Ҳар бир мамлакат ўз мезонлари асосида таълим тизимини белгилайди. Шунинг учун турли давлатларда таълим олиш имкониятлари турлича бўлади. Тизимга асос солинаётганда мамлакатнинг тарихий анъаналари, бугунги кун талаблари инобатга олинади. Бугунги мақоламизда баъзи мамлакатларнинг мактабдаги таълим тизими ҳақида сўз боради.
Австралия
Билимни синаш: тестлар, иншолар ва докладлар; баҳолар йилига икки марта почта орқали юборилади; учинчи синфдан бошлаб ҳар икки йилда имтиҳон топширилади.
Ўқиш мавсуми
Янги ўқув йили янги йил байрамидан бироз кейин бошланади, яъни январнинг охири ва февралнинг бошида бошланиб, декабрнинг бошларида тугайди. Таътиллар ҳар чорак орасида ўн кундан иборат бўлади. Дарслар 08:30 да бошланади, катта танаффуслар билан соат 15:00 гача давом этади.
Мактаб формаси
13 ёшгача ўғил болалар шортикларда юрадилар, кейин эса шимга ўтадилар. Тепа қисмига пиджак ёки жемпер бўлиши мумкин, бироқ барча мактабларда ўқувчилар шляпа кийишлари шарт. Қизларнинг мактаб кийимида гетралар ажралиб туради. Юқори синф ўқувчиларининг формалари ҳамма мактабларда ҳар хил, уларга бошланғич синф ўқувчиларининг ҳудудига кириши тақиқланади.
Иккита мажбурий фан
Еттинчи синфгача ўқувчиларни барча фанлардан бир ёки иккита муаллим таълим беради. Таълим олиш формал эмас, ўқувчилар синфда ўзларини эркин тутадилар. Улар синфда юрадилар, бемалол гаплашиб ҳам ўтирадилар, ҳатто полда ҳам ўтиришлари ҳам мумкин. 8- синфдан 10-синфгача ўқитувчиларнинг сони ошади. Болалар математика ва инглиз тилини мажбурий ўрганадилар, қолган фанларни ўзлари танлайдилар. Юқори, яъни 11-12 синфларда таълим олишнинг мураккаблигига қараб ҳам бўлинадилар. Австралия мактабларида баҳонинг аниқ бир тизими мавжуд эмас. Бошланғич синфларда баҳолар умуман қўйилмайди. 3-6-синфларда ўқувчилар ҳафталик тест синовларини, назорат ишларини ва диктантларни топширадилар. Бироқ баҳолар бир йилда икки марта қўйилади ва ота-оналарга почта орқали юборилади.
Тайван
Тозалик учун зачёт
Таълим реформаси
2018 йилда юқори синфларда таълим реформасини якунлаш режалаштирилмоқда. Унга мувофиқ болалар фанларнинг асосий қисмини ўзлари танлайдилар ҳамда иқтидорларига қараб уларни ўрганадилар, яъни ҳар бир ўқувчининг ўзининг шахсий дарс жадвали бўлади. Охирги реформага мувофиқ ўқитувчилар таътилга уй вазифасини бермайдилар. Ҳукумат болалар кўпроқ дам олишлари керак, деган қарорга келди. Мактабдаги интизомга эса қаттиқ қаралади. Ҳар бир ўқув масканининг ўз шахсий формаси бор. Бу формани кийишни хоҳламаганлар учун эса жазо қўлланилади, масалан қайсидир хонани қўшимча тозалаш. PISA рейтинги бўйича, Тайбей вилоятининг мактаблари энг яхши таълим муассасаларининг ўнталигидан бир неча марта жой олган.
Финландия таълим муассасалари
Билимни синаш: имтиҳонлар бекор қилинган, билим баҳоси 4-синфдан бошлаб қўйилади.
Имтиҳонлар йўқ
Финляндиянинг ўқув йили бизникига ўхшайди. Август ойида бошланиб, май ойида тугайди. Кузги мавсумда 3-4 кунлик таътил бўлади ва янги йил арафасида бошланадиган икки ҳафталик таътил ҳам бор. Ундан ташқари баҳорда ҳам ўқувчилар дам олишга чиқадилар. Дарслар ҳафтанинг бегим кунлари эрталабки соат 8 ёки 9 да бошланади ва тушликкача давом этади. Дарслар 45 дақиқа давом этади ва уларнинг орасида 15 дақиқалик танаффус бўлади. Фарқли томонлари ҳам бор. Имтиҳонларнинг ўрнига бу ерда фанлар бўйича ўрта баҳо тизими мавжуд бўлиб, уларнинг асосида коллеж ва лицейларга қабул амалга оширилади ( бу таълимнинг иккинчи поғонаси бўлиб, ундан кейин ишлаш ёки Олий таълим муассасасига кириш мумкин).
Реформа
2020 йилга келиб, дарслар бошқача кўринишга эга бўлади. Финляндияда мактаб реформаси бўлади, унга асосан ўқувчилар ҳар хил алоҳида фанларни ўзлаштирмасдан, бир мавзуга оид бўлган қатор фанларни ўрганадилар. Масалан, иқлим ўзгариши ҳақидаги соҳа танланса, унда экология, табиатшунослик, иқтисодиёт ва сиёсат ўрганилади. Бундай машғулотлар уч соатга яқин бўлади. Фин мактаблари ҳам бир неча маротаба энг яхши таълим муассасаси рейтингидан жой олган.

Each country defines its own education system based on its own criteria. Therefore, educational opportunities in different countries vary. When establishing the system, the country's historical traditions and modern requirements are taken into account. Today's article is about the school system of some countries.
Australia:
Knowledge testing: tests, essays and reports; grades are sent by mail twice a year; starting from the third grade, the exam is given every two years.
Reading season
The new academic year begins a little later than the New Year holiday, that is, it begins in late January and early February and ends in early December. There will be ten days of holidays between quarters. Classes start at 08:30, with extended breaks until 15:00.
School uniform
Until the age of 13, boys walk in shorts, and then switch to pants. The top part may be a jacket or sweater, but in all schools students are required to wear hats. Ghetras stand out in girls' school clothes. The uniforms of high school students are different in all schools, they are prohibited from entering the premises of elementary school students.
Two required subjects
Up to the seventh grade, students are taught by one or two teachers in all subjects. Learning is not formal, students behave freely in the classroom. They walk around the classroom, talk freely, and can even sit on the floor. From the 8th to the 10th grade, the number of teachers will increase. Children are required to study mathematics and English, and they choose the remaining subjects. They are also divided according to the complexity of education in the upper, i.e., 11th and 12th grades. Australian schools do not have a specific grading system. Grades are not assigned at all in elementary school. In grades 3-6, students take weekly tests, test assignments, and dictations. However, the grades are posted twice a year and sent to parents by mail.
Taiwan
Cleaning account
Education reform
In 2018, it is planned to complete the education reform in senior grades. According to this, children choose the main part of the subjects themselves and study them according to their abilities, that is, each student has their own lesson schedule. According to the latest reform, teachers do not give homework on leave. The government decided that children should get more rest. Discipline at school is strictly observed. Each educational institution has its own individual form. For those who do not want to wear this uniform, punishment is applied, for example, additional cleaning of a room. According to the PISA ranking, schools in Taipei Region have repeatedly been ranked among the top ten educational institutions.
Finnish educational institutions
Knowledge testing: exams are canceled, knowledge assessment starts in the 4th grade.
No exams
Finland has a similar academic year to ours. Begins in August and ends in May. There is a 3-4-day holiday in the autumn season, and there is also a two-week holiday starting on New Year's Eve. In addition, students go on holiday in the spring. Classes begin at 8 or 9 a.m. on weekdays and continue until noon. Classes last 45 minutes and are between there will be a 15-minute break. There are also differences. Instead of exams, there is a system of average grades in subjects, on the basis of which admission to colleges and lyceums is carried out (this is the second stage of education, after which one can work or enter a higher educational institution).
Reform
By 2020, lessons will look different. Finland is undergoing a school reform, in which students learn a range of subjects on the same topic without mastering different individual subjects. For example, if you choose an area about climate change, you'll study ecology, natural science, economics, and politics. These sessions last about three hours. Finnish schools have also repeatedly been ranked among the top educational institutions.