2025-yil 26-iyungi Prezident Farmoniga ko‘ra, pensiya bilan bog‘liq ma’lumotlar raqamlashtirilib, fuqarolar uchun qulay va avtomatik xizmatlar joriy etiladi.
Iyul–oktyabr oylarida — Har bir mahallada hokim yordamchilari “Mahalla yettiligi” a’zolari bilan hamkorlikda, fuqarolarning mehnat daftarchasi ma’lumotlari tuman (shahar) bandlik va kambag‘allikni qisqartirish bo‘limlari orqali raqamlashtiriladi.
2026-yil 1-avgustgacha:Oliy ta’lim muassasalari talabalarining o‘qish davriga oid ma’lumotlari to‘liq raqamlashtiriladi. Ushbu ma’lumotlar avtomatik ravishda elektron bazalar orqali tegishli vazirlikka yuboriladi.
2026-yil 1-dekabrdan:
“Mening pensiyam” onlayn xizmati joriy etiladi — ish staji va oyliklar asosida pensiya miqdori oldindan aniqlanadi.
Pensiya bilan bog‘liq barcha xizmatlar to‘liq elektron, proaktiv va interaktiv shaklga o‘tkaziladi. Ya’ni fuqaro ariza bermasdan ham xizmat avtomatik amalga oshiriladi.

Согласно Указу Президента от 26 июня 2025 года, пенсионные данные будут оцифрованы, и для граждан будут внедрены удобные и автоматизированные услуги.
В июле-октябре - в каждой махалле помощники хокима совместно с членами "махаллинской семерки" оцифруют данные трудовых книжек граждан через районные (городские) отделы занятости и сокращения бедности.
До 1 августа 2026 года: Данные студентов высших учебных заведений о периоде обучения будут полностью оцифрованы. Эта информация автоматически отправляется в соответствующее министерство через электронные базы данных.
С 1 декабря 2026 года:
Внедряется онлайн-сервис "Моя пенсия" - размер пенсии определяется заранее на основе стажа работы и зарплат.
Все услуги, связанные с пенсией, будут полностью переведены в электронную, проактивную и интерактивную формы. То есть услуга будет предоставляться автоматически, даже без подачи гражданином заявления.