Ўзбекистон қонунчилигига кўра, 14 ёшга тўлган ва 30 ёшдан ошмаган (31 ёшга тўлмаган) фуқаролар "Ёшлар дафтари"га киритилиш ҳуқуқига эга. Ушбу ёш тоифасидаги фуқаролар жамғарма маблағлари ҳисобидан қўллаб-қувватланади. Мазкур ташаббус ёшларнинг ижтимоий-иқтисодий муаммоларини ҳал этиш ва уларнинг турмуш сифатини оширишга қаратилган.
Ижтимоий-иқтисодий муаммоларни ҳал этиш:
Касб-ҳунарга ўқитиш:
Таълим харажатларини қоплаш:
Моддий ёрдам:
Иқтидорли ёшларни қўллаб-қувватлаш:
"Ёшлар дафтари" ёшларни қўллаб-қувватлашга қаратилган муҳим ташаббусдир. Бу орқали ёшлар ижтимоий ва иқтисодий имкониятларини ошириши, касб-ҳунар ва таълим олишда қўшимча ёрдамлардан фойдаланиши мумкин.

According to the legislation of Uzbekistan, citizens who have reached the age of 14 and have not reached the age of 30 (under the age of 31) have the right to be included in the "Youth Notebook". Citizens of this age group will be supported at the expense of the fund. This initiative is aimed at solving the socio-economic problems of young people and improving their quality of life.
Solving socio-economic problems:
Vocational training:
Reimbursement of education expenses:
Financial assistance:
Support for talented youth:
"Youth Notebook" is an important initiative aimed at supporting young people. Through this, young people can increase their social and economic opportunities, get additional assistance in acquiring professions and education.