Янгиликлар 13/12/2024 7 та тиббиёт олийгоҳида реабилитация кафедралари очилади
Президент раислигида бўлиб ўтаётган ижтимоий ҳимоя соҳасидаги ишлар ва 2025 йил учун устувор вазифалар муҳокамасига бағишланган йиғилишда 7 та тиббиёт олийгоҳида реабилитация кафедралари очилиши бўйича топшириқ бериб ўтди.
Жумладан, республика бўйича 33 та туманда ногиронлиги борларнинг реабилитация қамрови 1 фоизга ҳам етмаслиги танқид қилинди.
Шу боис соҳа учун масъуллар келгуси йилда реабилитация бўйича кескин ўзгариш қилиши кераклиги кўрсатиб ўтилди.
Бунинг учун ҳар бир вилоят, туман шифохонасида реабилитация хизматлари йўлга қўйилади. 12 та ногиронлик реабилитация марказида эрготерапия, физиотерапия, даволаш-гимнастика хизматлари қамрови 5 карра оширилади.
7 та тиббиёт олийгоҳида реабилитация кафедралари очилади, профессор-ўқитувчилар Корея тажрибаси асосида қайта ўқитилади. Республика реабилитация марказига Корея ва Япониядан экспертлар олиб келиниб, маҳаллий мутахассислар малакаси оширилади.

Новости 13/12/2024 В 7 медицинских вузах откроются кафедры реабилитации
На совещании, посвященном обсуждению проводимой под председательством президента работы в сфере социальной защиты и приоритетных задач на 2025 год, глава государства поручил открыть кафедры реабилитации в 7 медицинских вузах.
В частности, подвергнут критике тот факт, что охват реабилитацией лиц с инвалидностью в 33 районах республики не достигает даже 1 процента.
В связи с этим подчеркнуто, что ответственные за сферу в следующем году должны внести кардинальные изменения в реабилитацию.
Для этого в каждой областной и районной больнице будут налажены реабилитационные услуги. Охват услуг по эрготерапии, физиотерапии, лечебно-гимнастическим услугам в 12 центрах реабилитации инвалидов будет увеличен в 5 раз.
В 7 медицинских вузах будут открыты кафедры реабилитации, профессора и преподаватели будут переобучаться на основе корейского опыта. В Республиканский реабилитационный центр будут привлечены эксперты из Кореи и Японии для повышения квалификации местных специалистов.