Янгиликлар 27/02/2025 Боғча тарбиячилари ҳам вазир жамғармасидан устама олиши мумкин
Вазирлар Маҳкамасининг “Ўзбекистон Республикаси ҳукуматининг айрим қарорларига педагогларни аттестациядан ўтказиш, касбий сертификатлаш ва рағбатлантириш тизимини такомиллаштиришга қаратилган ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида” қарори қабул қилинди. Бу ҳақда мактабгача ва мактаб таълими вазири Ҳилола Умарова маълум қилди.
Синовларда барча фан ўқитувчилари иштирок этиши мумкин
Қарорга кўра, эндиликда вазир жамғармасидан ҳар ойлик устама олиш учун номзодлар рўйхати аввалгидек ҳудудий кенгашлар тавсияси асосида шакллантирилмайди. Синовларда барча фан ўқитувчилари иштирок этиши мумкин.
Аввал МТТ тарбиячилари устама олишга даъвогарлик қила олмасди, энди улар ҳам синовларда иштирок этиб устама олиши мумкин.
Қўшимча ҳақ тўлаш тартиби
Шунингдек, педагог кадрларга тариф ставкаларининг амалдаги миқдорларига нисбатан 70 фоиз миқдорида қўшимча ҳақ тўланишининг тартиби тасдиқланди. Унга кўра, малака тоифа тест синовларида иштирок этиб (иккала босқичда), олий ва биринчи малака тоифасига эришган (ёки сақлаган) ҳамда 86 ва ундан юқори балл тўплаган педагогларга берилади.
Бундан ташқари, энди Билим ва малакаларни баҳолаш агентлиги томонидан бериладиган умумтаълим фанини билиш даражаси тўғрисида сертификатга эга бўлган педагогларга навбатдаги мажбурий аттестациянинг биринчи босқичи (мутахассислик фани ва касб стандарти) бўйича малака синовидан озод қилинади.

Новости 27/02/2025 Воспитатели детских садов также могут получать надбавки из министерского фонда
Принято постановление Кабинета Министров "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Узбекистан, направленных на совершенствование системы аттестации, профессиональной сертификации и стимулирования педагогов." Об этом сообщила министр дошкольного и школьного образования Хилола Умарова.
В испытаниях могут принять участие все учителя-предметники
Согласно постановлению, список кандидатов на получение ежемесячной надбавки из фонда министра больше не будет формироваться на основе рекомендаций региональных советов. В испытаниях могут принять участие все учителя-предметники.
Раньше воспитатели ДОУ не могли претендовать на получение надбавки, теперь они тоже могут участвовать в испытаниях и получать надбавку.
Порядок выплаты надбавки
Также утвержден порядок выплаты педагогическим кадрам надбавки в размере 70 процентов от действующих размеров тарифных ставок. Она будет выплачиваться педагогам, принявшим участие в квалификационных тестовых испытаниях (на обоих этапах), получившим (или сохранившим) высшую и первую квалификационные категории, а также набравшим 86 и более баллов.
Кроме того, теперь педагоги, имеющие сертификат об уровне знаний общеобразовательного предмета, выдаваемый Агентством по оценке знаний и навыков, освобождаются от квалификационного экзамена по первому этапу очередной обязательной аттестации (предмет специальности и профессиональный стандарт).