✅ Ha, albatta, mumkin. Faqat sharti: bitirgandan so‘ng ishlab berish kerak bo‘ladi. Talab esa grant olish uchun yuqori ball to‘plash kerak.
Hukumat har yili xususiy va xorijiy OTMlar va ularning filiallarida o‘qiyotgan talabalar uchun mingta grant o‘rin ajratadi. Bu o‘rinlar xususiy va xorijiy universitetlar yo‘nalishlari bo‘yicha taqsimlanib, 1-iyulgacha Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi saytida e’lon qilinadi.
📂 Xususiy universitetlar imtihonlari tugagach, eng yuqori ball to‘plab talaba bo‘lganlar orasidan grant olishni istagan shaxslar OTM va vazirlik bilan birgalikda 3 tomonlama shartnoma imzolaydi.
⚠️ Bu shartnoma asosida ular o‘qishni tugatib, o‘z yo‘nalishi bo‘yicha ishlab berish majburiyatini oladi. Ishlash muddati yo‘nalish xususiyatiga qarab turlicha belgilanadi.

Статьи 29/04/2025 Можно ли учиться в негосударственных вузах на основе государственного гранта?
✅ Да, конечно, можно. Только условие: после окончания нужно будет работать. Требование заключается в том, чтобы набрать высокий балл для получения гранта.
Правительство ежегодно выделяет тысячу грантовых мест для студентов, обучающихся в частных и зарубежных вузах и их филиалах. Эти места будут распределены между частными и зарубежными университетами и опубликованы на сайте Министерства высшего образования, науки и инноваций до 1 июля.
🔹 После окончания экзаменов в частные университеты лица, желающие получить грант из числа студентов, набравших наивысший балл, подпишут трехсторонний договор с вузом и министерством.
️ На основании этого договора они обязуются завершить обучение и работать по специальности. Срок службы определяется по-разному в зависимости от характера маршрута.