Репостлар 11/02/2025 Ўқитувчи кеч қолган талабани дарсга киритмасликка ҳақлими?
Ўзбекистон Республикасининг “Таълим тўғрисида”ги қонунида таълим жараёнига ўқув режалари ва ўқиш дастурларини таълим ташкилотлари жорий этиши белгиланган.
Ўқув режасида, қоида тариқасида, таълим жараёнининг жадвали, муддати ва даврийлиги, ўқув йиллари, чораклар, семестрлар, амалиёт, таътиллар, аттестация, ажратилган ҳафталар сони, ўрганиладиган фанлар ва уларга ажратилган соатлар ҳамда бошқа зарур параметрлар акс эттирилади.
Қонундан кўриниб турибдики, ички тартиб-қоидаларни ва дарс вақтларини олий таълим муассасаларининг ўзи белгилайди. Демак, дарсга киритиш ёки киритмаслик, давомат масалалари ҳар бир олий таълим муассасаларида ички қоидаларга асосан амалга оширилади.

Репосты 11/02/2025 Имеет ли учитель право не пускать опоздавшего ученика на урок?
Закон Республики Узбекистан "Об образовании" предусматривает, что образовательные организации внедряют учебные планы и программы обучения в образовательный процесс.
В учебном плане, как правило, отражаются график, продолжительность и периодичность образовательного процесса, учебные годы, четверти, семестры, практика, каникулы, аттестация, количество выделенных недель, изучаемые предметы и выделенные на них часы, а также другие необходимые параметры.
Как видно из закона, внутренние правила и время занятий устанавливаются самими высшими учебными заведениями. Следовательно, вопросы включения или исключения на занятия, посещаемости осуществляются в каждом высшем учебном заведении в соответствии с внутренними правилами.