Ҳар бир мамлакат ўз мезонлари асосида таълим тизимини белгилайди. Шунинг учун турли давлатларда таълим олиш имкониятлари турлича бўлади. Тизимга асос солинаётганда мамлакатнинг тарихий анъаналари, бугунги кун талаблари инобатга олинади. Бугунги мақоламизда баъзи мамлакатларнинг мактабдаги таълим тизими ҳақида сўз боради.
Австралия
Билимни синаш: тестлар, иншолар ва докладлар; баҳолар йилига икки марта почта орқали юборилади; учинчи синфдан бошлаб ҳар икки йилда имтиҳон топширилади.
Ўқиш мавсуми
Янги ўқув йили янги йил байрамидан бироз кейин бошланади, яъни январнинг охири ва февралнинг бошида бошланиб, декабрнинг бошларида тугайди. Таътиллар ҳар чорак орасида ўн кундан иборат бўлади. Дарслар 08:30 да бошланади, катта танаффуслар билан соат 15:00 гача давом этади.
Мактаб формаси
13 ёшгача ўғил болалар шортикларда юрадилар, кейин эса шимга ўтадилар. Тепа қисмига пиджак ёки жемпер бўлиши мумкин, бироқ барча мактабларда ўқувчилар шляпа кийишлари шарт. Қизларнинг мактаб кийимида гетралар ажралиб туради. Юқори синф ўқувчиларининг формалари ҳамма мактабларда ҳар хил, уларга бошланғич синф ўқувчиларининг ҳудудига кириши тақиқланади.
Иккита мажбурий фан
Еттинчи синфгача ўқувчиларни барча фанлардан бир ёки иккита муаллим таълим беради. Таълим олиш формал эмас, ўқувчилар синфда ўзларини эркин тутадилар. Улар синфда юрадилар, бемалол гаплашиб ҳам ўтирадилар, ҳатто полда ҳам ўтиришлари ҳам мумкин. 8- синфдан 10-синфгача ўқитувчиларнинг сони ошади. Болалар математика ва инглиз тилини мажбурий ўрганадилар, қолган фанларни ўзлари танлайдилар. Юқори, яъни 11-12 синфларда таълим олишнинг мураккаблигига қараб ҳам бўлинадилар. Австралия мактабларида баҳонинг аниқ бир тизими мавжуд эмас. Бошланғич синфларда баҳолар умуман қўйилмайди. 3-6-синфларда ўқувчилар ҳафталик тест синовларини, назорат ишларини ва диктантларни топширадилар. Бироқ баҳолар бир йилда икки марта қўйилади ва ота-оналарга почта орқали юборилади.
Тайван
Тозалик учун зачёт
Таълим реформаси
2018 йилда юқори синфларда таълим реформасини якунлаш режалаштирилмоқда. Унга мувофиқ болалар фанларнинг асосий қисмини ўзлари танлайдилар ҳамда иқтидорларига қараб уларни ўрганадилар, яъни ҳар бир ўқувчининг ўзининг шахсий дарс жадвали бўлади. Охирги реформага мувофиқ ўқитувчилар таътилга уй вазифасини бермайдилар. Ҳукумат болалар кўпроқ дам олишлари керак, деган қарорга келди. Мактабдаги интизомга эса қаттиқ қаралади. Ҳар бир ўқув масканининг ўз шахсий формаси бор. Бу формани кийишни хоҳламаганлар учун эса жазо қўлланилади, масалан қайсидир хонани қўшимча тозалаш. PISA рейтинги бўйича, Тайбей вилоятининг мактаблари энг яхши таълим муассасаларининг ўнталигидан бир неча марта жой олган.
Финландия таълим муассасалари
Билимни синаш: имтиҳонлар бекор қилинган, билим баҳоси 4-синфдан бошлаб қўйилади.
Имтиҳонлар йўқ
Финляндиянинг ўқув йили бизникига ўхшайди. Август ойида бошланиб, май ойида тугайди. Кузги мавсумда 3-4 кунлик таътил бўлади ва янги йил арафасида бошланадиган икки ҳафталик таътил ҳам бор. Ундан ташқари баҳорда ҳам ўқувчилар дам олишга чиқадилар. Дарслар ҳафтанинг бегим кунлари эрталабки соат 8 ёки 9 да бошланади ва тушликкача давом этади. Дарслар 45 дақиқа давом этади ва уларнинг орасида 15 дақиқалик танаффус бўлади. Фарқли томонлари ҳам бор. Имтиҳонларнинг ўрнига бу ерда фанлар бўйича ўрта баҳо тизими мавжуд бўлиб, уларнинг асосида коллеж ва лицейларга қабул амалга оширилади ( бу таълимнинг иккинчи поғонаси бўлиб, ундан кейин ишлаш ёки Олий таълим муассасасига кириш мумкин).
Реформа
2020 йилга келиб, дарслар бошқача кўринишга эга бўлади. Финляндияда мактаб реформаси бўлади, унга асосан ўқувчилар ҳар хил алоҳида фанларни ўзлаштирмасдан, бир мавзуга оид бўлган қатор фанларни ўрганадилар. Масалан, иқлим ўзгариши ҳақидаги соҳа танланса, унда экология, табиатшунослик, иқтисодиёт ва сиёсат ўрганилади. Бундай машғулотлар уч соатга яқин бўлади. Фин мактаблари ҳам бир неча маротаба энг яхши таълим муассасаси рейтингидан жой олган.

Каждая страна определяет систему образования на основе своих критериев. Поэтому возможности получения образования в разных странах будут различными. При создании системы учитываются исторические традиции страны, требования сегодняшнего дня. В нашей сегодняшней статье речь идет о школьной системе некоторых стран.
Австралия:
Проверка знаний: тесты, сочинения и доклады; оценки отправляются по почте два раза в год; начиная с третьего класса экзамен сдается каждые два года.
Сезон обучения
Новый учебный год начинается чуть позже новогодних праздников, то есть начинается в конце января и начале февраля и заканчивается в начале декабря. Каникулы будут длиться десять дней между каждой четвертью. Занятия начинаются в 08:30, с большими перерывами до 15:00.
Школьная форма
До 13 лет мальчики ходят в шортах, а затем переходят на брюки. Наверху может быть пиджак или джемпер, но во всех школах учащиеся обязаны носить шляпы. В школьной одежде девочек выделяются гетры. Формы старшеклассников во всех школах различны, им запрещается входить на территорию учащихся начальных классов.
Два обязательных предмета
Учащихся до седьмого класса по всем предметам обучает один или два учителя. Обучение не формально, учащиеся ведут себя в классе свободно. Они ходят по классу, свободно разговаривают, могут даже сидеть на полу. С 8 по 10 класс увеличится количество учителей. Дети обязательно изучают математику и английский язык, а остальные предметы выбирают сами. В старших, то есть в 11-12 классах, они также делятся по сложности обучения. В австралийских школах нет четкой системы оценивания. В начальных классах оценки вообще не ставятся. В 3-6 классах учащиеся сдают еженедельные тестовые испытания, контрольные работы и диктанты. Однако цены ставятся два раза в год и отправляются по почте родителям.
Тайвань
Зачёт чистоты
Реформа образования
В 2018 году планируется завершить реформу образования в старших классах. В соответствии с ним дети сами выбирают основную часть предметов и изучают их в зависимости от своих способностей, т. е. у каждого школьника будет свой индивидуальный учебный график. В соответствии с последней реформой учителя не дают домашних заданий на каникулы. Правительство решило, что дети должны больше отдыхать. На школьную дисциплину строго смотрят. Каждое учебное заведение имеет собственную форму. Тем же, кто не хочет носить эту форму, применяется наказание, например, дополнительная уборка какой-либо комнаты. По рейтингу PISA школы Тайбэйской области неоднократно входили в десятку лучших образовательных учреждений.
Финские учебные заведения
Проверка знаний: экзамены отменены, оценка знаний начинается с 4 класса.
Нет экзаменов
Финский учебный год похож на наш. Начинается в августе и заканчивается в мае. В осенний сезон есть 3-4 дня отпуска, а также двухнедельный отпуск, который начинается накануне Нового года. Кроме того, весной учащиеся выходят на отдых. Занятия начинаются в будни в 8 или 9 часов утра и продолжаются до обеда. Уроки длится 45 минут и включают в себя: Будет 15-минутный перерыв. Есть и различия. Вместо экзаменов здесь действует система средних оценок по предметам, на основе которых осуществляется прием в колледжи и лицеи (это вторая ступень обучения, после которой можно работать или поступать в вуз).
Реформа
К 2020 году уроки будут выглядеть иначе. В Финляндии идет школьная реформа, в соответствии с которой учащиеся изучают ряд предметов, относящихся к одной и той же теме, не осваивая различных отдельных предметов. Например, если выбирается область об изменении климата, то изучаются экология, природоведение, экономика и политика. Такие занятия занимают около трех часов. Финские школы также неоднократно входили в рейтинг лучших образовательных учреждений.