Oliygohlar 29/12/2024 Toshkent davlat agrar universiteti
Toshkent davlat agrar universiteti – qishloq xo‘jaligi uchun mutaxassislar tayyorlaydigan O‘zbekistondagi eng yirik oliy o‘quv yurti hisoblanadi. Universitet O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi tarkibida tashkil topgan.
Universitet tarixi
Toshkent davlat agrar universitetning shakllanishi Markaziy Osiyodagi ko‘plab boshqa oliy o‘quv yurtlari singari 1918-yilda mahalliy ziyolilar tashabbusi bilan tashkil qilingan Mirzo Ulug‘bek nomidagi Milliy Universitet nomi bilan chambarchas bog‘liq. 1920-yillarda uning tarkibidagi 8 ta fakultet ichida - qishloq xo‘jaligi fakulteti faoliyat yuritgan.
1930-yilda O‘rta Osiyo universitetining qishloq xo‘jaligi fakulteti negizida O‘rta Osiyo qishloq xo‘jaligi instituti tashkil etildi, bu institut 1934—1991 yillarda Toshkent qishloq xo‘jaligi instituti nomi bilan faoliyat ko‘rsatdi. 1991-yilning apreldan boshlab Toshkent davlat agrar universitetiga aylantirildi. 1992-yilda universitetning bakalavriat bosqichida mutaxassislar tayyorlaydigan Nukus filiali tashkil etilgan.
Universitetda 35 kafedra, muzey, ilmiy kutubxona faoliyat ko‘rsatadi. Toshkent viloyati O‘rta Chirchiq tumanida Toshkent davlat agrar universitetiga tegishli haydaladigan yer, 4 gektar issiqxona maydoni, chorvachilik fermasi va boshqa ishlab chiqarish obyektlari bo‘lgan o‘quv-tajriba xo‘jaligi; agroekologiya ilmiy markazi, biotexnologiya laboratoriya, etnomofaglarni ko‘paytirish bo‘yicha biolaboratoriya, fungimarkaz kabi ilmiy ishlab chiqarish, tadbirkorlik ilmiy bo‘linmalar faoliyat ko‘rsatadi.
Universitetda quyidagi fakultetlar mavjud:
• Huquq va turizm;
• Agrologistika va biznes;
• Agrobiologiya;
• O‘simliklar himoyasi, agrokimyo va tuproqshunoslik;
• Meva-sabzavotchilik va uzumchilik;
• Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini saqlash va qayta ishlash;
• Ipakchilik va tutchilik;
• O‘rmon xo‘jaligi va landshaft dizayn.
Universitet faoliyati P. P. Shreder, N. R. Dimo, B. C. Maligin, V. V. Yaxontov, N. G. Zaprometov, S. N. Animuxamedov, RA Olimjonov, M. A. Pankov, AM. Shleyxer, AI. Avtonomov, Ye. N. Mixaylov, V. A. Shchekin, A. A. Ro‘bakov, A V. Gvozdikov, M. B. Doshchanov, M.Baxodirov, P. V. Protasov, A. I. Imomaliyev, V. I. Zuyev, E. T. Shayxov,B. A. Sulaymonov kabi olimlar nomlari bilan bog‘liq.
Universitet tashkil topganidan beri qishloq xo‘jaligi fani va ishlab chiqarishning turli tarmoqlari uchun 55 mingdan ortiq mutaxassis kadrlar tayyorladi. Universitet qishloq xo‘jaligi ta’limi muassasalari va institutilar bo‘yicha Jahon konsorsiumi a’zosi, xorij mamlakatlarining 37 ta universiteti va 6 ilmiy tadqiqotlar instituti bilan hamkorlik qiladi. Xorijiy hamkorliklar: Xorijiy oliy ta’lim muassasalari bilan 50 ga yaqin shartnoma va memorandumlar imzolangan. Ularga asosan universitetning talabalari Germaniya, Rossiya singari davlatlarda ishlab chiqarish amaliyotlarini o‘tab kelishmoqda.
2020-yilda AQSH, Rossiya va Belorussiyaning 4 ta OTMlari bilan hamkorlik shartnomalariga asosan 5 ta bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari va 2 ta magistratura mutaxassisliklari bo‘yicha qo‘shma ta’lim dasturlari joriy etildi. Quyidagi oliygohlari bilan shartnoma imzolangan:
• WSB universiteti (Polsha);
• Vitautas Magnus Universiteti (Litva);
• Irkutsk davlat agrar universiteti (Rossiya);
• Latviya tabiiy fanlar va texnologiyalar universiteti (Latviya);
• Missisipi shtati universiteti (AQSH).
Universitet bakalavriat bosqichida 54 ta va magistraturada 31 ta yo‘nalishlarda mutaxassislar tayyorlaydi. Toshkent davlat agrar universiteti hududida 5 ta talabalar turar joylari, 1 ta kir yuvish mashinasi, 3 ta ovqatlanish kafelari, 1 ta sport kompleksi, 1 ta axborot resurs markazi va 1 ta yoshlar markazi binosi ish faoliyat yuritib kelmoqda.
Agar sizda universitet yuzasidan savollaringiz bo‘lsa, quyidagi manzilga va raqamlarga murojaat qiling:

Ташкентский государственный аграрный университет - крупнейшее высшее учебное заведение в Узбекистане, готовящее специалистов для сельского хозяйства. Университет создан в составе Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан.
Формирование Ташкентского государственного аграрного университета, как и многих других высших учебных заведений Центральной Азии, тесно связано с названием Национального университета имени Мирзо Улугбека, созданного в 1918 году по инициативе местной интеллигенции. В 1920-е годы в составе 8 факультетов действовал сельскохозяйственный факультет.
В 1930 году на базе сельскохозяйственного факультета Среднеазиатского университета был создан Среднеазиатский сельскохозяйственный институт, который в 1934-1991 годах функционировал под названием Ташкентский сельскохозяйственный институт. С апреля 1991 года был преобразован в Ташкентский государственный аграрный университет. В 1992 году был организован Нукусский филиал университета, готовящий специалистов на бакалавриате.
В университете действуют 35 кафедр, музей, научная библиотека. В Уртачирчикском районе Ташкентской области действуют учебно-опытное хозяйство с пахотными землями, 4 га тепличной площади, животноводческой фермой и другими производственными объектами, принадлежащими Ташкентскому государственному аграрному университету; научно-производственный, предпринимательский научные подразделения, такие как Научный центр агроэкологии, биотехнологическая лаборатория, биолаборатория по разведению этномофагов, фунгикоцентр.
В университете действуют следующие факультеты:
Деятельность университета проводилась П. П. Шредером, Н. Р. Димо, Б. С. Малыгиным, В. В. Яхонтовым, Н. Г. Запрометовым, С. Н. Анимухамедовым, Р. А. Алимджановым, М. А. Панковым, АМ. Шлейхер, AI. Автономов, Е. Связано с именами таких ученых, как Н. Михайлов, В. А. Щекин, А. А. Рубаков, А. В. Гвоздиков, М. Б. Дошчанов, М. Баходиров, П. В. Протасов, А. И. Имамалиев, В. И. Зуев, Э. Т. Шайхов, Б. А. Сулаймонов.
С момента своего основания университет подготовил более 55 тысяч специалистов для различных отраслей сельскохозяйственной науки и производства. Университет является членом Всемирного консорциума сельскохозяйственных образовательных учреждений и институтов, сотрудничает с 37 университетами и 6 научно-исследовательскими институтами зарубежных стран. Зарубежное сотрудничество: с зарубежными высшими учебными заведениями подписано около 50 договоров и меморандумов. В основном студенты университета проходят производственную практику в таких странах, как Германия, Россия.
В 2020 году на основе договоров о сотрудничестве с 4 вузами США, России и Беларуси были внедрены совместные образовательные программы по 5 направлениям образования бакалавриата и 2 специальностям магистратуры. Подписаны договоры с вузами:
Университет готовит специалистов по 54 направлениям в бакалавриате и 31 направлению в магистратуре. На территории Ташкентского государственного аграрного университета действуют 5 студенческих общежитий, 1 стиральная машина, 3 кафе питания, 1 спортивный комплекс, 1 информационно-ресурсный центр и 1 здание молодежного центра.