Maqolalar 12/06/2025 O‘qituvchida kasbiy sertifikat bo‘lmasa ishdan bo‘shatiladimi?
Vazirlar Mahkamasining tegishli (12.02.2024-yildagi 87-son) qarori bilan  tasdiqlangan nizomga ko‘ra, o‘qituvchiga yana bir marta imkoniyat beriladi.
Unda ham 56 baldan past natija qayd etsa, u holda pedagog bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilinadi.
Shuningdek,  nazorat sinovi natijasi bo‘yicha 56 balldan kam ko‘rsatkichga ega talabgor nazorat sinovidan o‘tmagan hisoblanadi.
Uzrli sabablarga ko‘ra nazorat sinovida ishtirok eta olmagan hamda birinchi marotaba nazorat sinovida ishtirok etib, undan o‘ta olmagan talabgor uchun navbatdan tashqari nazorat sinovi har yili yangi o‘quv yili boshlangunga qadar tashkil etiladi.
Navbatdan tashqari nazorat sinovida ishtirok etish uchun ro‘yxatdan o‘tish sanasi va nazorat sinovini o‘tkazish muddati Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining rasmiy veb-sayti orqali e’lon qilinadi.
Navbatdan tashqari nazorat sinovida ishtirok etish uchun ro‘yxatdan o‘tish va uni o‘tkazish tartibi mazkur Reglamentga muvofiq tartibda belgilanadi.
Navbatdan tashqari nazorat sinovida ishtirok etib, yetarli ball to‘play olmagan talabgor bilan tuzilgan mehnat shartnomasi mehnat qonunchiligida belgilangan tartibda bekor qilinadi.
Nazorat sinovida qayta ishtirok etish uchun talabgor tomonidan bazaviy hisoblash miqdorining bir baravari miqdorida to‘lov to‘lanadi.

Согласно положению, утвержденному соответствующим постановлением Кабинета Министров (No 87 от 12.02.2024 г.), учителю предоставляется еще одна возможность.
Если он также набрал менее 56 баллов, то трудовой договор с педагогом расторгается.
Также претендент, набравший менее 56 баллов по результатам контрольного тестирования, считается не прошедшим контрольное тестирование.
Для претендентов, которые по уважительным причинам не смогли принять участие в контрольном тестировании и впервые приняли участие в контрольном тестировании и не сдали его, внеочередное контрольное тестирование организуется ежегодно до начала нового учебного года.
Дата регистрации для участия во внеочередном контрольном испытании и срок проведения контрольного испытания будут объявлены на официальном сайте Министерства дошкольного и школьного образования.
Порядок регистрации и проведения внеочередного контрольного испытания определяется в соответствии с настоящим Регламентом.
Трудовой договор, заключенный с претендентом, участвовавшим во внеочередном контрольном испытании и не набравшим достаточного балла, расторгается в порядке, установленном трудовым законодательством.
За повторное участие в контрольном испытании соискателем вносится плата в размере одной базовой расчетной величины.