1992-yilda tashkil etilgan Jizzax Politexnika Instituti (JizPI) O‘zbekistonning Jizzax viloyatida joylashgan bo‘lib, kimyo texnologiyasi, qurilish, transport, energetika va boshqa sohalarda malakali mutaxassislar tayyorlaydigan zamonaviy oliy ta’lim muassasasidir. Institut dastlab Toshkent Politexnika Institutining Jizzax filiali sifatida faoliyat boshlagan bo‘lsa, keyinchalik mustaqil institutga aylangan va bugungi kunda mintaqaning muhandislik ta’limi markaziga aylandi.
Institut tarixi
- 1989 – Toshkent Politexnika Instituti Jizzax filiali sifatida ochildi;
- 1990 – Toshkent Arxitektura-Qurilish Instituti tarkibiga qo‘shildi;
- 1992 – Mustaqil oliy o‘quv muassasasi sifatida rasmiy faoliyatini boshladi;
- 2006 – Xalqaro hamkorlik dasturlari joriy etildi.
Hozirda Jizzax Politexnika Instituti hududi 22 300 m2-maydonga ega bo‘lib, unda 1500 o‘rinli asosiy bino, 1000 o‘rinli yangi o‘quv –laboratoriya binosi, 1500 o‘rinli 3-bino, 600 o‘rinli yangi qurilgan ma’ruzalar zali, sport zali va 2 ta mini futbol maydoni, katta futbol maydoni, tennis, yengil atletika maydonlari joylashgan.
Institutda quyidagi 7 ta fakultet, 27 ta kafedra mavjud bo‘lib, ularda 33 ta ta’lim yo‘nalishida bakalavrlar, 16 ta mutaxassislik bo‘yicha magistrlar, 16 ta sirtqi ta’lim, 4 ta ixtisosliklar bo‘yicha doktorantlar malakali professor-o‘qituvchilar tomonidan dars mashg‘ulotlari olib borilib, yetuk mutaxassislar yetishib chiqarilmoqda.
Fakultetlar:
Bugungi kunda Jizzax Politexnika Instituti (JPI) 200 dan ortiq xorijiy universitetlar, jumladan Rossiya, Turkiya, Xitoy, Malayziya, Polsha kabi bir qancha davlatlar bilan hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘ygan. Institut talabalari va professor-o‘qituvchilari quyidagi xalqaro dasturlarda muntazam qatnashadi:
Institutda 400 o‘rinli talabalar turar joyi mavjud bo‘lib, har bir qavatda dam olish xonalari va "Ma’naviyat va ma’rifat" markazi, 200 o‘rinli oshxona va sport maydonchalari faoliyat olib boradi.
Jizzax Politexnika Instituti zamonaviy bilim, innovatsion loyihalar va xalqaro standartlarda ta’lim berish orqali kelajak muhandislarini shakllantirishda muhim rol o‘ynamoqda. Agar siz texnologiya va muhandislik sohalariga qiziqsangiz, JizPI aynan siz uchun!

Джизакский политехнический институт (ДжизПИ), основанный в 1992 году, расположен в Джизакской области Узбекистана и является современным высшим учебным заведением, которое готовит квалифицированных специалистов в области химической технологии, строительства, транспорта, энергетики и других сферах. Институт изначально функционировал как Джизакский филиал Ташкентского политехнического института, затем преобразовался в самостоятельный институт и на сегодняшний день стал центром инженерного образования региона.
- 1989 - открыт как Джизакский филиал Ташкентского политехнического института;
- 1990 - присоединен к Ташкентскому архитектурно-строительному институту;
- 1992 - начал официальную деятельность в качестве самостоятельного высшего учебного заведения;
- 2006 - внедрены программы международного сотрудничества.
В настоящее время территория Джизакского политехнического института занимает площадь 22 300 м2, на которой расположены: главный корпус на 1500 мест, новый учебно-лабораторный корпус на 1000 мест, 3-й корпус на 1500 мест, недавно построенный лекционный зал на 600 мест, спортивный зал, 2 мини-футбольных поля, большое футбольное поле, теннисные корты и легкоатлетические площадки.
В институте функционируют 7 факультетов и 27 кафедр, где квалифицированные профессора и преподаватели проводят занятия по 33 направлениям бакалавриата, 16 специальностям магистратуры, 16 направлениям заочного обучения и 4 специальностям докторантуры, готовя высококвалифицированных специалистов.
На сегодняшний день Джизакский политехнический институт (ДПИ) наладил партнерские отношения с более чем 200 зарубежными университетами, в том числе из таких стран, как Россия, Турция, Китай, Малайзия, Польша. Студенты и профессорско-преподавательский состав института регулярно участвуют в следующих международных программах:
В институте функционирует студенческое общежитие на 400 мест, на каждом этаже которого расположены комнаты отдыха и центр "Духовность и просвещение" ("Маънавият ва маърифат"). Также имеется столовая на 200 мест и действуют спортивные площадки.
Джизакский политехнический институт играет важную роль в формировании будущих инженеров, предоставляя современные знания, реализуя инновационные проекты и обеспечивая образование в соответствии с международными стандартами. Если вы увлекаетесь технологиями и инженерным делом, ДжизПИ - именно то, что вам нужно!
Джизакский политехнический институт ведёт активную деятельность в следующих социальных сетях:
Для связи:
Продолжайте следить за нами. Образовательный телеканал всегда готов делиться с вами последними новостями в сфере образования!