Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳузуридаги “Интеллектуал мулк маркази” (кейинги ўринларда Давлат муассасаси деб юритилади) аҳолининг интеллектуал мулк ҳақидаги хабардорлик даражасини янада ошириш, илм-фан ва илмий фаолият билан шуғулланувчи шахсларни қўллаб-қувватлаш ва интеллектуал фаолият натижаси эгаларини рағбатлантириш мақсадида “Бест IP – 2025” энг яхши интеллектуал мулк объектлари танловини эълон қилади.
Танловда сўнгги 3 йил (2022-2024 йиллар) давомида муҳофаза ҳужжатлари олинган ва амалда сақлаб турилган энг яхши ихтиро ёки фойдали модель, энг яхши селекция ютуғи, энг яхши саноат намунаси номинациялари бўйича қабул қилинади.
Танловда ҳар бир номинация бўйича ғолиб бўлган иштирокчилар Адлия вазирлигининг фахрий ёрлиғи билан биргаликда қуйида кўрсатилган миқдордаги пул мукофоти билан тақдирланади:
• энг яхши ихтиро ёки фойдали модель бўйича базавий ҳисоблаш миқдорининг 30 баравари;
• энг яхши селекция ютуғи бўйича базавий ҳисоблаш миқдорининг 25 баравари;
• энг яхши саноат намунаси бўйича базавий ҳисоблаш миқдорининг 20 баравари.
Танловда иштирок этишни хоҳловчилар 2025 йилнинг 1 февралдан 1 апрель кунига қадар танловда иштирок этишни истаган интеллектуал фаолият натижаси эгалари томонидан комиссияга қуйидаги ҳужжатлар тақдим қилинади:
• “Best IP – 2025” энг яхши интеллектуал мулк объектлари танловида қатнашиш учун ариза;
• объектдан фойдаланиш далолатномаси ёки объектнинг фойдаланишга тайёрлиги тўғрисидаги бошқа ҳужжат (тажриба ёки саноат синови далолатномаси‚ лицензия шартномаси, татбиқ қилиш далолатномаси ва бошқалар).

Выборы 07/02/2025 Конкурс на лучшие объекты интеллектуальной собственности "Best IP - 2025"
Центр интеллектуальной собственности при Министерстве юстиции Республики Узбекистан (далее - Государственное учреждение) в целях дальнейшего повышения уровня информированности населения об интеллектуальной собственности, поддержки лиц, занимающихся наукой и научной деятельностью, а также стимулирования обладателей результатов интеллектуальной деятельности объявляет конкурс на лучшие объекты интеллектуальной собственности "Best IP - 2025."
Конкурс принимается в номинациях "Лучшее изобретение или полезная модель," "Лучшее селекционное достижение," "Лучший промышленный образец," по которым в течение последних 3 лет (2022-2024 гг.) получены охранные документы и сохраняются на практике.
Победители конкурса в каждой номинации вместе с почетной грамотой Министерства юстиции награждаются денежным вознаграждением в следующем размере:
• 30-кратный размер базовой расчетной величины по лучшему изобретению или полезной модели;
• 25-кратный размер базовой расчетной величины за лучшее селекционное достижение;
• 20-кратный размер базовой расчетной величины по лучшему промышленному образцу.
Желающие принять участие в конкурсе С 1 февраля по 1 апреля 2025 года владельцы результатов интеллектуальной деятельности, желающие принять участие в конкурсе, представляют в комиссию следующие документы:
• заявка на участие в конкурсе на лучшие объекты интеллектуальной собственности "Best IP - 2025";
• акт эксплуатации объекта или иной документ о готовности объекта к эксплуатации (акт опытных или промышленных испытаний, лицензионный договор, акт внедрения и др.).