Янгиликлар 15/02/2025 Ўзбекистон ва Туркия ҳамкорлиги: олий таълимда янги имкониятлар
12 февраль куни Олий таълим, фан ва инновациялар вазири Қўнғиротбой Шарипов Туркия Республикасининг Ўзбекистондаги фавқулодда ва мухтор элчиси Олган Бекар билан учрашди. Олган Бекарнинг Ўзбекистондаги дипломатик миссияси якунланаётгани муносабати билан хайрлашув суҳбати шаклида ўтган мазкур мулоқот давомида икки давлат ўртасидаги олий таълим ва илм-фан соҳасидаги ҳамкорлик натижалари муҳокама қилинди.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон ва Туркия муносабатлари янги босқичга чиқиб, бир қатор муҳим лойиҳалар амалга оширилди. Туркий давлатлар халқаро университетини ташкил этиш борасида Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарори қабул қилиниб, мазкур таълим маскани туркий халқларнинг маънавий ва илмий ривожига ҳисса қўшиши кутиляпти. Шунингдек, Тошкент давлат ўзбек тили ва адабиёти университети ҳузурида Юнус Эмре маданият маркази филиалини очиш борасида келишувга эришилиб, Англашув меморандуми имзоланди.
Учрашув чоғида олий ва профессионал таълим ҳамда илм-фан соҳаларидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш, янги ташаббусларни амалга ошириш ҳамда ўзаро тажриба алмашиш масалалари муҳокама қилинди. Икки давлат ўртасидаги муносабатларни мустаҳкамлаш ва уларни янги босқичга олиб чиқишга қаратилган саъй-ҳаракатлар давом эттирилади.

12 февраля Министр высшего образования, науки и инноваций Конгратбай Шарипов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Турецкой Республики в Узбекистане Олганом Бекаром. В ходе встречи, прошедшей в формате прощальной беседы в связи с завершением дипломатической миссии Ольгана Бекара в Узбекистане, были обсуждены результаты сотрудничества между двумя странами в сфере высшего образования и науки.
В последние годы отношения между Узбекистаном и Турцией вышли на новый уровень, был реализован ряд важных проектов. Принято постановление Президента Республики Узбекистан о создании Международного университета тюркских государств, и ожидается, что это учебное заведение внесет вклад в духовное и научное развитие тюркских народов. Также была достигнута договоренность об открытии филиала Культурного центра Юнуса Эмре при Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы, и подписан Меморандум о взаимопонимании.
В ходе встречи были обсуждены вопросы дальнейшего развития сотрудничества в сфере высшего и профессионального образования и науки, реализации новых инициатив и обмена опытом. Будут продолжены усилия, направленные на укрепление отношений между двумя странами и вывод их на новый уровень.