Репостлар 15/02/2025 Мустақил изланувчиликка ҳужжатлар топшириш қачондан қачонгача давом этади?
2025 йил учун стажёр-тадқиқотчилик, таянч докторантура ва докторантурага ҳужжат қабул қилиш муддатлари жорий йил 10 ноябрга қадар, кириш имтиҳонларини ташкил этиш эса 30 ноябрга қадар узайтирилди.
ОТМ ва илмий ташкилотлар талабгорларнинг мустақил изланувчиликка ҳужжатларини ҳар йили 4 марта юбориш мумкин: сентябрдан-октябргача, январдан-февралгача, апрелдан-майгача, июлдан-августгача бўлган даврларда қабул қилиши мумкин бўлади.
Мустақил изланувчиликга ҳужжат топширишга чет тили сертификати шарт эмас.
• Ариза;
• Розилик хати;
• Қисқача биографик маълумот (объективка - наъмуна 3.5 шакл бўйича ўзбекча шаклда);
• Меҳнат дафтарчасининг белгиланган тартибда тасдиқланган нусхаси (ишлаётган талабгорлар учун, ишламаса шарт эмас);
• Олий таълим муассасаси магистратура дипломи ёки клиник ординатурани тугатганлиги (тиббиёт фанлари учун), олий маълумот (мутахасислик дастурлари бўйича) тўғрисида диплом нусхаси;
• Нашр этилган илмий ишлар рўйхати, шунингдек уларнинг нусхалари (камида 1 та мақола ва 2 та тезис);
• Иш жойидан тавсифнома (Мустақил изланувчилар учун);
• Паспорт нусхаси;
• Ўзбекистон Республикаси Президенти Давлат стипендияси ҳужжат нусхаси (мавжуд бўлса).
Барча ҳужжатлар pdf шаклида тайёрланиб Олий таълимдан кейинги таълимни мувофиқлаштирувчи Ягона электрон тизими http://daraja.ilmiy.uz ёки my.gov.uz орқали рўйхатдан ўтган ҳолда юборилади.

Репосты 15/02/2025 С каких пор продолжается подача документов на самостоятельное исследование?
Сроки приема документов в стажеры-исследователи, базовую докторантуру и докторантуру на 2025 год продлены до 10 ноября текущего года, а организация вступительных экзаменов - до 30 ноября.
Высшие учебные заведения и научные организации смогут принимать документы претендентов на самостоятельное соискательство 4 раза в год: с сентября по октябрь, с января по февраль, с апреля по май, с июля по август.
Сертификат по иностранному языку не требуется для подачи документов на самостоятельное соискательство.
• Заявление;
• Письмо-согласие;
• Краткая биографическая справка (объективка - образец по форме 3.5 на узбекском языке);
• копия трудовой книжки, заверенная в установленном порядке (для работающих претендентов, не обязательно, если они не работают);
• копия диплома магистратуры или клинической ординатуры высшего образовательного учреждения (для медицинских наук), диплома о высшем образовании (по программам специальностей);
• Список опубликованных научных работ, а также их копии (не менее 1 статьи и 2 тезиса);
• Характеристика с места работы (для самостоятельных соискателей);
• Копия паспорта;
• Копия документа о Государственной стипендии Президента Республики Узбекистан (при наличии).
Все документы готовятся в формате pdf и направляются через Единую электронную систему координации послевузовского образования http://daraja.ilmiy.uz или my.gov.uz с регистрацией.