Янгиликлар 14/02/2025 Олис ва чекка маҳаллаларда оилавий нодавлат боғчалар ташкил этилади
Вазирлар Маҳкамасининг “2025-2026 йилларда болаларни мактабгача таълим билан қамраб олиш даражасини ошириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Унга кўра:
• 2025-2026 йилларда болаларни мактабгача таълим билан қамраб олиш даражасини ошириш бўйича чора-тадбирлар дастури ҳамда 3-7 ёшли болаларни мактабгача таълим билан қамраб олишнинг мақсадли кўрсаткичлари тасдиқланди.
• 2025 йил якунигача камбағал оилалар фарзандларини мактабгача таълим билан қамраб олиш таъминланади.
Шунингдек, қарорга асосан:
• аҳолининг яшаш даражаси ва тўлов қобилияти юқори бўлган (камбағал оилалар кам бўлган) маҳаллаларда давлат-хусусий шериклик асосида нодавлат боғчалар;
• олис ва чекка (туман ва шаҳарлар марказида жойлашмаган) маҳаллаларда оилавий нодавлат боғчалар;
• аҳолининг тўлов қобилияти паст (камбағал оилалар нисбатан кўп бўлган) ҳамда демографик ўсиш даражаси юқори бўлган маҳаллаларда давлат, шунингдек, халқаро молия институтлари кредит ва грантлари ҳисобидан давлат-хусусий шериклик асосида нодавлат боғчалар;

Новости 14/02/2025 В отдаленных и труднодоступных махаллях будут организованы семейные негосударственные детские сады
Принято постановление Кабинета Министров "О дополнительных мерах по повышению уровня охвата детей дошкольным образованием в 2025-2026 годах."
• Утверждены Программа мер по повышению уровня охвата детей дошкольным образованием в 2025-2026 годах и целевые показатели охвата детей в возрасте 3-7 лет дошкольным образованием.
• До конца 2025 года будет обеспечен охват детей из малообеспеченных семей дошкольным образованием.
Также на основании постановления:
• негосударственные детские сады на основе государственно-частного партнерства в махаллях с высоким уровнем жизни и платежеспособности населения (с малообеспеченными семьями);
• семейные негосударственные детские сады в отдаленных и труднодоступных махаллях (не расположенных в районных и городских центрах);
• негосударственные детские сады на основе государственно-частного партнерства за счет кредитов и грантов государственных, а также международных финансовых институтов в махаллях с низкой платежеспособностью населения (с относительно большим количеством бедных семей) и высоким уровнем демографического роста;