Savol: Men birinchi malaka toifasiga ega ustozman, lekin dars taqsimoti vaqtida maktabimiz rahbariyati menga emas, mendan yoshi katta bo‘lgan, lekin malaka toifasiga ega bo‘lmagan o‘qituvchiga ko‘proq dars taqsimotini amalga oshirishdi. Ularning bu ishi to‘g‘rimi?
Javob: Adliya Vazirligidan 3271 raqam bilan ro‘yxatdan o‘tgan nizomning 15-bandida pedagoglarga qanday ustuvorlik bilan dars taqsimotini amalga oshirish belgilangan. Yuqoridagi holatda esa 1-toifaga ega bo‘lgan ustoz, malaka toifasiga ega bo‘lmagan o‘qituvchidan ustunlikka ega va bunday holatda taqsimot noto‘g‘ri amalga oshirilgan.

Question: I am a teacher with the first qualification category, but during the lesson distribution, our school administration allocated more lessons to a teacher who is older than me but does not have a qualification category. Is this action correct?
Answer: Clause 15 of the regulation, registered with the Ministry of Justice under number 3271, specifies the priority order for lesson allocation to teachers. In the situation described above, a teacher with the 1st category has priority over a teacher without a qualification category. Therefore, in this case, the distribution was carried out incorrectly.