Ўзбекистон қонунчилигига кўра, 14 ёшга тўлган ва 30 ёшдан ошмаган (31 ёшга тўлмаган) фуқаролар "Ёшлар дафтари"га киритилиш ҳуқуқига эга. Ушбу ёш тоифасидаги фуқаролар жамғарма маблағлари ҳисобидан қўллаб-қувватланади. Мазкур ташаббус ёшларнинг ижтимоий-иқтисодий муаммоларини ҳал этиш ва уларнинг турмуш сифатини оширишга қаратилган.
Ижтимоий-иқтисодий муаммоларни ҳал этиш:
Касб-ҳунарга ўқитиш:
Таълим харажатларини қоплаш:
Моддий ёрдам:
Иқтидорли ёшларни қўллаб-қувватлаш:
"Ёшлар дафтари" ёшларни қўллаб-қувватлашга қаратилган муҳим ташаббусдир. Бу орқали ёшлар ижтимоий ва иқтисодий имкониятларини ошириши, касб-ҳунар ва таълим олишда қўшимча ёрдамлардан фойдаланиши мумкин.

Согласно законодательству Узбекистана, право на включение в "молодежную тетрадь" имеют граждане, достигшие 14 лет и не старше 30 лет (не достигшие 31 года). Граждане этой возрастной категории будут поддерживаться за счет средств фонда. Данная инициатива направлена на решение социально-экономических проблем молодежи и повышение качества ее жизни.
Решение социально-экономических проблем:
Профессиональное обучение:
Возмещение расходов на образование:
Материальная помощь:
Поддержка одаренной молодежи:
"Молодежная тетрадь" - важная инициатива, направленная на поддержку молодежи. Благодаря этому молодые люди смогут повысить свои социальные и экономические возможности, получить дополнительную помощь в получении профессии и образования.