Репостлар 04/02/2025 Ўзбекистон ва Малайзия: олий таълим соҳасидаги ҳамкорлик кенгаймоқда
Бугун Тошкент шаҳрида “Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда олий таълим соҳасидаги имкониятлар ва ташаббуслар” мавзусида биринчи Ўзбекистон-Малайзия таълим форуми икки давлат мадҳиялари остида тантанали равишда очилди.
Форумнинг очилиш маросимида Ўзбекистон Республикаси Олий таълим, фан ва инновациялар вазири Қўнғиротбой Шарипов ҳамда Малайзия Олий таълим вазири Замбрй Абдул Кадир сўзга чиқиб, икки мамлакат ўртасида олий таълим соҳасида мустаҳкам ҳамкорлик йўлга қўйилганини алоҳида таъкидладилар. Шунингдек, томонлар истиқболда олий таълим муассасалари ўртасидаги алоқаларни янада кенгайтириш, академик мобиллик дастурларини ривожлантириш, қўшма таълим дастурларини жорий этиш ҳамда илмий тадқиқотлар кўламини оширишни қайд этдилар.
Шундан сўнг форумнинг маданий қисми бошланди. Ўзбекистон ва Малайзия санъаткорлари иштирокидаги концерт дастури тадбир иштирокчиларига юқори кайфият улашиб, икки мамлакат маданиятини яқинроқ таништиришга замин яратди.
Форум давомида соҳа мутахассислари томонидан турли мавзуларда маърузалар ўқилиб, икки томонлама ҳамкорликни янада кенгайтириш бўйича қатор ташаббуслар илгари сурилди.

Сегодня в Ташкенте под гимны двух стран состоялось торжественное открытие первого узбекско-малазийского образовательного форума "Возможности и инициативы в сфере высшего образования в достижении Целей устойчивого развития."
Выступившие на церемонии открытия форума министр высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан Конгратбой Шарипов и министр высшего образования Малайзии Замбри Абдул Кадир особо отметили, что между двумя странами налажено прочное сотрудничество в сфере высшего образования. Стороны также отметили дальнейшее расширение связей между высшими учебными заведениями в перспективе, развитие программ академической мобильности, внедрение совместных образовательных программ и расширение масштабов научных исследований.
После этого началась культурная часть форума. Концертная программа с участием артистов Узбекистана и Малайзии подарила участникам мероприятия высокое настроение и создала основу для более близкого ознакомления с культурой двух стран.
В ходе форума специалисты сферы выступили с докладами на различные темы и выдвинули ряд инициатив по дальнейшему расширению двустороннего сотрудничества.