Mazkur bilim dargohida Turkiston va unga qo‘shni bo‘lgan xorijiy sharq mamlakatlarining tarixi, etnografiyasi, geografiyasi, o‘lkashunosligi, islom tarixi va musulmon qonunshunosligi kabi fanlar, sharq xalqlarining tillari va adabiyotlari o‘rgatilgan.
1918-yil noyabr oyida Toshkentda Turkiston Sharqshunoslik instituti tashkil etildi. Bu institut O‘rta Osiyo tarixida birinchi sharqshunoslik oliy o‘quv yurti sifatida qo‘shni mamlakatlar uchun ham sharqshunoslik fanining turli sohalari bo‘yicha malakali mutaxassislar yetishtirib bera boshlagan.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, 1922-1923 o‘quv yilida Turkiston Sharqshunoslik institutida 210 nafar talaba o‘qigan. Bundan 16 foizigina mahalliy xalq farzandlari bo‘lgan. Turkiston Sharqshunoslik instituti 1924-yilda fakultet sifatida O‘rta Osiyo davlat universitetiga qo‘shib yuborilgan.
Sharqshunoslik ta’limining dastlabki davrlarida, qisqa davr ichida mazkur ilm dargohidan A.K.Borovkov, V.V.Reshetov, K. Yudaxin, I.A.Kissen. R.L.Nemenova kabi taniqli tilshunos olimlar, P.P.Ivanov, M.R.Ivanova, M.Masson, V.A.Shiglkin, O.A.Suxareva kabi mashhur tarixchi va etnograflar, Muxtor Avezov, Sotim Ulug‘zoda kabi atoqli yozuvchilar hamda D.G.Voronovskiy kabi sharqshunos olimlar yetishib chiqqan.
1990-yilda Toshkent Davlat universitetining Sharq fakulteti negizida universitetning Sharqshunoslik instituti tashkil qilingan. Oradan ko‘p otmay, 1991-yil 15-iyulda esa bu institut O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Islom Karimovning farmoni bilan Toshkent davlat sharqshunoslik institutiga aylantirilgan.
Yangi O‘zbekiston rivojlanish va taraqqiyot strategiyalariga muvofiq ravishda oliy ta’lim tizimida keng qamrovli islohotlar amalga oshirila boshlandi, shu jumladan, sharqshunoslik ilm va ta’limining yangi ufqlari belgilandi va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 16-apreldagi “Sharqshunoslik sohasida kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish va ilmiy salohiyatni oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” PQ–4680-son qaroriga muvofiq Toshkent davlat sharqshunoslik instituti negizida Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti tashkil etildi.
Bugungi kunda, Sharqshunoslik universitetida 28 kafedra faoliyat ko‘rsatadi. Institut bitiruvchilari orasida O‘zbekistonning Favqulodda va Muxtor Elchisi sifatida dunyoning qator katta va obro‘li mamlakatlarida, jumladan, AQSh, Buyuk Britaniya, Germaniya, Yaponiya, Turkiya, Belgiya, Isroil, Hindiston, Pokiston, Saudiya Arabistoni, Misrda faoliyat yuritishmoqda.
Sharqshunoslik universiteti o‘tgan davr mobaynida 400 dan ortiq fan nomzodi, 80 dan ortiq fan doktori tayyorladi. 8 nafar olimlar O‘RFA akademikligiga,14 nafar sharqshunos-olimlar O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan fan arboblari, 12 nafari Beruniy va Hamza nomlaridagi davlat mukofotlari, 7 nafari Firdavsiy, Ahmad Yassaviy, Mahmud Qog‘ariy, Javoharla’l Neru va Imom al-Buxoriy nomlaridagi xalqaro mukofotlarining laureatlari. Bundan tashqari, qator sharqshunos-olimlar “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan madaniyat xodimi”, “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan yoshlar murabbiyi” faxrli unvonlariga ega, 8 nafar sharqshunos-olim “El-yurt hurmati”, “Buyuk xizmatlari uchun”, “Mehnat shuhrati” ordenlariga sazovor bo‘lishgan.
Hozirda Sharqshunoslik universitetida 25 ta kafedra va quyidagi fakultetlar faoliyat yuritmoqda:
Sharq filologiyasi va tarjimashunoslik fakulteti:
Sharq sivilizatsiyasi va tarix fakulteti:
Sharq mamlakatlari iqtisodiyoti, siyosati va turizm fakulteti:
Xitoyshunoslik fakulteti:
Koreyashunoslik fakulteti:
Yaponshunoslik fakulteti:
Turkshunoslik fakulteti:
Universitetda bakalavriat va magistratura bosqichlarda quyidagi yo‘nalishlarda mutaxassislar tayyorlaydi:
Bugungi kunda Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti (TDShU) 100 ga yaqin xorijiy oliy ta’lim muassasalari va tashkilotlari bilan hamkorlik aloqalarini o‘rnatgan. Jumladan, Yaponiya, Xitoy, Koreya Respublikasi, Hindiston, Vyetnam, Malayziya, Indoneziya, Misr, Turkiya, Eron, AQSh, Buyuk Britaniya, Niderlandiya, Frantsiya, MDH mamlakatlarining bir qator nufuzli universitet va tashkilotlari.
Universitetning talabalar turar joyida jami 290 ta talaba-yoshlar yashab kelmoqda. Shundan qiz talabalar 140 nafar va o‘g‘il bola talabalar 150 nafarni tashkil qiladi. TTJ da talabalar bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazishlari uchun sport zali, kutubxona doim faoliyat yuritadi.
Universitet yuzasidan sizda savollar tug‘ilgan bo‘lsa quyidagi manzilga va raqamlarga murojaat qiling:

This educational institution taught subjects such as history, ethnography, geography, local history, Islamic history and Muslim jurisprudence of Turkestan and neighboring foreign Eastern countries, as well as the languages and literatures of the peoples of the East.
In November 1918, the Turkestan Institute of Oriental Studies was established in Tashkent. This institute, as the first higher educational institution of Oriental studies in the history of Central Asia, began training qualified specialists in various fields of Oriental studies for neighboring countries.
According to official data, in the 1922-1923 academic year, 210 students attended the Turkestan Institute of Oriental Studies. Only 16 percent of them were children of indigenous peoples. In 1924, the Turkestan Institute of Oriental Studies was merged into the Central Asian State University as a faculty.
In the early stages of Oriental studies, within a short period of time, A.K. Borovkov, V.V. Reshetov, K. Yudakhin, and I.A. Kissen studied this scientific institution. Prominent linguists such as R.L. Nemenova, famous historians and ethnographers such as P.P. Ivanov, M.R. Ivanova, M. Masson, V.A. Shiglkin, O.A. Sukhareva, famous writers such as Mukhtar Auezov, Sotim Ulugzade, and orientalists such as D.G. Voronovsky have developed.
In 1990, the Institute of Oriental Studies of the university was established on the basis of the Oriental Faculty of Tashkent State University. Soon after, on July 15, 1991, this institute was transformed into the Tashkent State Institute of Oriental Studies by a decree of the President of the Republic of Uzbekistan Islam Karimov.
In accordance with the development and development strategies of New Uzbekistan, large-scale reforms have begun to be implemented in the higher education system, including the definition of new horizons for oriental science and education, and in accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 16, 2020, No. PP-4680 "On Measures to Fundamentally Improve the System of Personnel Training and Enhance Scientific Potential in the Field of Oriental Studies," the Tashkent State University of Oriental Studies was established on the basis of the Tashkent State Institute of Oriental Studies.
Today, there are 28 departments at the University of Oriental Studies. Among the graduates of the institute, they are working as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Uzbekistan in a number of large and prestigious countries of the world, including the USA, Great Britain, Germany, Japan, Turkey, Belgium, Israel, India, Pakistan, Saudi Arabia, and Egypt.
Over the past period, the University of Oriental Studies has prepared more than 400 candidates and more than 80 doctors of science. Eight scientists are academicians of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, 14 orientalists are distinguished scientists of the Republic of Uzbekistan, 12 are laureates of the state awards named after Beruni and Hamza, 7 are laureates of the international awards named after Firdawsi, Ahmad Yasawi, Mahmud Qagari, Jawaharlal Nehru and Imam al-Bukhari. In addition, a number of orientalists were awarded the honorary titles of "Honored Cultural Worker of the Republic of Uzbekistan," "Honored Youth Mentor of the Republic of Uzbekistan," and 8 orientalists were awarded the orders of "El-yurt hurmati," "Buyuk xizmatlari uchun," "Mehnat shuhrati."
Currently, the University of Oriental Studies has 25 departments and the following faculties:
Faculty of Oriental Philology and Translation Studies:
• Department of Arabic Philology;
• The Department of Iranian-Afghan Philology;
• Department of Languages of South and Southeast Asia;
• Urdu language, literature, culture and history of Pakistan;
• The Department of Classical Philology and Literary Source Studies;
• The Department of Translation Studies and International Journalism;
• The Department of Literature and Comparative Literature of Eastern Countries;
• Theoretical and applied linguistics.
Faculty of Oriental Civilization and History:
• Department of History and Anthropology of Eastern Countries;
• Department of History and Ethnology of the Peoples of Central Asia;
• The Department of Eastern Philosophy and Culture;
• Department of Pedagogy and Psychology;
• The Department of Source Studies and Sufi Hermeneutics.
Faculty of Economics, Politics and Tourism of Eastern Countries:
• The Department of Eastern Economics;
• Department of Eastern Policy and International Relations;
• Department of Foreign Economic Activity and Tourism;
• Department of Mathematics and General Economics.
Faculty of Chinese Studies:
• Department of Chinese Philology;
• Department of Chinese History, Culture, Politics, and Economics.
Faculty of Korean Studies:
• Department of Korean Philology;
• Department of Korean History, Culture, Politics, and Economics.
Faculty of Japanese Studies:
• Department of Japanese Philology;
• Department of History, Culture, Politics, and Economics of Japan.
Faculty of Turkology:
• The Department of Turkish Philology;
• The Department of History, Culture, Politics, and Economics of Turkic Peoples;
• The Department of Uzbek Language and Literature;
• Department of Western Languages.
To date, the Tashkent State University of Oriental Studies (TGUO) has established cooperation with about 100 foreign higher educational institutions and organizations. In particular, a number of prestigious universities and organizations of Japan, China, the Republic of Korea, India, Vietnam, Malaysia, Indonesia, Egypt, Turkey, Iran, the USA, Great Britain, the Netherlands, France, and CIS countries.
A total of 290 students live in the campus of the university. Of these, 140 are girls and 150 are boys. The gymnasium and library are always open for students to spend their free time meaningfully.