Maqolalar 30/05/2025 2025-2026-o‘quv yili uchun ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablar ro‘yxati tasdiqlandi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining tegishli buyrug‘i bilan 2025-2026 o‘quv yili uchun ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablar ro‘yxati tasdiqlandi.
Ushbu ro‘yxatdan jami 470 ta maktab o‘rin olgan bo‘lib, ularda dars berish uchun boshqa hududlardan jalb qilingan oliy va birinchi toifaga ega o‘qituvchi-pedagoglarning bazaviy tarif stavkalariga 100 foiz (bir ma’muriy birlik doirasida 50 foiz) maxsus ustamalar belgilanadi.
Boshqa hududlardan jalb qilingan o‘qituvchi-pedagoglarning bazaviy tarif stavkalariga maxsus ustamalar ular borgan maktab ta’lim darajasi yuqori bo‘lmagan maktablar ro‘yxatidan chiqarilgan yildan keyingi yil uchun ham to‘lanadi.

Статьи 30/05/2025 Утвержден перечень школ с низким уровнем образования на 2025-2026 учебный год
Соответствующим приказом министра дошкольного и школьного образования утвержден перечень школ с невысоким уровнем образования на 2025-2026 учебный год.
Всего в этот список вошли 470 школ, в которых к базовым тарифным ставкам учителей-педагогов высшей и первой категорий, привлеченных к преподаванию из других регионов, устанавливаются специальные надбавки в размере 100 процентов (50 процентов в пределах одной административной единицы).
Специальные надбавки к базовым тарифным ставкам учителей-педагогов, привлеченных из других регионов, выплачиваются также за год, следующий за годом исключения школы, в которую они пошли, из списка школ с невысоким уровнем образования.