Maqolalar 30/05/2025 2025-2026-o‘quv yili uchun ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablar ro‘yxati tasdiqlandi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining tegishli buyrug‘i bilan 2025-2026 o‘quv yili uchun ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablar ro‘yxati tasdiqlandi.
Ushbu ro‘yxatdan jami 470 ta maktab o‘rin olgan bo‘lib, ularda dars berish uchun boshqa hududlardan jalb qilingan oliy va birinchi toifaga ega o‘qituvchi-pedagoglarning bazaviy tarif stavkalariga 100 foiz (bir ma’muriy birlik doirasida 50 foiz) maxsus ustamalar belgilanadi.
Boshqa hududlardan jalb qilingan o‘qituvchi-pedagoglarning bazaviy tarif stavkalariga maxsus ustamalar ular borgan maktab ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablar ro‘yxatidan chiqarilgan yildan keyingi yil uchun ham to‘lanadi.

By the relevant order of the Minister of Preschool and School Education, the list of schools with a low level of education for the 2025-2026 academic year has been approved.
A total of 470 schools are included in this list, in which special allowances of 100% (50% within one administrative unit) to the basic tariff rates of teachers and educators with the highest and first categories, recruited from other regions, will be established.
Special allowances to the base tariff rates of teachers and educators recruited from other regions are also paid for the year following the year of exclusion of the school from the list of schools with a low level of education.