Соҳадаги айрим долзарб масалалар бўйича аҳолининг мурожаатлари сони ҳам ортиб бормоқда. Хусусан, фуқароларнинг бир вақтнинг ўзида икки олий таълим муассасасида, масалан, давлат ва нодавлат ОТМда кундузги ва масофавий ёки кечки ва сиртқи шаклларда таҳсил олиш имкониятлари чеклангани борасида мурожаатлар кўпаймоқда.
Ушбу масалаларга аниқлик киритиш ва қонунчиликдаги мавжуд тўсиқларга изоҳ бериш мақсадида Олий Мажлис Сенатининг Фан, таълим ва соғлиқни сақлаш масалалари қўмитаси раиси Баҳром Абдуллаев томонидан Олий таълим, фан ва инновациялар вазири Қўнғиротбой Шариповга сенатор сўрови юборилди.
Сўровда таъкидланишича, Ўзбекистон Республикаси Конституцияси ва қонунларига мувофиқ фуқароларга таълим олиш учун барча зарур шарт-шароитлар яратилган. “Ёшларга оид давлат сиёсати тўғрисида”ги Қонуннинг 5-моддасида эса ёшлар учун очиқ ва сифатли таълимни таъминлаш, уларнинг интеллектуал ривожланишига шароит яратиш асосий йўналишлардан бири сифатида белгиланган.
Бироқ амалдаги тартибга кўра, жумладан,Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 20 июндаги 393-сон қарори билан тасдиқланган Низомга асосан абитуриент фақат битта ОТМга асл ҳужжатини топшириши мумкин. Шунингдек, HEMIS ахборот тизимида бир марта рўйхатдан ўтган талаба бошқа ОТМда қайта рўйхатдан ўта олмайди. Бу ҳолат эса ёшларнинг ўз ихтиёри ва эҳтиёжига кўра бир вақтнинг ўзида бир нечта таълим йўналишида билим олишига тўсқинлик қилмоқда.
Сенатор сўровида шу каби чекловлар хорижий давлатларда, хусусан, АҚШ, Европа мамлакатлари, Россия, Қозоғистон каби давлатларда мавжуд эмаслиги, аксинча, талабалар бир вақтнинг ўзида бир нечта олий таълим муассасасида таҳсил олиб, икки ва ундан ортиқ дипломга эга бўлиш имкониятига эга экани таъкидланган.
Шу муносабат билан сенатор Олий таълим, фан ва инновациялар вазиридан фуқароларга бир вақтнинг ўзида давлат ва нодавлат олий таълим муассасаларининг иккитасида таҳсил олиш имконияти юзасидан расмий тушунтириш беришни сўради.

Растет и число обращений граждан по некоторым актуальным вопросам сферы. В частности, растет число обращений по поводу ограниченных возможностей граждан одновременно обучаться в двух высших учебных заведениях, например, в государственных и негосударственных вузах, в очной и заочной формах.
В целях внесения ясности в эти вопросы и разъяснения имеющихся в законодательстве препятствий председатель Комитета Сената Олий Мажлиса по вопросам науки, образования и здравоохранения Бахром Абдуллаев направил сенаторский запрос министру высшего образования, науки и инноваций Конгратбою Шарипову.
В запросе отмечается, что в соответствии с Конституцией и законами Республики Узбекистан гражданам созданы все необходимые условия для получения образования. В статье 5 Закона "О государственной молодежной политике" одним из основных направлений определено обеспечение открытого и качественного образования для молодежи, создание условий для ее интеллектуального развития.
Однако согласно действующему порядку, в частности, согласно Положению, утвержденному постановлением Кабинета Министров от 20 июня 2017 года No 393, абитуриент может подать оригинал документа только в один вуз. Также студент, зарегистрировавшийся один раз в информационной системе HEMIS, не может перерегистрироваться в другом вузе. Это препятствует молодым людям одновременно получать образование по нескольким направлениям образования по своему усмотрению и потребностям.
В запросе сенатора отмечается, что подобные ограничения отсутствуют в зарубежных странах, в частности, в США, странах Европы, России, Казахстане, напротив, студенты имеют возможность одновременно обучаться в нескольких высших учебных заведениях и иметь два и более диплома.
В связи с этим сенатор попросил министра высшего образования, науки и инноваций дать официальное разъяснение гражданам о возможности одновременного обучения в двух государственных и негосударственных высших учебных заведениях.