Oliygohlar 29/12/2024 Toshkent davlat agrar universiteti
Toshkent davlat agrar universiteti – qishloq xo‘jaligi uchun mutaxassislar tayyorlaydigan O‘zbekistondagi eng yirik oliy o‘quv yurti hisoblanadi. Universitet O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi tarkibida tashkil topgan.
Universitet tarixi
Toshkent davlat agrar universitetning shakllanishi Markaziy Osiyodagi ko‘plab boshqa oliy o‘quv yurtlari singari 1918-yilda mahalliy ziyolilar tashabbusi bilan tashkil qilingan Mirzo Ulug‘bek nomidagi Milliy Universitet nomi bilan chambarchas bog‘liq. 1920-yillarda uning tarkibidagi 8 ta fakultet ichida - qishloq xo‘jaligi fakulteti faoliyat yuritgan.
1930-yilda O‘rta Osiyo universitetining qishloq xo‘jaligi fakulteti negizida O‘rta Osiyo qishloq xo‘jaligi instituti tashkil etildi, bu institut 1934—1991 yillarda Toshkent qishloq xo‘jaligi instituti nomi bilan faoliyat ko‘rsatdi. 1991-yilning apreldan boshlab Toshkent davlat agrar universitetiga aylantirildi. 1992-yilda universitetning bakalavriat bosqichida mutaxassislar tayyorlaydigan Nukus filiali tashkil etilgan.
Universitetda 35 kafedra, muzey, ilmiy kutubxona faoliyat ko‘rsatadi. Toshkent viloyati O‘rta Chirchiq tumanida Toshkent davlat agrar universitetiga tegishli haydaladigan yer, 4 gektar issiqxona maydoni, chorvachilik fermasi va boshqa ishlab chiqarish obyektlari bo‘lgan o‘quv-tajriba xo‘jaligi; agroekologiya ilmiy markazi, biotexnologiya laboratoriya, etnomofaglarni ko‘paytirish bo‘yicha biolaboratoriya, fungimarkaz kabi ilmiy ishlab chiqarish, tadbirkorlik ilmiy bo‘linmalar faoliyat ko‘rsatadi.
Universitetda quyidagi fakultetlar mavjud:
• Huquq va turizm;
• Agrologistika va biznes;
• Agrobiologiya;
• O‘simliklar himoyasi, agrokimyo va tuproqshunoslik;
• Meva-sabzavotchilik va uzumchilik;
• Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini saqlash va qayta ishlash;
• Ipakchilik va tutchilik;
• O‘rmon xo‘jaligi va landshaft dizayn.
Universitet faoliyati P. P. Shreder, N. R. Dimo, B. C. Maligin, V. V. Yaxontov, N. G. Zaprometov, S. N. Animuxamedov, RA Olimjonov, M. A. Pankov, AM. Shleyxer, AI. Avtonomov, Ye. N. Mixaylov, V. A. Shchekin, A. A. Ro‘bakov, A V. Gvozdikov, M. B. Doshchanov, M.Baxodirov, P. V. Protasov, A. I. Imomaliyev, V. I. Zuyev, E. T. Shayxov,B. A. Sulaymonov kabi olimlar nomlari bilan bog‘liq.
Universitet tashkil topganidan beri qishloq xo‘jaligi fani va ishlab chiqarishning turli tarmoqlari uchun 55 mingdan ortiq mutaxassis kadrlar tayyorladi. Universitet qishloq xo‘jaligi ta’limi muassasalari va institutilar bo‘yicha Jahon konsorsiumi a’zosi, xorij mamlakatlarining 37 ta universiteti va 6 ilmiy tadqiqotlar instituti bilan hamkorlik qiladi. Xorijiy hamkorliklar: Xorijiy oliy ta’lim muassasalari bilan 50 ga yaqin shartnoma va memorandumlar imzolangan. Ularga asosan universitetning talabalari Germaniya, Rossiya singari davlatlarda ishlab chiqarish amaliyotlarini o‘tab kelishmoqda.
2020-yilda AQSH, Rossiya va Belorussiyaning 4 ta OTMlari bilan hamkorlik shartnomalariga asosan 5 ta bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari va 2 ta magistratura mutaxassisliklari bo‘yicha qo‘shma ta’lim dasturlari joriy etildi. Quyidagi oliygohlari bilan shartnoma imzolangan:
• WSB universiteti (Polsha);
• Vitautas Magnus Universiteti (Litva);
• Irkutsk davlat agrar universiteti (Rossiya);
• Latviya tabiiy fanlar va texnologiyalar universiteti (Latviya);
• Missisipi shtati universiteti (AQSH).
Universitet bakalavriat bosqichida 54 ta va magistraturada 31 ta yo‘nalishlarda mutaxassislar tayyorlaydi. Toshkent davlat agrar universiteti hududida 5 ta talabalar turar joylari, 1 ta kir yuvish mashinasi, 3 ta ovqatlanish kafelari, 1 ta sport kompleksi, 1 ta axborot resurs markazi va 1 ta yoshlar markazi binosi ish faoliyat yuritib kelmoqda.
Agar sizda universitet yuzasidan savollaringiz bo‘lsa, quyidagi manzilga va raqamlarga murojaat qiling:

Tashkent State Agrarian University is the largest higher educational institution in Uzbekistan that trains specialists for agriculture. The university is organized under the Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan.
The formation of the Tashkent State Agrarian University, like many other higher educational institutions in Central Asia, is closely linked to the name of the Mirzo Ulugbek National University, established in 1918 at the initiative of local intellectuals. In the 1920s, the agricultural faculty operated within its eight faculties.
In 1930, the Central Asian Agricultural Institute was established on the basis of the Agricultural Faculty of the Central Asian University, which operated from 1934 to 1991 under the name of the Tashkent Agricultural Institute. Since April 1991, it has been transformed into the Tashkent State Agrarian University. In 1992, the Nukus branch was established, which trains specialists at the undergraduate level of the university.
The university has 35 departments, a museum, and a scientific library. In the Urtachirchik district of the Tashkent region, a teaching and experimental farm with arable land, 4 hectares of greenhouse area, livestock farm and other production facilities belonging to the Tashkent State Agrarian University; a scientific center of agro-ecology, a biotechnology laboratory, a biolaboratory for breeding ethnomophages, scientific production, entrepreneurial scientific units such as a fungiculture center are operating.
The university has the following faculties:
The activities of the university are reflected in the works of P. P. Schröder, N. R. Dimo, B. C. Maligin, V. V. Yakhantov, N. G. Zaprometov, S. N. Animukhamedov, R. A. Olimjonov, M. A. Pankov, and AM. Schleicher, AI. Avtonomov, E. N. Mikhailov, V. A. Shchekin, A. A. Rubakov, A. V. Gvozdikov, M. B. Doshchanov, M. Bakhodirov, P. V. Protasov, A. I. Imomaliyev, V. I. Zuyev, E. T. Shaikhov, and B. A. Sulaymonov.
Since its establishment, the university has trained more than 55,000 specialists for agricultural science and various industries. The university is a member of the World Consortium of Agricultural Educational Institutions and Institutes, cooperates with 37 universities and 6 research institutes of foreign countries. Foreign cooperation: About 50 agreements and memorandums have been signed with foreign higher education institutions. Most of them are university students who are taking production practice in countries such as Germany and Russia.
In 2020, based on cooperation agreements with four universities in the United States, Russia, and Belarus, joint educational programs were implemented in five undergraduate programs and two master's programs. Agreements were signed with the following universities:
The university prepares specialists in 54 areas in the bachelor's degree and 31 in the master's degree. There are 5 student dormitories, 1 washing machine, 3 catering cafes, 1 sports complex, 1 information resource center and 1 youth center on the territory of Tashkent State Agrarian University.