Oliygohlar 30/11/2023 Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti
O‘zbekistonda kuchli iqtisodchilarni, menejment va moliya sohasidagi kuchli kadrlarni tayyorlab beradigan oliy ta’lim haqida bilasizmi?
Agar siz javob berishga ikkilanayotgan bo‘lsangiz, shoshilmang  maqola bilan tanishish natijasida siz bir qancha yangiliklarni bilib olishingiz mumkin.
Toshkent davlat iqtisodiyot universitet tarixiga to‘xtaladigan bo‘lsak mamlakatda iqtisodchi mutaxassislarga talab ortib borayotganligi uchun 1931-yil 13-avgustda sobiq Ittifoq xalq komissarlari Kengashi qaroriga asosan Turkiston davlat universitetining iqtisodiyot va jamiyatshunoslik fakultetlari bazasida O‘rta Osiyo moliya-iqtisodiyot instituti tashkil etildi. 1931-yil 1-sentyabrida institut rasman ish faoliyatini boshladi.
O‘tgan davrda institut o‘zining o‘quv-uslubiy, ilmiy-tadqiqot va tarbiyaviy ishlarini takomillashtirib, tinimsiz mukammallashtirib bordi. 1939-yilda institut qoshida dastlabki aspirantura tashkil etilib, unda besh kishi o‘qigan bo‘lsa  5 yilda bu ko‘rsatkich 42 nafarga yetdi.
Leningrad Hisob-iqtisod instituti Toshkent moliya-iqtisodiyot institutiga 1946-yil Ikkinchi jahon urushi yillarida Olmaotaga evakuatsiya qilinishi oqibatida qo‘shilgan. Natijada ikkita yangi kredit-iqtisod va buxgalteriya hisobi-iqtisod fakulteti ochilgan. Mamlakatdagi jiddiy vaziyat tufayli institutda moliya-bank tizimlari uchun kadrlar tayyorlashga katta e’tibor berilgan.
1991-yil 19-iyundan boshlab hozirgacha universitetda Iqtisodiyot, Buxgalteriya hisobi va audit, Korporativ boshqaruv, Iqtisodiyotda axborot tizimlari va Xalqaro turizm fakultetlari, Magistratura va Sirtqi bo‘limi, hamda 24 ta kafedra faoliyat olib bormoqda.
1993-yil Samarqand shahrida universitet filiali tashkil etilgan. 2024-yil davlat rahbari Shavkat Mirziyoyevning qaroriga muvofiq Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti tarkibiga Toshkent moliya instituti va Davlat soliq qo‘mitasi huzuridagi Fiskal institut qo‘shildi.
Universitet jamiyatga bir qancha salohiyatli kadrlar tayyorlab bergan nufuzli oliy ta’lim muassasalari tarkibiga kiradi. Jumladan Yorqul Abdullayev, Islom Karimov, Fayzulla Mullajonov, Turobjon Jo‘rayev, Jahongir Ortiqxo‘jayev, Otabek Umarov, Erkinjon Turdimov kabi bir qancha kuchli iqtisodchilar aynan shu universitetning bitiruvchilari hisoblanadi.
Universitetda xorijiy oliy ta’lim muassasalari bilan muntazam aloqa yo‘lga qo‘yilgan. 1991-2019 yillarda universitetda 200 dan ortiq xorijlik talabalar tahsil olib, 700 dan ortiq xorijlik professor o‘qituvchilar faoliyat olib borgan.Agar sizda shu oliy ta’lim muassasada tahsil olib, kuchli iqtisodchi bo‘lish istagi paydo bo‘lgan bo‘lsa, albatta siz universitetning bakalavriat, sirtqi va magistratura bosqichlarida qaysi yo‘nalishlar borligi bilan tanishib chiqishingiz kerak.
Bakalavriat yo‘nalishlari:
•  Kunduzgi
• Menejment
• Buxgalteriya hisobi
• Savdo ishi
• Marketing
• Inson resurslarini boshqarish
• Moliya va moliyaviy texnologiyalar
• Soliqlar va soliqqa tortish
• Iqtisodiyot
• Jahon iqtisodiyoti va xalqaro iqtisodiy munosabatlar
• Statistika
• Bank ishi va audit
• Biznesni boshqarish
Sirtqi yo‘nalishlar:
• Iqtisodiyot (tarmoqlar va sohalar bo‘yicha)
• Ekonometrika
• Mintaqaviy iqtisodiyot
• Iqtisodiy xavfsizlik
• Raqamli iqtisodiyot (tarmoqlar va sohalar bo‘yicha)
• Buxgalteriya hisobi va audit (tarmoqlar bo‘yicha)
• Soliqlar va soliqqa tortish (faoliyat turlari bo‘yicha)
• Bank ishi va auditi
• Sug‘urta ishi
• Byudjet nazorati va g‘aznachiligi
• Statistika (tarmoqlar va sohalar bo‘yicha)
• Menejment (tarmoqlar va sohalar bo‘yicha)
• Menejment: turizm biznesini boshqarish
• Biznesni boshqarish (tarmoqlar bo‘yicha)
• Korporativ boshqaruv
• Logistika (yo‘nalishlar bo‘yicha)
• Jahon iqtisodiyoti va xalqaro iqtisodiy munosabatlar (mintaqalar va faoliyat turlari bo‘yicha)
• Marketing (tarmoqlar va sohalar bo‘yicha)
• Axborot tizimlari va texnologiyalari (tarmoqlar va sohalar bo‘yicha)
• Mehmonxona xo‘jaligini tashkil etish va boshqarish
• Turizm (faoliyat yo‘nalishlari bo‘yicha)
• Iqtisodiy nazariya
• Makroiqtisodiyot
• Iqtisodiyotda axborot texnologiyalari va tizimlari
• Raqamli iqtisodiyot
• Audit
• Bojxona ishi
• Moliya
• Korporativ moliya va qimmatli qog‘ozlar bozori
• Investitsiyalarni boshqarish
• Davlat moliyaviy nazorati va auditi
• Baholash ishi
• Bank ishi
• Biznes-tahlil
• Biznesni boshqarish (Master of Business Administration – MBA)
• Jahon iqtisodiyoti
• Tashqi iqtisodiy faoliyat
• Sun’iy intellekt
• Turizm va mehmondo‘stlik
• Logistika
Bugun bu universitet talabalari bemalol aynan shu universitetni tanlab adashmaganligini bir necha bor e’tirof etishdi. Toshkent davlat iqtisodiyoti universiteti Markaziy Osiyo OTMlari orasida 23 o‘rinni, O‘zbekiston OTMlari orasida 3 o‘rinni qayd etib turgandan keyin faxrlanmay bo‘ladimi.
Sizda shu universitet talabasiga aylanish ishtiyoqi rostdan paydo bo‘lgan bo‘lsa bir yillik kontrakt narxlari bilan ham tanishib qo‘yganingiz ma’qul. Chunki, Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida shartnomalar yo‘nalishlarga qarab baholanadi, eng kam kontrakt narxi: 7 091 940 bo‘lsa, eng yuqori kontrakt narxi:16 023 820 ni tashkil etadi.
Agar sizda yana qo’shimcha savollar tug’ilgan bo’lsa quyidagi manzilga yoki raqamlarga murojaat qilishingiz mumkin.
Manzil:
100066, O'zbekiston, Shahar: Toshkent, Tuman: ChilonzorIslom Karimov ko'chasi (sobiq O'zbekiston shoh ko'chasi), 49
www.tsue.uz
tsue@tsue.uz
+998 (71) 239-27-23
+998 (71) 239-28-78
+998 (71) 239-01-49
Siz o‘zingizni qiziqtirgan oliy ta’lim muassasasi haqida oz bo‘lsa-da ma’lumot bera oldik degan umiddamiz. Bizni kuzatishda davom eting Ta’lim telekanali ta’limdagi eng so‘nggi yangiliklarni har doim siz bilan bo‘lishishga tayyor!

Do you know about higher education institutions in Uzbekistan that prepare strong economists and skilled personnel in the field of management and finance?
If you're hesitant to answer, don't worry - by reading this article, you may learn several new things.
Regarding the history of Tashkent State University of Economics, due to the growing demand for economists in the country, on August 13, 1931, based on a decision of the Council of People's Commissars of the former Soviet Union, the Central Asian Institute of Finance and Economics was established on the basis of the Economics and Social Sciences faculties of Turkestan State University. On September 1, 1931, the institute officially began its operations.
Over the years, the institute has continuously improved and perfected its teaching methods, research activities, and educational work. In 1939, the first postgraduate program was established at the institute, where five people studied initially, and within five years, this number reached 42.
The Leningrad Accounts and Economics Institute joined the Tashkent Financial and Economic Institute in 1946 due to its evacuation to Almaty during World War II.
As a result, two new faculties of credit and economics and accounting and economics were opened. Due to the serious situation in the country, the institute pays great attention to the training of personnel for the financial and banking systems.
Since June 19, 1991, the Faculty of Economics, Accounting and Auditing, Corporate Governance, Information Systems in Economics and International Tourism, the Department of Master's and Outreach, and 24 departments have been operating at the university.
In 1993, a branch of the university was established in Samarkand. In 2024, in accordance with the decision of the head of state Shavkat Mirziyoyev, the Tashkent Financial Institute and the Fiscal Institute under the State Tax Committee were added to the Tashkent State Economic University.
The university is part of prestigious higher education institutions that have trained a number of potential personnel for society. In particular, Yorkul Abdullaev, Islam Karimov, Fayzulla Mullajonov, Turobjon Juraev, Jahongir Artikhodjayev, Otabek Umarov, Erkinjon Turdimov some of the top economists, such as, are graduates of this university.
The university has established regular contacts with foreign higher education institutions. Between 1991 and 2019, more than 200 foreign students studied at the university, and more than 700 foreign professors and teachers worked there.If you have a desire to become a strong economist by studying at this higher educational institution, you should definitely familiarize yourself with the directions available at the undergraduate, postgraduate and graduate levels of the university.
Outbound destinations:
Today, students of this university have repeatedly confessed that they were not mistaken in choosing this university. Tashkent State University of Economics is ranked 23rd among the universities of Central Asia and 3rd among the universities of Uzbekistan.
If you really want to become a student at this university, you should also check the price of the one-year contract. Because at the Tashkent State Economic University, contracts are evaluated depending on the areas, the lowest contract price is 7,091,940 and the highest contract price is 16,023,820.
If you have any further questions, you can contact the following address or numbers.
Address:
100066, Uzbekistan, City: Tashkent, District: Chilanzar, Islam Karimov Street (formerly Uzbekistan Avenue), 49www.tsue.uz
tsue@tsue.uz+998 (71) 239-27-23
+998 (71) 239-28-78
+998 (71) 239-01-49
We hope that we were able to provide you with some information about the higher educational institution that you are interested in. Keep us abreast Educational TV is always ready to share the latest news in education with you!