Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳузуридаги “Интеллектуал мулк маркази” (кейинги ўринларда Давлат муассасаси деб юритилади) аҳолининг интеллектуал мулк ҳақидаги хабардорлик даражасини янада ошириш, илм-фан ва илмий фаолият билан шуғулланувчи шахсларни қўллаб-қувватлаш ва интеллектуал фаолият натижаси эгаларини рағбатлантириш мақсадида “Бест IP – 2025” энг яхши интеллектуал мулк объектлари танловини эълон қилади.
Танловда сўнгги 3 йил (2022-2024 йиллар) давомида муҳофаза ҳужжатлари олинган ва амалда сақлаб турилган энг яхши ихтиро ёки фойдали модель, энг яхши селекция ютуғи, энг яхши саноат намунаси номинациялари бўйича қабул қилинади.
Танловда ҳар бир номинация бўйича ғолиб бўлган иштирокчилар Адлия вазирлигининг фахрий ёрлиғи билан биргаликда қуйида кўрсатилган миқдордаги пул мукофоти билан тақдирланади:
• энг яхши ихтиро ёки фойдали модель бўйича базавий ҳисоблаш миқдорининг 30 баравари;
• энг яхши селекция ютуғи бўйича базавий ҳисоблаш миқдорининг 25 баравари;
• энг яхши саноат намунаси бўйича базавий ҳисоблаш миқдорининг 20 баравари.
Танловда иштирок этишни хоҳловчилар 2025 йилнинг 1 февралдан 1 апрель кунига қадар танловда иштирок этишни истаган интеллектуал фаолият натижаси эгалари томонидан комиссияга қуйидаги ҳужжатлар тақдим қилинади:
• “Best IP – 2025” энг яхши интеллектуал мулк объектлари танловида қатнашиш учун ариза;
• объектдан фойдаланиш далолатномаси ёки объектнинг фойдаланишга тайёрлиги тўғрисидаги бошқа ҳужжат (тажриба ёки саноат синови далолатномаси‚ лицензия шартномаси, татбиқ қилиш далолатномаси ва бошқалар).

The Intellectual Property Center under the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan (hereinafter referred to as the State Institution) in order to further raise public awareness of intellectual property, support individuals engaged in science and scientific activity, and encourage owners of intellectual property results, announces the competition for the best intellectual property objects "Best IP - 2025."
The competition is held in the nominations of the best invention or utility model, the best breeding achievement, and the best industrial design, for which protection documents have been obtained and maintained in practice for the last 3 years (2022-2024).
Participants who have won the competition in each nomination are awarded a cash prize in the following amounts, together with an honorary certificate from the Ministry of Justice:
From February 1 to April 1, 2025, holders of intellectual property results wishing to participate in the competition submit the following documents to the commission:
To participate in the competition, you can send applications and information to the following address.