“Ёшлар тадбиркорлигини ҳамда уларнинг бандлигини таъминлашга қаратилган бизнес лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ-60-сон, 14.02.2025 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, Ёш тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш жамғармаси негизида Ёшлар ишлари агентлиги ҳузурида Ёшлар тадбиркорлигини ривожлантириш давлат мақсадли жамғармаси ташкил этилади.
Жамғарма маблағлари белгиланган манбалар ҳисобидан 100 миллион АҚШ доллари эквивалентига тенг суммага етказилади.
Жамғарма кўмагида камида 50 минг нафар ёшларнинг бандлигини таъминлаш ва тадбиркорликка жалб қилиш унинг фаолиятининг асосий самарадорлик кўрсаткичи ҳисобланади.
Белгиланган дарё, канал ва соҳил бўйларида хизмат кўрсатиш, кўнгилочар ва дам олиш масканларини ташкил этиш бўйича бизнес лойиҳаларни жойлаштириш учун ўрнатилган тартибда электрон онлайн аукцион савдоларига чиқариш орқали ер участкалари ажратилади.
Ёшлар ишлари агентлигининг Жамғармага ажратиладиган маблағлари ҳисобидан Жамғарма ҳузурида устав фонди 10 миллион АҚШ доллари эквивалентига тенг бўлган ёшларнинг истиқболли стартап лойиҳаларини молиялаштирадиган венчур жамғарма ташкил этилади.

Новости 19/02/2025 Создается Государственный целевой фонд развития молодежного предпринимательства
Принято постановление Президента "О мерах по совершенствованию системы поддержки бизнес-проектов, направленных на обеспечение молодежного предпринимательства и их занятости" (ПП-60 от 14.02.2025 г.).
Согласно постановлению, на базе Фонда поддержки молодых предпринимателей при Агентстве по делам молодежи будет создан Государственный целевой фонд развития молодежного предпринимательства.
Средства Фонда за счет определенных источников будут доведены до суммы, эквивалентной 100 млн долларов США.
Обеспечение при поддержке Фонда занятости и вовлечение в предпринимательство не менее 50 тысяч молодых людей является основным показателем эффективности его деятельности.
Для размещения бизнес-проектов по оказанию услуг, организации развлекательных и досуговых центров вдоль определенных рек, каналов и набережных выделяются земельные участки путем выставления их на электронные онлайн-аукционные торги в установленном порядке.
За счет средств Агентства по делам молодежи, выделяемых Фонду, при Фонде будет создан венчурный фонд с уставным фондом в эквиваленте 10 миллионов долларов США для финансирования перспективных молодежных стартап-проектов.