Maqolalar 03/04/2025 Talaba almashinuvi yoki akademik mobillik haqida
⚡️ Akademik mobillik – talaba yoki o‘qituvchilarning mamlakatdagi yoki xorijdagi OTMlarda kelishuv asosida ma’lum muddat o‘qish yoki dars berishini anglatadi.
🔰 Mobil talabalar, asosan, 2 guruhga bo‘linadi:
✅erkin harakatlanuvchilar – bunday turdagi talabalar o‘z xohish va tashabbuslari bilan ta’lim olish uchun boshqa hududlarga borishadi;
✅dastur doirasidagi talabalar – bunda OTMning o‘zi yoki uning biror fakulteti boshqa OTM bilan kelishgan holda talabalar uchun o‘zaro almashinuv dasturlarini amalga oshiradi. Dasturlar milliy va xalqaro darajada ham bo‘lishi mumkin.
✅Talabalar ma’lum muddat boshqa bir OTMda o‘qishi uchun eng katta imkoniyat – talaba almashinuv dasturlari hisoblanadi.
🏛 Bunda talaba o‘zi o‘qiyotgan OTM bilan hamkor bo‘lgan xorijiy yoki boshqa viloyatdagi OTMlaridan birida ma’lum muddat o‘qib qaytishi mumkin.
Almashinuv dasturlari qisqa – 1 haftadan 3 oygacha, uzoq – 6 oydan bir yilgacha bo‘lishi mumkin.
📑 Talabalarni o‘zaro almashtirish dasturi – bu turli ta’lim muassasalari o‘rtasida talabalarni o‘zaro ma’lum muddatga almashtirish bo‘yicha tuziladigan kelishuvdir. Bu kabi dasturlar oliygoh talabalarini 1 yoki 2 o‘quv semestri davomida xorijda o‘qish imkonini beradi. Talabalar almashinuvi oliygohlar orasida tuzilgan hamkorlik shartnomalari asosida amalga oshiriladi.

Статьи 03/04/2025 О студенческом обмене или академической мобильности
⚡️ Академическая мобильность означает обучение или преподавание студентов или преподавателей в вузах страны или за рубежом на основе соглашений в течение определенного периода.
🔰 Мобильные студенты в основном делятся на 2 группы:
✅свободно передвигающиеся - такие студенты едут в другие регионы для получения образования по собственному желанию и инициативе;
✅студенты в рамках программы - при этом сам вуз или какой-либо из его факультетов по согласованию с другими вузами реализует программы взаимного обмена для студентов. Программы могут быть как национального, так и международного уровня.
✅Наибольшую возможность для студентов учиться в другом вузе в течение определенного периода времени предоставляют программы студенческого обмена.
🏛 В этом случае студент может обучаться в одном из зарубежных или других региональных вузов, сотрудничающих с вузом, где он учится, в течение определенного периода.
Программы обмена могут быть краткосрочными - от 1 недели до 3 месяцев, и долгосрочными - от 6 месяцев до одного года.
📑 Программа взаимного обмена студентами - это соглашение между различными учебными заведениями о взаимном обмене студентами на определенный срок. Такие программы позволяют студентам университетов учиться за границей в течение 1 или 2 учебных семестров. Обмен студентами осуществляется на основе договоров о сотрудничестве, заключенных между вузами.
Благодаря этому у студента появляется возможность обмена знаниями в другом регионе или зарубежном вузе.