Mazkur bilim dargohida Turkiston va unga qo‘shni bo‘lgan xorijiy sharq mamlakatlarining tarixi, etnografiyasi, geografiyasi, o‘lkashunosligi, islom tarixi va musulmon qonunshunosligi kabi fanlar, sharq xalqlarining tillari va adabiyotlari o‘rgatilgan.
1918-yil noyabr oyida Toshkentda Turkiston Sharqshunoslik instituti tashkil etildi. Bu institut O‘rta Osiyo tarixida birinchi sharqshunoslik oliy o‘quv yurti sifatida qo‘shni mamlakatlar uchun ham sharqshunoslik fanining turli sohalari bo‘yicha malakali mutaxassislar yetishtirib bera boshlagan.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, 1922-1923 o‘quv yilida Turkiston Sharqshunoslik institutida 210 nafar talaba o‘qigan. Bundan 16 foizigina mahalliy xalq farzandlari bo‘lgan. Turkiston Sharqshunoslik instituti 1924-yilda fakultet sifatida O‘rta Osiyo davlat universitetiga qo‘shib yuborilgan.
Sharqshunoslik ta’limining dastlabki davrlarida, qisqa davr ichida mazkur ilm dargohidan A.K.Borovkov, V.V.Reshetov, K. Yudaxin, I.A.Kissen. R.L.Nemenova kabi taniqli tilshunos olimlar, P.P.Ivanov, M.R.Ivanova, M.Masson, V.A.Shiglkin, O.A.Suxareva kabi mashhur tarixchi va etnograflar, Muxtor Avezov, Sotim Ulug‘zoda kabi atoqli yozuvchilar hamda D.G.Voronovskiy kabi sharqshunos olimlar yetishib chiqqan.
1990-yilda Toshkent Davlat universitetining Sharq fakulteti negizida universitetning Sharqshunoslik instituti tashkil qilingan. Oradan ko‘p otmay, 1991-yil 15-iyulda esa bu institut O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Islom Karimovning farmoni bilan Toshkent davlat sharqshunoslik institutiga aylantirilgan.
Yangi O‘zbekiston rivojlanish va taraqqiyot strategiyalariga muvofiq ravishda oliy ta’lim tizimida keng qamrovli islohotlar amalga oshirila boshlandi, shu jumladan, sharqshunoslik ilm va ta’limining yangi ufqlari belgilandi va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 16-apreldagi “Sharqshunoslik sohasida kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish va ilmiy salohiyatni oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” PQ–4680-son qaroriga muvofiq Toshkent davlat sharqshunoslik instituti negizida Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti tashkil etildi.
Bugungi kunda, Sharqshunoslik universitetida 28 kafedra faoliyat ko‘rsatadi. Institut bitiruvchilari orasida O‘zbekistonning Favqulodda va Muxtor Elchisi sifatida dunyoning qator katta va obro‘li mamlakatlarida, jumladan, AQSh, Buyuk Britaniya, Germaniya, Yaponiya, Turkiya, Belgiya, Isroil, Hindiston, Pokiston, Saudiya Arabistoni, Misrda faoliyat yuritishmoqda.
Sharqshunoslik universiteti o‘tgan davr mobaynida 400 dan ortiq fan nomzodi, 80 dan ortiq fan doktori tayyorladi. 8 nafar olimlar O‘RFA akademikligiga,14 nafar sharqshunos-olimlar O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan fan arboblari, 12 nafari Beruniy va Hamza nomlaridagi davlat mukofotlari, 7 nafari Firdavsiy, Ahmad Yassaviy, Mahmud Qog‘ariy, Javoharla’l Neru va Imom al-Buxoriy nomlaridagi xalqaro mukofotlarining laureatlari. Bundan tashqari, qator sharqshunos-olimlar “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan madaniyat xodimi”, “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan yoshlar murabbiyi” faxrli unvonlariga ega, 8 nafar sharqshunos-olim “El-yurt hurmati”, “Buyuk xizmatlari uchun”, “Mehnat shuhrati” ordenlariga sazovor bo‘lishgan.
Hozirda Sharqshunoslik universitetida 25 ta kafedra va quyidagi fakultetlar faoliyat yuritmoqda:
Sharq filologiyasi va tarjimashunoslik fakulteti:
Sharq sivilizatsiyasi va tarix fakulteti:
Sharq mamlakatlari iqtisodiyoti, siyosati va turizm fakulteti:
Xitoyshunoslik fakulteti:
Koreyashunoslik fakulteti:
Yaponshunoslik fakulteti:
Turkshunoslik fakulteti:
Universitetda bakalavriat va magistratura bosqichlarda quyidagi yo‘nalishlarda mutaxassislar tayyorlaydi:
Bugungi kunda Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti (TDShU) 100 ga yaqin xorijiy oliy ta’lim muassasalari va tashkilotlari bilan hamkorlik aloqalarini o‘rnatgan. Jumladan, Yaponiya, Xitoy, Koreya Respublikasi, Hindiston, Vyetnam, Malayziya, Indoneziya, Misr, Turkiya, Eron, AQSh, Buyuk Britaniya, Niderlandiya, Frantsiya, MDH mamlakatlarining bir qator nufuzli universitet va tashkilotlari.
Universitetning talabalar turar joyida jami 290 ta talaba-yoshlar yashab kelmoqda. Shundan qiz talabalar 140 nafar va o‘g‘il bola talabalar 150 nafarni tashkil qiladi. TTJ da talabalar bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazishlari uchun sport zali, kutubxona doim faoliyat yuritadi.
Universitet yuzasidan sizda savollar tug‘ilgan bo‘lsa quyidagi manzilga va raqamlarga murojaat qiling:

ВУЗы 30/12/2024 Ташкентский государственный университет востоковедения
В этом учебном заведении преподавались такие предметы, как история, этнография, география, краеведение, история ислама и мусульманское правоведение Туркестана и соседних зарубежных восточных стран, языки и литература восточных народов.
В ноябре 1918 года в Ташкенте был организован Туркестанский институт востоковедения. Этот институт, как первое в истории Средней Азии восточное высшее учебное заведение, начал готовить квалифицированных специалистов в различных областях востоковедения для соседних стран.
Согласно официальным данным, в 1922-1923 учебном году в Туркестанском институте востоковедения обучалось 210 студентов. Только 16 процентов из них были детьми местных жителей. В 1924 году Туркестанский институт востоковедения был присоединен к Среднеазиатскому государственному университету в качестве факультета.
На ранних этапах обучения востоковедению, в короткий период, из этого учебного заведения изучали А.К. Боровков, В.В. Решетов, К. Юдахин, И.А. Киссен. Выросли такие известные учёные-лингвисты, как Р.Л.Неменова, известные историки и этнографы, как П.П.Иванов, М.Р.Иванова, М.Массон, В.А.Шиглкин, О.А.Сухарева, известные писатели, как Мухтор Авезов, Сотим Улугзода, а также учёные-востоковеды, как Д.Г.Вороновский.
В 1990 году на базе Восточного факультета Ташкентского государственного университета был создан Институт востоковедения университета. Вскоре, 15 июля 1991 года, этот институт был преобразован указом Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова в Ташкентский государственный институт востоковедения.
В соответствии со Стратегией развития и развития Нового Узбекистана в системе высшего образования начаты широкомасштабные реформы, в том числе определены новые горизонты востоковедения и образования, а в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 16 апреля 2020 года No ПП-4680 "О мерах по коренному совершенствованию системы подготовки кадров и повышению научного потенциала в области востоковедения" на базе Ташкентского государственного института востоковедения создан Ташкентский государственный университет востоко.
В настоящее время в университете востоковедения действуют 28 кафедр. Среди выпускников института Чрезвычайный и Полномочный Посол Узбекистана работает в ряде крупных и авторитетных стран мира, в том числе в США, Великобритании, Германии, Японии, Турции, Бельгии, Израиле, Индии, Пакистане, Саудовской Аравии, Египте.
За прошедший период Университет востоковедения подготовил более 400 кандидатов наук и более 80 докторов наук. 8 ученых - академики АН РУз, 14 ученых-востоковедов - заслуженные деятели науки Республики Узбекистан, 12 - лауреаты государственных премий имени Беруни и Хамзы, 7 - лауреаты международных премий имени Фирдоуси, Ахмада Яссави, Махмуда Кагари, Джавахарлала Неру и Имама аль-Бухари. Кроме того, ряд ученых-востоковедов удостоены почетных званий "Заслуженный работник культуры Республики Узбекистан," "Заслуженный наставник молодежи Республики Узбекистан," 8 ученых-востоковедов награждены орденами "Эл-юрт хурмати," "Буюк хизматлари учун," "Мехнат шухрати."
В настоящее время в Университете востоковедения действуют 25 кафедр и следующие факультеты:
Факультет восточной филологии и переводоведения:
• Кафедра арабской филологии;
• Кафедра ирано-афганской филологии;
• Кафедра языков Южной и Юго-Восточной Азии;
• Язык, литература, культура и история Пакистана;
• Кафедра классической филологии и литературного источниковедения;
• Кафедра переводоведения и международной журналистики;
• Кафедра литературы стран Востока и сравнительного литературоведения;
• Теоретическая и практическая лингвистика.
Факультет восточной цивилизации и истории:
• Кафедра истории и антропологии стран Востока;
• Кафедра истории и этнологии народов Центральной Азии;
• Кафедра философии и культуры Востока;
• Кафедра педагогики и психологии;
• Кафедра источниковедения и герменевтики суфизма.
Факультет экономики, политики и туризма стран Востока:
• Кафедра экономики стран Востока;
• Кафедра политики стран Востока и международных отношений;
• Кафедра внешнеэкономической деятельности и туризма;
• Кафедра математики и общеэкономических наук.
факультет китаеведения:
• Кафедра китайской филологии;
• Кафедра истории, культуры, политики и экономики Китая.
Корейский факультет:
• Кафедра корейской филологии;
• Кафедра истории, культуры, политики и экономики Кореи.
Японский факультет:
• Кафедра японской филологии;
• Кафедра истории, культуры, политики и экономики Японии.
Факультет тюркологии:
• Кафедра турецкой филологии;
• Кафедра истории, культуры, политики и экономики тюркских народов;
• Кафедра узбекского языка и литературы;
• Кафедра западных языков.
На сегодняшний день Ташкентский государственный университет востоковедения (ТГУВ) наладил сотрудничество с около 100 зарубежными высшими учебными заведениями и организациями. В частности, ряд престижных университетов и организаций Японии, Китая, Республики Корея, Индии, Вьетнама, Малайзии, Индонезии, Египта, Турции, Ирана, США, Великобритании, Нидерландов, Франции, стран СНГ.
Всего в студенческом общежитии университета проживают 290 студентов. Из них 140 студентов-девушек и 150 студентов-мальчиков. В ТТЖ постоянно действуют спортзал, библиотека, чтобы студенты могли содержательно проводить свое свободное время.