Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси ва жиноятчиликка қарши курашишга муносиб ҳисса қўшган, хизмат ёки илмий фаолиятида юқори натижаларга эришган ички ишлар органлари амалдаги ходимларининг фарзандларига Академияга кириш учун курсантларни қабул қилишнинг умумий сонидан беш фоизли квота ажратилади.
2. Харбий хизматчиларнинг фарзандларига
Мамлакатнинг мудофаа қудратини мустаҳкамлашга салмоқли ҳисса қўшган, хизматдаги ҳарбий ва илмий фаолиятда маълум бир натижаларга эришган Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари таркибига кирувчи вазирлик ва идораларнинг хизматдаги офицерлари, контракт бўйича хизмат қилаётган сержантлар ва оддий аскарлар таркибидаги ҳарбий хизматчиларнинг фарзандлари учун Академияга ўқишга қабул қилиш учун белгиланган умумий қабул сонидан (иккинчи ва ундан кейинги олий таълимдан ташқари) беш фоизли квота,
Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардиясининг хизматдаги ҳарбий хизматчи ва ходимларининг фарзандлари учун икки фоизли  квота ажратилади.
3. Божхона органлари ходимларининг фарзандларига
Божхона хизматига салмоқли ҳисса қўшган, хизмат жараёнида маълум бир натижаларга эришган божхона органларининг хизматдаги офицерлари ва сержантлар таркиби ходимлари фарзандлари учун Академияга кундузги таълим шаклига белгиланган умумий қабул сонидан икки фоизли квота ажратилади.
4.«Тўмарис издошлари» жамоавий гуруҳлари аъзоларига
«Тўмарис издошлари» жамоавий гуруҳлари аъзоларига Академияга кириш учун курсантларни қабул қилишнинг умумий сонидан икки фоизли квота ажратилади.
5. Профилактика инспекторларига
Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси ва жиноятчиликка қарши курашишга муносиб ҳисса қўшган  профилактика (катта) инспекторларининг жамоат тартибини сақлаш бўйича ёрдамчиларига Ички ишлар вазирлиги Жамоат хавфсизлиги департаменти бошлиғининг тавсиясига асосан Академияга квота асосида ўқишга кириш ҳуқуқи берилади.
Бунда ўқишга қабул қилиш дастлабки ва касбий танлов натижаларига асосан Ўзбекистон Республикаси ички ишлар вазири томонидан ҳар йили белгиланадиган квоталарга мувофиқ амалга оширилади.

1. Действующим сотрудникам органов внутренних дел
Детям действующих сотрудников органов внутренних дел, внесших достойный вклад в профилактику правонарушений и борьбу с преступностью, достигших высоких результатов в служебной или научной деятельности, для поступления в Академию выделяется пятипроцентная квота от общего числа приема курсантов.
2. Детям военнослужащих
пятипроцентная квота для детей служебных офицеров министерств и ведомств, входящих в состав Вооруженных Сил Республики Узбекистан, военнослужащих по контракту сержантского и рядового составов, внесших весомый вклад в укрепление оборонной мощи страны, достигших определенных результатов в служебной военной и научной деятельности, от общего количества установленного приема на учебу в Академию (за исключением второго и последующего высшего образования), согласно
Для детей военнослужащих и сотрудников Национальной гвардии Республики Узбекистан выделяется двухпроцентная квота.
3. Детям сотрудников таможенных органов
Для детей офицеров и сотрудников сержантского состава таможенных органов, внесших весомый вклад в таможенную службу и достигших определенных результатов в процессе службы, выделяется двухпроцентная квота от общего количества приема в Академию на очную форму обучения.
4. Членам коллективных групп "Тўмарис издошлари"
Членам коллективных групп "Последователи Томирис" для поступления в Академию выделяется квота в размере двух процентов от общего количества принятых курсантов.
5. Инспекторам по профилактике
Помощникам (старшим) инспекторам профилактики по охране общественного порядка, внесшим достойный вклад в профилактику правонарушений и борьбу с преступностью, предоставляется право поступления в Академию по квоте на основании рекомендации начальника Департамента общественной безопасности Министерства внутренних дел.
При этом прием на учебу осуществляется в соответствии с квотами, ежегодно устанавливаемыми министром внутренних дел Республики Узбекистан по результатам предварительного и профессионального отбора.