Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси ва жиноятчиликка қарши курашишга муносиб ҳисса қўшган, хизмат ёки илмий фаолиятида юқори натижаларга эришган ички ишлар органлари амалдаги ходимларининг фарзандларига Академияга кириш учун курсантларни қабул қилишнинг умумий сонидан беш фоизли квота ажратилади.
2. Харбий хизматчиларнинг фарзандларига
Мамлакатнинг мудофаа қудратини мустаҳкамлашга салмоқли ҳисса қўшган, хизматдаги ҳарбий ва илмий фаолиятда маълум бир натижаларга эришган Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари таркибига кирувчи вазирлик ва идораларнинг хизматдаги офицерлари, контракт бўйича хизмат қилаётган сержантлар ва оддий аскарлар таркибидаги ҳарбий хизматчиларнинг фарзандлари учун Академияга ўқишга қабул қилиш учун белгиланган умумий қабул сонидан (иккинчи ва ундан кейинги олий таълимдан ташқари) беш фоизли квота,
Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардиясининг хизматдаги ҳарбий хизматчи ва ходимларининг фарзандлари учун икки фоизли  квота ажратилади.
3. Божхона органлари ходимларининг фарзандларига
Божхона хизматига салмоқли ҳисса қўшган, хизмат жараёнида маълум бир натижаларга эришган божхона органларининг хизматдаги офицерлари ва сержантлар таркиби ходимлари фарзандлари учун Академияга кундузги таълим шаклига белгиланган умумий қабул сонидан икки фоизли квота ажратилади.
4.«Тўмарис издошлари» жамоавий гуруҳлари аъзоларига
«Тўмарис издошлари» жамоавий гуруҳлари аъзоларига Академияга кириш учун курсантларни қабул қилишнинг умумий сонидан икки фоизли квота ажратилади.
5. Профилактика инспекторларига
Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси ва жиноятчиликка қарши курашишга муносиб ҳисса қўшган  профилактика (катта) инспекторларининг жамоат тартибини сақлаш бўйича ёрдамчиларига Ички ишлар вазирлиги Жамоат хавфсизлиги департаменти бошлиғининг тавсиясига асосан Академияга квота асосида ўқишга кириш ҳуқуқи берилади.
Бунда ўқишга қабул қилиш дастлабки ва касбий танлов натижаларига асосан Ўзбекистон Республикаси ички ишлар вазири томонидан ҳар йили белгиланадиган квоталарга мувофиқ амалга оширилади.

Reposts 20/02/2025 Who has privileges for admission to the Academy of Internal Affairs?
Children of current employees of internal affairs bodies who have made a worthy contribution to the prevention of offenses and the fight against crime, who have achieved high results in their official or scientific activities, are allocated a five percent quota from the total number of cadets admitted to the Academy.
2. To the children of military personnel
For children of service officers of ministries and departments that are part of the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan, sergeants and enlisted personnel serving under contract, who have made a significant contribution to strengthening the country's defense capability and achieved certain results in military and scientific activities, a five-percent quota for admission to the Academy is established from the total number of admissions (except for second and subsequent higher education).
A two percent quota is allocated for the children of servicemen and employees of the National Guard of the Republic of Uzbekistan.
3. To the children of customs officers
Children of service officers and sergeant personnel of customs authorities who have made a significant contribution to the customs service and achieved certain results in the process of service are allocated a two percent quota from the total number of admissions to the Academy for full-time education.
4. To the members of the collective groups "Followers of Tomaris"
Members of the "Followers of Tomyris" team groups will be allocated a quota of two percent of the total number of cadets admitted to the Academy.
5. To prevention inspectors
Assistants to (senior) prevention inspectors for the protection of public order, who have made a worthy contribution to the prevention of offenses and the fight against crime, are granted the right to study at the Academy on a quota basis on the recommendation of the Head of the Department of Public Security of the Ministry of Internal Affairs.
In this case, admission to study is carried out in accordance with the quotas annually established by the Minister of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan based on the results of preliminary and professional selection.