Янгиликлар 15/02/2025 Ўзбекистон ва Туркия ҳамкорлиги: олий таълимда янги имкониятлар
12 февраль куни Олий таълим, фан ва инновациялар вазири Қўнғиротбой Шарипов Туркия Республикасининг Ўзбекистондаги фавқулодда ва мухтор элчиси Олган Бекар билан учрашди. Олган Бекарнинг Ўзбекистондаги дипломатик миссияси якунланаётгани муносабати билан хайрлашув суҳбати шаклида ўтган мазкур мулоқот давомида икки давлат ўртасидаги олий таълим ва илм-фан соҳасидаги ҳамкорлик натижалари муҳокама қилинди.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон ва Туркия муносабатлари янги босқичга чиқиб, бир қатор муҳим лойиҳалар амалга оширилди. Туркий давлатлар халқаро университетини ташкил этиш борасида Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарори қабул қилиниб, мазкур таълим маскани туркий халқларнинг маънавий ва илмий ривожига ҳисса қўшиши кутиляпти. Шунингдек, Тошкент давлат ўзбек тили ва адабиёти университети ҳузурида Юнус Эмре маданият маркази филиалини очиш борасида келишувга эришилиб, Англашув меморандуми имзоланди.
Учрашув чоғида олий ва профессионал таълим ҳамда илм-фан соҳаларидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш, янги ташаббусларни амалга ошириш ҳамда ўзаро тажриба алмашиш масалалари муҳокама қилинди. Икки давлат ўртасидаги муносабатларни мустаҳкамлаш ва уларни янги босқичга олиб чиқишга қаратилган саъй-ҳаракатлар давом эттирилади.

News 15/02/2025 Cooperation between Uzbekistan and Turkey: new opportunities in higher education
On February 12, the Minister of Higher Education, Science and Innovation, Kongratbay Sharipov, met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Turkey to Uzbekistan, Olgan Bekar. During the meeting, which took place in the form of a farewell conversation in connection with the completion of Olgan Bekar's diplomatic mission in Uzbekistan, the results of cooperation between the two countries in the field of higher education and science were discussed.
In recent years, relations between Uzbekistan and Turkey have reached a new level, and a number of important projects have been implemented. The President of the Republic of Uzbekistan has adopted a resolution on the establishment of the International University of Turkic States, and this educational institution is expected to contribute to the spiritual and scientific development of the Turkic peoples. An agreement was also reached on the opening of a branch of the Yunus Emre Cultural Center at the Tashkent State University of Uzbek Language and Literature, and a Memorandum of Understanding was signed.
During the meeting, issues of further development of cooperation in the field of higher and vocational education and science, implementation of new initiatives, and exchange of experience were discussed. Efforts to strengthen relations between the two countries and bring them to a new level will continue.