъекты предпринимательства, получившие лицензию до вступления постановления в силу, должны организовать свою деятельность на основе новых лицензионных требований и условий до 1 января 2026 года.