Репостлар 04/02/2025 Ўзбекистон ва Малайзия: олий таълим соҳасидаги ҳамкорлик кенгаймоқда
Бугун Тошкент шаҳрида “Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда олий таълим соҳасидаги имкониятлар ва ташаббуслар” мавзусида биринчи Ўзбекистон-Малайзия таълим форуми икки давлат мадҳиялари остида тантанали равишда очилди.
Форумнинг очилиш маросимида Ўзбекистон Республикаси Олий таълим, фан ва инновациялар вазири Қўнғиротбой Шарипов ҳамда Малайзия Олий таълим вазири Замбрй Абдул Кадир сўзга чиқиб, икки мамлакат ўртасида олий таълим соҳасида мустаҳкам ҳамкорлик йўлга қўйилганини алоҳида таъкидладилар. Шунингдек, томонлар истиқболда олий таълим муассасалари ўртасидаги алоқаларни янада кенгайтириш, академик мобиллик дастурларини ривожлантириш, қўшма таълим дастурларини жорий этиш ҳамда илмий тадқиқотлар кўламини оширишни қайд этдилар.
Шундан сўнг форумнинг маданий қисми бошланди. Ўзбекистон ва Малайзия санъаткорлари иштирокидаги концерт дастури тадбир иштирокчиларига юқори кайфият улашиб, икки мамлакат маданиятини яқинроқ таништиришга замин яратди.
Форум давомида соҳа мутахассислари томонидан турли мавзуларда маърузалар ўқилиб, икки томонлама ҳамкорликни янада кенгайтириш бўйича қатор ташаббуслар илгари сурилди.

Reposts 04/02/2025 Uzbekistan and Malaysia: cooperation in higher education is expanding
Today, the first Uzbekistan-Malaysia Education Forum on the topic "Opportunities and initiatives in the field of higher education in achieving the Sustainable Development Goals" opened in Tashkent under the anthems of the two countries.
At the opening ceremony of the forum, the Minister of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan Kongratboy Sharipov and the Minister of Higher Education of Malaysia Zambry Abdul Kadir noted that the two countries have established strong cooperation in the field of higher education. The parties also noted the further expansion of contacts between higher education institutions, the development of academic mobility programs, the introduction of joint educational programs and the increase in the scope of scientific research in the future.
After that, the cultural part of the forum began. The concert program with the participation of Uzbek and Malaysian artists gave the participants a high mood and laid the foundation for a closer acquaintance with the culture of the two countries.
During the forum, specialists in the field made reports on various topics, and a number of initiatives were put forward to further expand bilateral cooperation.