Янгиликлар 08/02/2025 Сўнгги саккиз йилда 125 та янги олий таълим муассасаси ташкил этилди
Президент раислигида хизматлар соҳасини ривожлантириш бўйича 2024 йилда амалга оширилган ишлар ва 2025 йил учун асосий вазифалар юзасидан видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда давлат раҳбари томонидан ўтган даврда хизмат кўрсатиш соҳаларини ривожлантириш борасида олиб борилган ишлар, йўналишда йўл қўйилган камчиликлар кўрсатиб ўтилиб, келгусидаги асосий вазифалар белгилаб берилди.
Жумладан, сўнгги саккиз йилда 125 та янги олий таълим муассасаси ташкил этилиб, шундан 23 таси хорижий университет филиаллари эканлиги қайд этилди. Лекин, ўтган йили олий таълимда экспорт атиги 26 миллион долларни ташкил қилгани имкониятларга мутлақо мос эмаслиги кўрсатиб ўтилди.
Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлигига “Топ-1000”таликка кирган 2 та олийгоҳ билан чекланиб қолмасдан, яқин йилларда уларни 10 тага етказиш чораларини кўриш топширилди.

Под председательством Президента состоялось видеоселекторное совещание, посвященное работе, проделанной в 2024 году по развитию сферы услуг, и основным задачам на 2025 год.
В нем глава государства указал на проделанную за прошедший период работу по развитию сферы услуг, недостатки, допущенные в этом направлении, и обозначил основные задачи на будущее.
В частности, было отмечено, что за последние восемь лет было создано 125 новых высших учебных заведений, 23 из которых являются филиалами зарубежных университетов. Однако было отмечено, что экспорт высшего образования в прошлом году составил всего 26 миллионов долларов, что абсолютно не соответствует имеющимся возможностям.
Министерству высшего образования, науки и инноваций поручено не ограничиваться двумя университетами, входящими в топ-1000, а в ближайшие годы принять меры по их увеличению до десяти.