Savol: Men birinchi malaka toifasiga ega ustozman, lekin dars taqsimoti vaqtida maktabimiz rahbariyati menga emas, mendan yoshi katta bo‘lgan, lekin malaka toifasiga ega bo‘lmagan o‘qituvchiga ko‘proq dars taqsimotini amalga oshirishdi. Ularning bu ishi to‘g‘rimi?
Javob: Adliya Vazirligidan 3271 raqam bilan ro‘yxatdan o‘tgan nizomning 15-bandida pedagoglarga qanday ustuvorlik bilan dars taqsimotini amalga oshirish belgilangan. Yuqoridagi holatda esa 1-toifaga ega bo‘lgan ustoz, malaka toifasiga ega bo‘lmagan o‘qituvchidan ustunlikka ega va bunday holatda taqsimot noto‘g‘ri amalga oshirilgan.

Новости 28/03/2025 Каким педагогам отдается предпочтение при распределении уроков?
Вопрос: Я учитель первой квалификационной категории, но при распределении уроков руководство нашей школы выделило больше часов не мне, а учителю старше меня по возрасту, но не имеющему квалификационной категории. Правильно ли они поступили?
Ответ: В пункте 15 положения, зарегистрированного Министерством юстиции под номером 3271, установлен порядок приоритетности при распределении уроков для педагогов. В вышеуказанном случае учитель, имеющий 1-ю категорию, имеет преимущество перед учителем, не имеющим квалификационной категории, и в данной ситуации распределение было проведено неправильно.