Репостлар 11/02/2025 Ўқитувчи кеч қолган талабани дарсга киритмасликка ҳақлими?
Ўзбекистон Республикасининг “Таълим тўғрисида”ги қонунида таълим жараёнига ўқув режалари ва ўқиш дастурларини таълим ташкилотлари жорий этиши белгиланган.
Ўқув режасида, қоида тариқасида, таълим жараёнининг жадвали, муддати ва даврийлиги, ўқув йиллари, чораклар, семестрлар, амалиёт, таътиллар, аттестация, ажратилган ҳафталар сони, ўрганиладиган фанлар ва уларга ажратилган соатлар ҳамда бошқа зарур параметрлар акс эттирилади.
Қонундан кўриниб турибдики, ички тартиб-қоидаларни ва дарс вақтларини олий таълим муассасаларининг ўзи белгилайди. Демак, дарсга киритиш ёки киритмаслик, давомат масалалари ҳар бир олий таълим муассасаларида ички қоидаларга асосан амалга оширилади.

Reposts 11/02/2025 Does the teacher have the right not to admit a student who is late to class?
The Law of the Republic of Uzbekistan "On Education" stipulates that educational organizations implement curricula and study programs into the educational process.
The curriculum, as a rule, reflects the schedule, duration, and frequency of the educational process, academic years, quarters, semesters, internships, vacations, certification, the number of allocated weeks, the studied subjects and the hours allocated to them, and other necessary parameters.
As can be seen from the Law, internal regulations and class hours are determined by the higher educational institution itself. Thus, admission or non-admission to classes, attendance issues are carried out in each higher educational institution according to internal rules.