Мақолалар 05/02/2025 Дунёдаги энг қиммат китоблар
Инсоният тарихидаги баъзи китоблар сиз-у биз ўйлагандан-да қимматли бўлиб, улар сотилган нархни эшитган инсон китоб мазмунига қизиқиб қолиши табиий. Биз ҳозир сизларни улар билан таништирамиз.
1. Леонардо да Винчининг “Лестер Кодекси” китоби – 30,8 миллион доллар
Китоб умумий 72 саҳифадан иборат бўлиб, унда турли эслатмалар, кузатишлар, математик ҳисоблар ва чизмалар мавжуд. Лестер кодексининг ўзига хос хусусияти шундаки, Леонардо уни ёзишда ўзгача шрифтдан фойдаланган. Сиз ундаги сўзларни фақат махсус ойна ёрдамида ўқишингиз мумкин. Ушбу китобни 1994 йилда Билл Гейтс сотиб олган.
2. Цент-Кутберт Хушхабари, 15,1 миллион доллар
Энг биринчи бузилмаган Европа китоби 2012 йилда Лондондаги Британия кутубхонаси томонидан муваффақиятли маблағ йиғиш ҳаракатларидан сўнг 14 миллион долларга сотиб олинган.
Цент-Кутберт Хушхабари унинг эгаси ва ёзувчиси, 687 йилда вафот этган Цент-Кутберт билан дафн қилинди. Китоб ҳайратланарли даражада яхши ҳолатда ва 1300 йил бўлишига қарамай, ўзининг мажбурий ва гўзал қизил қопқоғини ҳанузгача сақлаб келмоқда.
Хушхабар 1104 йилда Катбертнинг жасади қабрдан маъбадга кўчирилганда топилган ва у бирмунча вақт ҳимоя талисман сифатида ишлатилган.
17-асрнинг бошларига келиб, китоб Белгиядаги иезуитлар жамоасига совға қилинмагунча хусусий мулк эди ва у эрда 250 йил сақланиб қолди. Сиз китобни Британия кутубхонасининг рақамли қўлёзмаларнинг онлайн маълумотлар базасида кўришингиз мумкин.
3. Массачусетс Забур китоби, 14,5 миллион доллар
Массачусетс Забур китоби 1640 йилда босилган ва Шимолий Америкада Британияда чоп этилган биринчи китоб эди. 1947 йилда Форс кўрфази Забур китобининг нусхаси - улардан 11 таси маълум - нусхаси ким ошди савдосида 151 долларга (бугунги кунда тахминан 000 миллион доллар) сотилганда энг қиммат босма китоб бўйича жаҳон рекордини янгилади. 1,8 йилда у яна ким ошди савдосига чиқди ва миллиардер Девид Рубенштейн уни 2013 миллион долларга сотиб олганида ўз рекордини янгилади.
4. Ротшилднинг соатлар китоби, 13,9 миллион доллар
Ротшилд соатлар китоби 16-асрга оид фламанд қўлёзмаси бўлиб, Уйғониш даври уста расмларининг ажойиб миниатюралари билан безатилган ва олтин билан безатилган. Китоб ўз номини Ротшилдлар оиласидан олади, у китобни 1868 йилдан кейин сотиб олган (олдинги 350 йил ичида қаЭрда бўлгани номаълум).
1938 йилда китоб фашистлар томонидан ўғирланган; тўрт йил ўтгач, Гитлер уни Венадаги Миллий кутубхонага совға қилди. Ажабланарлиси шундаки, кутубхона уни Ротшилдларга қайтаришдан бош тортди. Фақат 1999 йилда китоб қонуний эгаларига қайтарилади.
Ротшилд ибодат китоби биринчи марта 1999 йилда аноним харидорга 13,38 миллион долларга (инфляцияга қараб 20,4 миллион доллар) сотилган. 2014 йилда у яна миллиардер австралиялик бизнесмен Керри Стоксга 13,9 миллион долларга сотилган. Инфляцияни ҳисобга олган ҳолда, китобнинг нархи қарийб 7 миллион долларга арзонлашди.5. Генрих Арслон Хушхабари, 12,4 миллион доллар
«Генрих Арслоннинг Хушхабарлари 12-аср охирида нашр этилган ва 12,4 йилда 1983 миллион долларга сотилган очиқ рангли ишқий китобдир. New York Times газетасига кўра, китобнинг қиймати Ғарбий Германия консорциуми орасида жуда юқори бўлган, аммо улар буни қилишга тайёр эдилар. кўпроқ тўлаш.
Қирол Гейнрих Арслон Германияга асос солишда асосий шахс бўлган ва тендер иштирокчилари, жумладан Германия федерал ҳукумати ва хусусий ҳомийлар ушбу китобни уйга олиб келиш учун пулларини бирлаштирганлар.
6. Евангелие Генриха Лва “Авлиё Бенедикт ордени” асари 11,7 миллион долларга баҳоланган.
Ушбу қўлёзма 12 асрда яратилган ва 266 саҳифадан иборат. Китобни Германия ҳукумати харид қилган ва ҳозирда ушбу қўлёзма Август кутубхонасида сақланади.
7. Жеймс Одюбон қаламига мансуб “Америка қушлари” китоби 11,5 миллион долларга харид қилинган.
Унда қушларнинг ноёб тасвирлари жам бўлган. Муаллиф Жеймс Одюбон ҳар бир қушларнинг ҳаётий ўлчамига мос равишда ўз қўли билан чизган. Шу сабабдан ҳам, қанотли қушлар тасвирланиши учун 4 жилд керак бўлган ва китобнинг ҳажми ҳам катта.
2010 йилда Лондонда кимошди савдосида ушбу қимматбаҳо китобни Араб шайхи сотиб олган.
8. Жеффри Чосернинг “Кентербери эртаклари” асари 7,5 миллион доллар қийматга эга
Асл китоб 15 асрда муаллиф вафотидан сўнг нашр этилган. Ушбу китобнинг нархи вақт ўтган сари ортиб бормоқда. 1776 йилда 6 фунт стерлингга сотилган асар орадан 200 йилдан кўпроқ вақт ўтиб 7 500 000 долларга баҳоланмоқда.
9. Шекспирнинг илк китоби – 6,17 миллион доллар
Бу китоб биринчи марта Уилям Шекспир вафотидан кейин, 1623 йилда нашр этилган. Китоб 900 саҳифадан ва 36 та пьесадан иборат.
Ажабланарлиси шундаки, китобнинг асл нархи атиги 1 фунт стерлинг эди. Бугунги кунда эса 6 миллион доллардан юқори қийматга эга.
10. Нортумберленд герцогининг бестиарийси, 5,4 миллион доллар
Нортумберленд гертсогининг бестиарийси (1250-1260 йилларда номаълум муаллиф томонидан ёзилган) - 13-аср ўрталарида ҳайвонлар, йиртқич ҳайвонлар ва ахлоқий эртакларнинг ажойиб тўплами.
Унинг чиройли тасвирланган саҳифаларида сиз гидралар, сатирлар, филлар, эшаклар, пантералар ва маймунларнинг расмлари ва ҳикояларини топасиз. Китоб 1990 нусхада 4,1 миллион долларга сотилган, аммо у ҳозирда Ж. Пол Гетти музейига тегишли.
11. Гутенберг Инжил, 4,9 миллион доллар
Гутенберг Инжил, 1450 йилларнинг биринчи ярмида нашр этилган, 42 қаторли Инжил номи билан ҳам танилган, чоп этиш бошланган биринчи китобдир.
Тахминан 180 га яқин асл нусхалар яратилган ва фақат 31 таси мукаммал ҳолатда қолган. Ушбу нусхалардан бири 4,6 йилда ким ошди савдосида 1987 миллион еврога сотилган.
Баъзи китоблар кўплаб асрлар ўтса ҳам, ўзининг қийматини йўқотмаган ва ҳатто бугунги кунда ҳам рекорд нархларга сотилмоқда. Демак, китоблар фақат билимнинг эмас, балки санъатнинг ҳам амалдаги қимматбаҳо асаридир.

Некоторые книги в истории человечества были ценнее, чем мы думали, и естественно, что люди, услышав цену, по которой они были проданы, заинтересуются содержанием книг. Сейчас мы познакомим вас с ними.
1. Книга Леонардо да Винчи "Лестерский кодекс" - 30,8 миллиона долларов
Книга состоит из 72 страниц и содержит различные заметки, наблюдения, математические вычисления и рисунки. Отличительной чертой Лестерского кодекса является то, что Леонардо использовал другой шрифт при его написании. Вы можете прочитать слова в нем только с помощью специального окна. Эта книга была приобретена Биллом Гейтсом в 1994 году.
2. Евангелие Сент-Кутберта, 15,1 млн долларов
Первая неиспорченная европейская книга была приобретена Британской библиотекой в Лондоне в 2012 году за 14 миллионов долларов после успешных попыток сбора средств.
Евангелие Святого Кутберта было похоронено вместе с его владельцем и писателем, Святым Кутбертом, умершим в 687 году. Книга находится в удивительно хорошем состоянии и, несмотря на 1300 лет, до сих пор сохраняет свою обязательную и красивую красную обложку.
Евангелие было обнаружено в 1104 году, когда тело Катберта перенесли из могилы в храм, и некоторое время оно использовалось в качестве защитного талисмана.
К началу XVII века книга оставалась частной собственностью, пока не была передана в дар иезуитской общине в Бельгии, где она хранилась 250 лет. Вы можете просмотреть книгу в онлайн-базе данных цифровых рукописей Британской библиотеки.
3. Массачусетский Псалтырь, 14,5 миллиона долларов
Массачусетский Псалом был напечатан в 1640 году и был первой книгой, напечатанной в Британии в Северной Америке. В 1947 году копия Книги Псалмов Персидского залива - 11 из них известны - побила мировой рекорд по самой дорогой печатной книге, когда копия была продана на аукционе за 151 доллар (около 000 миллионов долларов сегодня). В 1,8 года он снова вышел на аукцион, побив свой собственный рекорд, когда миллиардер Дэвид Рубенштейн купил его за 2013 миллион долларов.
4. Книга часов Ротшильда, $13,9 млн
Книга с часами Ротшильда - фламандская рукопись XVI века, украшенная великолепными миниатюрами мастерской живописи эпохи Возрождения и позолоченная. Книга получила своё название от семьи Ротшильдов, которая приобрела книгу после 1868 года (местонахождение в течение предыдущих 350 лет неизвестно).
В 1938 году книга была украдена фашистами; четыре года спустя Гитлер передал её в дар Национальной библиотеке в Вене. Удивительно, но библиотека отказалась вернуть его Ротшильдам. Только в 1999 году книга была возвращена законным владельцам.
Книга молитв Ротшильда была впервые продана анонимному покупателю в 1999 году за 13,38 миллиона долларов (20,4 миллиона долларов в зависимости от инфляции). В 2014 году он снова был продан австралийскому бизнесмену-миллиардеру Керри Стокс за 13,9 миллиона долларов. С учетом инфляции цена книги снизилась почти на 7 миллионов долларов.
5. Генрих Арслон Хушхабари, 12,4 миллиона долларов
"Евангелия Генриха Льва" - это ярко окрашенная романтическая книга, изданная в конце XII века и проданная за 12,4 миллиона долларов в 1983 году. Согласно New York Times, стоимость книги была очень высокой среди западногерманского консорциума, но они были готовы сделать это, чтобы заплатить больше.
Король Генрих Лев был ключевой фигурой в создании Германии, и участники тендера, включая федеральное правительство Германии и частных спонсоров, объединили свои деньги, чтобы доставить эту книгу домой.
6. Евангелие Генриха Льва "Орден Святого Бенедикта" оценивается в 11,7 миллионов долларов.
Эта рукопись была создана в XII веке и состоит из 266 страниц. Книга была приобретена правительством Германии, и в настоящее время эта рукопись хранится в Августовской библиотеке.
7. Книга Джеймса Одьюбона "Американские птицы" была приобретена за 11,5 миллионов долларов.
Он содержит уникальные изображения птиц. Автор Джеймс Одьюбон нарисовал своими руками в соответствии с жизненными размерами каждой птицы. По этой причине для описания крылатых птиц потребовалось 4 тома, а объем книги также был большим.
В 2010 году арабский шейх приобрел эту ценную книгу на аукционе в Лондоне.
8. "Кентерберийские сказки" Джеффри Чосера стоят 7,5 миллионов долларов.
Оригинальная книга была опубликована в XV веке после смерти автора. Цена этой книги растёт со временем. Работа, проданная в 1776 году за 6 фунтов стерлингов, спустя более 200 лет оценивается в 7 500 000 долларов.
9. Первая книга Шекспира - 6,17 миллиона долларов
Эта книга была впервые опубликована в 1623 году, после смерти Уильяма Шекспира. Книга состоит из 900 страниц и 36 пьес.
Удивительно, но первоначальная цена книги составляла всего 1 фунт стерлингов. Сегодня она стоит более 6 миллионов долларов.
10. Бестиарий герцога Нортумберленда, 5,4 миллиона долларов
Бестиарий герцога Нортумберленда (написанный неизвестным автором в 1250-1260 годах) - великолепный сборник животных, хищников и моральных сказок середины XIII века.
На его красиво иллюстрированных страницах вы найдете изображения и истории гидр, сатиров, слонов, ослов, пантер и обезьян. Книга была продана за 4,1 миллиона долларов в 1990 экземпляре, но в настоящее время принадлежит Музею Дж. Пола Гетти.
11. Библия Гутенберга, 4,9 миллиона долларов
Библия Гутенберга, также известная как 42-строчная Библия, была опубликована в первой половине 1450-х годов.
Было создано около 180 оригиналов, и только 31 остался в идеальном состоянии. Один из этих экземпляров был продан за 4,6 года на аукционе за 1987 миллионов евро.
Некоторые книги не потеряли своей ценности даже спустя столетия и продаются по рекордным ценам даже сегодня. Таким образом, книги - это ценные практические произведения не только знаний, но и искусства.