Oliygohlar 30/11/2023 Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti
O‘zbekistonda kuchli iqtisodchilarni, menejment va moliya sohasidagi kuchli kadrlarni tayyorlab beradigan oliy ta’lim haqida bilasizmi?
Agar siz javob berishga ikkilanayotgan bo‘lsangiz, shoshilmang  maqola bilan tanishish natijasida siz bir qancha yangiliklarni bilib olishingiz mumkin.
Toshkent davlat iqtisodiyot universitet tarixiga to‘xtaladigan bo‘lsak mamlakatda iqtisodchi mutaxassislarga talab ortib borayotganligi uchun 1931-yil 13-avgustda sobiq Ittifoq xalq komissarlari Kengashi qaroriga asosan Turkiston davlat universitetining iqtisodiyot va jamiyatshunoslik fakultetlari bazasida O‘rta Osiyo moliya-iqtisodiyot instituti tashkil etildi. 1931-yil 1-sentyabrida institut rasman ish faoliyatini boshladi.
O‘tgan davrda institut o‘zining o‘quv-uslubiy, ilmiy-tadqiqot va tarbiyaviy ishlarini takomillashtirib, tinimsiz mukammallashtirib bordi. 1939-yilda institut qoshida dastlabki aspirantura tashkil etilib, unda besh kishi o‘qigan bo‘lsa  5 yilda bu ko‘rsatkich 42 nafarga yetdi.
Leningrad Hisob-iqtisod instituti Toshkent moliya-iqtisodiyot institutiga 1946-yil Ikkinchi jahon urushi yillarida Olmaotaga evakuatsiya qilinishi oqibatida qo‘shilgan. Natijada ikkita yangi kredit-iqtisod va buxgalteriya hisobi-iqtisod fakulteti ochilgan. Mamlakatdagi jiddiy vaziyat tufayli institutda moliya-bank tizimlari uchun kadrlar tayyorlashga katta e’tibor berilgan.
1991-yil 19-iyundan boshlab hozirgacha universitetda Iqtisodiyot, Buxgalteriya hisobi va audit, Korporativ boshqaruv, Iqtisodiyotda axborot tizimlari va Xalqaro turizm fakultetlari, Magistratura va Sirtqi bo‘limi, hamda 24 ta kafedra faoliyat olib bormoqda.
1993-yil Samarqand shahrida universitet filiali tashkil etilgan. 2024-yil davlat rahbari Shavkat Mirziyoyevning qaroriga muvofiq Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti tarkibiga Toshkent moliya instituti va Davlat soliq qo‘mitasi huzuridagi Fiskal institut qo‘shildi.
Universitet jamiyatga bir qancha salohiyatli kadrlar tayyorlab bergan nufuzli oliy ta’lim muassasalari tarkibiga kiradi. Jumladan Yorqul Abdullayev, Islom Karimov, Fayzulla Mullajonov, Turobjon Jo‘rayev, Jahongir Ortiqxo‘jayev, Otabek Umarov, Erkinjon Turdimov kabi bir qancha kuchli iqtisodchilar aynan shu universitetning bitiruvchilari hisoblanadi.
Universitetda xorijiy oliy ta’lim muassasalari bilan muntazam aloqa yo‘lga qo‘yilgan. 1991-2019 yillarda universitetda 200 dan ortiq xorijlik talabalar tahsil olib, 700 dan ortiq xorijlik professor o‘qituvchilar faoliyat olib borgan.Agar sizda shu oliy ta’lim muassasada tahsil olib, kuchli iqtisodchi bo‘lish istagi paydo bo‘lgan bo‘lsa, albatta siz universitetning bakalavriat, sirtqi va magistratura bosqichlarida qaysi yo‘nalishlar borligi bilan tanishib chiqishingiz kerak.
Bakalavriat yo‘nalishlari:
•  Kunduzgi
• Menejment
• Buxgalteriya hisobi
• Savdo ishi
• Marketing
• Inson resurslarini boshqarish
• Moliya va moliyaviy texnologiyalar
• Soliqlar va soliqqa tortish
• Iqtisodiyot
• Jahon iqtisodiyoti va xalqaro iqtisodiy munosabatlar
• Statistika
• Bank ishi va audit
• Biznesni boshqarish
Sirtqi yo‘nalishlar:
• Iqtisodiyot (tarmoqlar va sohalar bo‘yicha)
• Ekonometrika
• Mintaqaviy iqtisodiyot
• Iqtisodiy xavfsizlik
• Raqamli iqtisodiyot (tarmoqlar va sohalar bo‘yicha)
• Buxgalteriya hisobi va audit (tarmoqlar bo‘yicha)
• Soliqlar va soliqqa tortish (faoliyat turlari bo‘yicha)
• Bank ishi va auditi
• Sug‘urta ishi
• Byudjet nazorati va g‘aznachiligi
• Statistika (tarmoqlar va sohalar bo‘yicha)
• Menejment (tarmoqlar va sohalar bo‘yicha)
• Menejment: turizm biznesini boshqarish
• Biznesni boshqarish (tarmoqlar bo‘yicha)
• Korporativ boshqaruv
• Logistika (yo‘nalishlar bo‘yicha)
• Jahon iqtisodiyoti va xalqaro iqtisodiy munosabatlar (mintaqalar va faoliyat turlari bo‘yicha)
• Marketing (tarmoqlar va sohalar bo‘yicha)
• Axborot tizimlari va texnologiyalari (tarmoqlar va sohalar bo‘yicha)
• Mehmonxona xo‘jaligini tashkil etish va boshqarish
• Turizm (faoliyat yo‘nalishlari bo‘yicha)
• Iqtisodiy nazariya
• Makroiqtisodiyot
• Iqtisodiyotda axborot texnologiyalari va tizimlari
• Raqamli iqtisodiyot
• Audit
• Bojxona ishi
• Moliya
• Korporativ moliya va qimmatli qog‘ozlar bozori
• Investitsiyalarni boshqarish
• Davlat moliyaviy nazorati va auditi
• Baholash ishi
• Bank ishi
• Biznes-tahlil
• Biznesni boshqarish (Master of Business Administration – MBA)
• Jahon iqtisodiyoti
• Tashqi iqtisodiy faoliyat
• Sun’iy intellekt
• Turizm va mehmondo‘stlik
• Logistika
Bugun bu universitet talabalari bemalol aynan shu universitetni tanlab adashmaganligini bir necha bor e’tirof etishdi. Toshkent davlat iqtisodiyoti universiteti Markaziy Osiyo OTMlari orasida 23 o‘rinni, O‘zbekiston OTMlari orasida 3 o‘rinni qayd etib turgandan keyin faxrlanmay bo‘ladimi.
Sizda shu universitet talabasiga aylanish ishtiyoqi rostdan paydo bo‘lgan bo‘lsa bir yillik kontrakt narxlari bilan ham tanishib qo‘yganingiz ma’qul. Chunki, Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida shartnomalar yo‘nalishlarga qarab baholanadi, eng kam kontrakt narxi: 7 091 940 bo‘lsa, eng yuqori kontrakt narxi:16 023 820 ni tashkil etadi.
Agar sizda yana qo’shimcha savollar tug’ilgan bo’lsa quyidagi manzilga yoki raqamlarga murojaat qilishingiz mumkin.
Manzil:
100066, O'zbekiston, Shahar: Toshkent, Tuman: ChilonzorIslom Karimov ko'chasi (sobiq O'zbekiston shoh ko'chasi), 49
www.tsue.uz
tsue@tsue.uz
+998 (71) 239-27-23
+998 (71) 239-28-78
+998 (71) 239-01-49
Siz o‘zingizni qiziqtirgan oliy ta’lim muassasasi haqida oz bo‘lsa-da ma’lumot bera oldik degan umiddamiz. Bizni kuzatishda davom eting Ta’lim telekanali ta’limdagi eng so‘nggi yangiliklarni har doim siz bilan bo‘lishishga tayyor!

Знаете ли вы о высшем образовании в Узбекистане, которое готовит сильных экономистов, сильных кадров в области менеджмента и финансов?
Если вы колеблетесь ответить, не спешите, ознакомившись со статьей, вы сможете узнать несколько новостей.
Что касается истории Ташкентского государственного экономического университета, то в связи с растущим спросом в стране на экономистов, 13 августа 1931 года на основе решения Совета народных комиссаров бывшего Союза на базе факультетов экономики и обществоведения Туркестанского государственного университета был создан Среднеазиатский финансово-экономический институт. 1 сентября 1931 года институт официально начал свою деятельность.
За прошедший период институт постоянно совершенствовал свою учебно-методическую, научно-исследовательскую и воспитательную работу. В 1939 году при институте была организована первая аспирантура, в которой обучалось пять человек, а за 5 лет этот показатель достиг 42 человек.
Ленинградский учебно-экономический институт присоединился к Ташкентскому финансово-экономическому институту в 1946 году в результате эвакуации в Алма-Ату в годы Второй мировой войны.
В результате были открыты два новых факультета кредитно-экономического и бухгалтерского учета-экономики. В связи с серьезной ситуацией в стране в институте уделяется большое внимание подготовке кадров для финансово-банковской системы.
С 19 июня 1991 года по настоящее время в университете действуют факультеты экономики, бухгалтерского учета и аудита, корпоративного управления, информационных систем в экономике и международного туризма, магистратуры и заочного отделения, а также 24 кафедры.
В 1993 году в городе Самарканде был организован филиал университета. В 2024 году в соответствии с решением главы государства Шавката Мирзиёева в состав Ташкентского государственного экономического университета были добавлены Ташкентский финансовый институт и Фискальный институт при Государственном налоговом комитете.
Университет входит в состав престижных высших учебных заведений, подготовивших для общества ряд потенциальных кадров. В частности, выпускниками этого университета являются ряд сильных экономистов, таких как Ёркул Абдуллаев, Ислам Каримов, Файзулла Муллажонов, Туробжон Жураев, Жахонгир Артыкходжаев, Отабек Умаров, Эркинжон Турдимов.
В университете налажена регулярная связь с зарубежными высшими учебными заведениями. В 1991-2019 годах в университете обучалось более 200 иностранных студентов, работали более 700 зарубежных профессоров и преподавателей.Если у вас появилось желание стать сильным экономистом, обучаясь в этом высшем учебном заведении, вы обязательно должны ознакомиться с направлениями бакалавриата, заочного и магистратуры университета.
Заочные маршруты:
Сегодня студенты этого университета неоднократно признавали, что они не ошиблись, выбрав именно этот университет. Ташкентский государственный экономический университет занимает 23-е место среди вузов Центральной Азии и 3-е место среди вузов Узбекистана.
Если у вас действительно появилось желание стать студентом этого университета, то стоит ознакомиться с ценами на контракт на год. Потому что в Ташкентском государственном экономическом университете договоры оцениваются в зависимости от направлений, минимальная стоимость контракта составляет: 7 091 940, а самая высокая цена контракта составляет: 16 023 820.
Если у вас возникли дополнительные вопросы, вы можете обратиться по нижеприведенному адресу или номерам.
Адрес:
100066, Узбекистан, Город: Ташкент, Район: Чиланзар, ул. Ислама Каримова (бывшая проспект Узбекистанская), 49www.tsue.uz
tsue@tsue.uz+998 (71) 239-27-23
+998 (71) 239-28-78
+998 (71) 239-01-49
Надеемся, что мы смогли дать вам хоть немного информации об интересующем вас высшем учебном заведении. Телеканал "Образование" всегда готов поделиться с вами новейшими новостями в сфере образования!