Репостлар 24/01/2025 24 январь — Халқаро таълим куни
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеяси таълимнинг тинчлик ва тараққиёт йўлидаги аҳамиятини эътироф этган ҳолда 2018 йил 3 декабрдаги резолюцияси билан 24 январни “Халқаро таълим куни” деб эълон қилган эди. Бу йил дунё жамоатчилиги “Халқаро таълим куни”ни тўртинчи бор нишонламоқда.
Мазкур сананинг аҳамияти жуда чексиз. Унинг нишонланиши нафақат инсониятнинг илм-маърифатга ташналигини эътироф этиш, балки дунё давлатлари, ҳукуматлари ва жамиятлари эътиборини таълим соҳасидаги мавжуд муаммоларга, шу жумладан, саводсизликни бартараф этиш, турли минтақаларда яхлит таълим дастурлари ишлаб чиқиш ва амалга ошириш каби масалаларга қаратишни мақсад қилган.
БМТ маълумотларига кўра, бугунги кунда бутун дунёда 258 миллион нафар бола ва ўсмир ҳали ҳам мактабга бориш ёки уни тамомлаш имконига эга эмас. 617 миллион болалар эса ўқиш ва математиканинг элементар кўникмаларидан ҳам бехабар, тўрт миллионга яқин қочқин болалар ва ёшлар мактабдан ташқарида. Улар қашшоқлик, дискриминация, қуролли можаролар, фавқулодда ҳолатлар ва иқлим ўзгариши оқибатлари туфайли азоб чекмоқда.
Қайд этиш жоизки, бутун дунё бўйлаб ана шундай мураккаб муаммоли вазиятлар содир бўлаётган бир даврда Ўзбекистонда ёш авлоднинг таълим-тарбияси давлат сиёсати даражасига кўтарилган, болалар ва ёшларни таълим олишга бўлган ҳуқуқларини рўёбга чиқариш ва улар учун қулай шарт-шароитлар яратиш масалалари “Янги Ўзбекистон — мактаб остонасидан бошланади” ғояси асосида тубдан такомиллашмоқда. Давлатимиз раҳбари таъкидлаганидек, “Биз ўз олдимизга мамлакатимизда Учинчи Ренессанс пойдеворини барпо этишдек улуғ мақсадни қўйган эканмиз, бунинг учун янги Хоразмийлар, Берунийлар, Ибн Синолар, Улуғбеклар, Навоий ва Бобурларни тарбиялаб берадиган муҳит ва шароитларни яратишимиз керак”.
Шу мақсадда мамлакатимизда келгуси йилларда таълим тизимини янада ривожлантириш, ёшларни таълим билан қамровини кенгайтириш, эҳтиёжманд оилалар фарзандларига имтиёзлар бериш бўйича аниқ чора-тадбирларни амалга ошириш кўзда тутилган.
Хусусан, Янги Ўзбекистоннинг 2022–2026 йилларга мўлжалланган тараққиёт стратегияси лойиҳасида ҳам мактабларни ривожлантириш миллий дастурини жорий этиш орқали халқ таълими тизимида қўшимча 1,2 миллион ўқувчи ўрни яратиш, дарсликларни янгилаш учун Давлат бюджетидан 605 миллиард сўм ажратиш, Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятида 1-4-синф ўқувчиларини бепул овқат билан таъминлаш тизимини жорий этиш, мактаб даврида ўқувчиларнинг камида бир касбни эгаллашига кўмаклашиш тизимини жорий этиш каби қатор ишлар амалга оширилиши белгиланган, дея хабар бермоқда Халқ таълими вазирлиги матбуот хизмати.

Репосты 24/01/2025 24 января - Международный день образования
Резолюцией Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций от 3 декабря 2018 года, признавая важность образования на пути к миру и развитию, 24 января было объявлено Международным днем образования. В этом году международная общественность в четвертый раз отмечает Международный день образования.
Значение этой даты бесконечно. Его празднование направлено не только на признание жажды человечества к знаниям и просвещению, но и на привлечение внимания государств, правительств и обществ мира к существующим проблемам в сфере образования, в том числе устранение неграмотности, разработка и реализация комплексных образовательных программ в различных регионах.
По данным ООН, сегодня во всем мире 258 миллионов детей и подростков по-прежнему не имеют возможности посещать или заканчивать школу. 617 миллионов детей не владеют элементарными навыками чтения и математики, около четырех миллионов детей и молодежи-беженцев не учатся в школе. Они страдают от нищеты, дискриминации, вооруженных конфликтов, чрезвычайных ситуаций и последствий изменения климата.
Следует отметить, что в период, когда во всем мире происходят такие сложные проблемные ситуации, образование и воспитание молодого поколения в Узбекистане поднято на уровень государственной политики, вопросы реализации прав детей и молодежи на образование и создания для них благоприятных условий кардинально совершенствуются на основе идеи "Новый Узбекистан начинается с порога школы." Как подчеркнул глава нашего государства, "Мы поставили перед собой великую цель - заложить фундамент Третьего Ренессанса в нашей стране, для этого мы должны создать среду и условия для воспитания новых хорезмийцев, Берунидов, Ибн Сины, Улугбеков, Навои и Бабура."
С этой целью в ближайшие годы в нашей стране планируется реализовать конкретные меры по дальнейшему развитию системы образования, расширению охвата молодежи образованием, предоставлению льгот детям из малообеспеченных семей.
В частности, в проекте Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы также предусмотрено создание дополнительных 1,2 миллиона ученических мест в системе народного образования путем внедрения Национальной программы развития школ, выделение из Государственного бюджета 605 миллиардов сумов на обновление учебников, внедрение системы бесплатного питания учащихся 1-4 классов в Республике Каракалпакстан и Хорезмской области, внедрение системы содействия овладению учащимися в школьный период как минимум одной профессией.