Maqolalar 23/04/2025 Magistrant maktabda to‘liq stavkada ishlashi mumkinmi?
❗️Magistrantning asosiy vazifasi ta’lim olish hisoblanadi. Shu tufayli magistrant faqat darsdan bo‘sh vaqtlaridagina ishlashga haqli. An’anaviy yoki masofaviy shaklda o‘qishning ahamiyati yo‘q. Har ikki holatda ham asosiy vazifa o‘qish.
📄Mehnat kodeksining 184-moddasiga muvofiq ishi yuqori darajadagi ruhiy, aqliy va asabiy zo‘riqish bilan bog‘liq bo‘lgan, ya’ni alohida xususiyatga ega bo‘lgan tibbiyot xodimlari, pedagoglar va boshqa toifadagi xodimlar uchun ish vaqtining davomiyligi haftasiga ko‘pi bilan o‘ttiz olti soat qilib belgilanadi.
🟣Shunga ko‘ra barcha pedagog xodimlar uchun haftalik ish soati 36 soatdan oshmaydi, bunda qonun chiqaruvchi 1 stavka uchun mazkur meyorni belgilaydi.
☝️Mana shu qoidaga ko‘ra magistrant ta’lim olish vaqtida bu soatlarni bajara цивилизацияси, shu tufayli u maktabda to‘liq stavkada ishlay цивилизацияси. Bunda magistrant OTMdagi darslari qo‘yilgan soatlarga qarab 0.50 dan 0.75 stavkagacha ishlashi mumkin.
🟣Haftalik ish yuklamasini bajarish uchun bir kunda 7 soat vaqt sarflanadi. Magistraturada bir kunda kamida 2 para dars o‘tilganda ham magistrant deyarli uch soat vaqt ketadi. Yoki haftasiga 2 kun o‘qish bo‘lganda ham MK 184-moddasidagi me’yorni bajarib bo‘lmaydi.

❗️Основной задачей магистранта является получение образования. Поэтому магистрант имеет право работать только в свободное от учебы время. Форма обучения - традиционная или дистанционная - не имеет значения. В обоих случаях основной задачей является учеба.
📄Согласно статье 184 Трудового кодекса, продолжительность рабочего времени для медицинских работников, педагогов и других категорий работников, чья работа связана с высоким уровнем психического, умственного и нервного напряжения, то есть имеет особый характер, устанавливается не более тридцати шести часов в неделю.
🟣Соответственно, для всех педагогических работников недельная рабочая нагрузка не превышает 36 часов, при этом законодатель устанавливает данную норму для 1 ставки.
☝️Согласно этому правилу, магистрант не может выполнять эти часы во время обучения, поэтому он не может работать на полную ставку в школе. При этом магистрант может работать от 0,50 до 0,75 ставки в зависимости от количества часов, отведенных на занятия в вузе.
🟣На выполнение еженедельной рабочей нагрузки уходит 7 часов в день. Даже если в магистратуре проводят минимум 2 пары занятий в день, магистрант тратит почти три часа. Или при обучении 2 дня в неделю норма статьи 184 ТК не может быть выполнена.
❌Соответственно, вы не можете работать на полную ставку.
✅ В этой ситуации вы имеете право работать на 0,5 или 0,75 ставки в зависимости от вашего свободного времени.