Янгиликлар 27/02/2025 Боғча тарбиячилари ҳам вазир жамғармасидан устама олиши мумкин
Вазирлар Маҳкамасининг “Ўзбекистон Республикаси ҳукуматининг айрим қарорларига педагогларни аттестациядан ўтказиш, касбий сертификатлаш ва рағбатлантириш тизимини такомиллаштиришга қаратилган ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида” қарори қабул қилинди. Бу ҳақда мактабгача ва мактаб таълими вазири Ҳилола Умарова маълум қилди.
Синовларда барча фан ўқитувчилари иштирок этиши мумкин
Қарорга кўра, эндиликда вазир жамғармасидан ҳар ойлик устама олиш учун номзодлар рўйхати аввалгидек ҳудудий кенгашлар тавсияси асосида шакллантирилмайди. Синовларда барча фан ўқитувчилари иштирок этиши мумкин.
Аввал МТТ тарбиячилари устама олишга даъвогарлик қила олмасди, энди улар ҳам синовларда иштирок этиб устама олиши мумкин.
Қўшимча ҳақ тўлаш тартиби
Шунингдек, педагог кадрларга тариф ставкаларининг амалдаги миқдорларига нисбатан 70 фоиз миқдорида қўшимча ҳақ тўланишининг тартиби тасдиқланди. Унга кўра, малака тоифа тест синовларида иштирок этиб (иккала босқичда), олий ва биринчи малака тоифасига эришган (ёки сақлаган) ҳамда 86 ва ундан юқори балл тўплаган педагогларга берилади.
Бундан ташқари, энди Билим ва малакаларни баҳолаш агентлиги томонидан бериладиган умумтаълим фанини билиш даражаси тўғрисида сертификатга эга бўлган педагогларга навбатдаги мажбурий аттестациянинг биринчи босқичи (мутахассислик фани ва касб стандарти) бўйича малака синовидан озод қилинади.

News 27/02/2025 Kindergarten teachers can also receive a bonus from the minister's fund
The Cabinet of Ministers adopted a resolution "On Amendments and Additions to Certain Decisions of the Government of the Republic of Uzbekistan Aimed at Improving the System of Attestation, Professional Certification, and Incentives for Teachers." This was announced by the Minister of Preschool and School Education, Hilola Umarova.
All subject teachers can participate in the tests
According to the resolution, the list of candidates for a monthly bonus from the minister's fund will no longer be formed based on the recommendation of regional councils. All subject teachers can participate in the tests.
Previously, preschool teachers could not claim a bonus, but now they can also participate in the tests and receive a bonus.
Procedure for additional payment
The procedure for additional payment to pedagogical staff in the amount of 70 percent of the current tariff rates has also been approved. According to it, the additional payment will be given to teachers who participated in the qualification category test trials (at both stages), achieved (or retained) the highest and first qualification categories, and scored 86 points or higher.
In addition, teachers who have a certificate of proficiency in a general education subject issued by the Agency for Assessment of Knowledge and Qualifications are now exempt from the qualification test for the first stage of the next mandatory certification (specialized subject and professional standard).