“Ёшлар тадбиркорлигини ҳамда уларнинг бандлигини таъминлашга қаратилган бизнес лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ-60-сон, 14.02.2025 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, Ёш тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш жамғармаси негизида Ёшлар ишлари агентлиги ҳузурида Ёшлар тадбиркорлигини ривожлантириш давлат мақсадли жамғармаси ташкил этилади.
Жамғарма маблағлари белгиланган манбалар ҳисобидан 100 миллион АҚШ доллари эквивалентига тенг суммага етказилади.
Жамғарма кўмагида камида 50 минг нафар ёшларнинг бандлигини таъминлаш ва тадбиркорликка жалб қилиш унинг фаолиятининг асосий самарадорлик кўрсаткичи ҳисобланади.
Белгиланган дарё, канал ва соҳил бўйларида хизмат кўрсатиш, кўнгилочар ва дам олиш масканларини ташкил этиш бўйича бизнес лойиҳаларни жойлаштириш учун ўрнатилган тартибда электрон онлайн аукцион савдоларига чиқариш орқали ер участкалари ажратилади.
Ёшлар ишлари агентлигининг Жамғармага ажратиладиган маблағлари ҳисобидан Жамғарма ҳузурида устав фонди 10 миллион АҚШ доллари эквивалентига тенг бўлган ёшларнинг истиқболли стартап лойиҳаларини молиялаштирадиган венчур жамғарма ташкил этилади.

Presidential Decree "On Measures to Improve the System of Supporting Business Projects Aimed at Ensuring Youth Entrepreneurship and Their Employment" (No. PP-60 dated 14.02.2025) has been adopted.
According to the decree, the State Targeted Fund for the Development of Youth Entrepreneurship will be established under the Youth Affairs Agency on the basis of the Fund for Supporting Young Entrepreneurs.
The Fund's resources will be increased to an amount equivalent to 100 million US dollars from designated sources.
The main indicator of the Fund's effectiveness is ensuring employment and involving at least 50 thousand young people in entrepreneurship with its support.
Land plots are allocated for the placement of business projects for the provision of services, the organization of entertainment and recreation areas along the specified rivers, canals, and embankments by putting them up for electronic online auction trading in the prescribed manner.
At the expense of the funds of the Youth Affairs Agency allocated to the Fund, a venture fund will be created under the Fund to finance promising youth startup projects with an authorized fund equivalent to 10 million US dollars.