Кеча, 29 апрель куни Президентга камбағал оилаларни қўллаб-қувватлаш, ногиронлиги бўлган шахсларнинг бандлигини таъминлаш, ижтимоий хизматлар қамрови ва турларини кенгайтириш чора-тадбирлари бўйича ахборот берилди.
Хабарга кўра, камбағал оилаларни уларнинг ижтимоий-иқтисодий ҳолатига қараб, уч тоифада қўллаб-қувватлаш таклиф қилинган.
Таъкидланишича, бундай оилаларга 100 дан ортиқ турдаги ижтимоий хизмат, ёрдам ва имтиёзлар тақдим этилади.
“Камбағал оилалар реестри”га киритиш тартиб-таомиллари эса қонунчилик ҳужжати даражасида белгиланади. Уларни камбағалликдан чиқариш бўйича индивидуал режалар тасдиқланиб, манзилли хизмат ва ёрдамлар кўрсатилади. Бундай инсонлар бандлигини чекловчи омиллар бартараф этилиб, муайян даромад топишига шароит яратилади.
Камбағал оила фарзандларининг таълим олиши учун ҳам бир қатор молиявий қўллаб-қувватлаш чоралари кўрилади. Жумладан, бундай оиладан чиққан болалар мактабдаги узайтирилган кун гуруҳлари учун тўловдан озод қилинади. Аъло баҳога ўқиганлари эса оромгоҳларда бепул дам олиши мумкин бўлади.
Камбағал оиладан чиққан аълочи талаба-қизларга бўлса базавий стипендиянинг 2 баравари миқдорида махсус стипендия тўланади.
Тақдимотда ногиронлиги бўлган шахсларнинг бандлигини таъминлаш чоралари ҳақида ҳам ахборот берилган.
Унга кўра, ногиронлиги бор инсонларни ишга олган енгил саноат корхоналарига солиқ имтиёзлари бериш, бундай ходимлар учун ижтимоий солиқ ставкасини пасайтириш, тадбиркорларга Ижтимоий ҳимоя давлат жамғармаси ҳисобидан 500 миллион сўмгача субсидия ажратиш каби рағбатлар кўзда тутилмоқда.
Шунингдек, электрон савдо майдончаси орқали ногиронлиги бор шахсларга тегишли товар ва хизматларни харид қилиш миқдори оширилади. Уларга касб-ҳунар ўргатиш учун техникумларда инклюзив таълим гуруҳлари ташкил этилади.
Ўзгалар парваришига муҳтож шахсларга ижтимоий хизматлар қамрови ва турларини кенгайтириш мақсадида “Фаол ҳаётга қадам” дастури жорий этилади. Бундай инсонларга кундузги қатнов асосида ёки уйда қараб туриш, маиший юмушларда кўмаклашиш, йўқотилган ҳаракат фаоллигини қайта тиклаш, касалликларнинг олдини олиш каби тиббий-ижтимоий хизматлар йўлга қўйилади.
Давлат раҳбари таклифларни маъқуллаб, уларни тизимли йўлга қўйиш ва бажарилишини назорат қилиш бўйича кўрсатмалар берган.

Вчера, 29 апреля, Президенту была представлена информация о мерах по поддержке малообеспеченных семей, обеспечению занятости лиц с инвалидностью, расширению охвата и видов социальных услуг.
Согласно сообщению, было предложено оказывать поддержку малообеспеченным семьям в трех категориях в зависимости от их социально-экономического положения.
Отмечается, что таким семьям будет предоставлено более 100 видов социальных услуг, помощи и льгот.
Процедуры включения в "Реестр малообеспеченных семей" будут определены на уровне законодательного акта. Будут утверждены индивидуальные планы по выводу их из бедности, оказываться адресные услуги и помощь. Устраняются факторы, ограничивающие занятость таких людей, создаются условия для получения ими определенного дохода.
Также будет принят ряд мер финансовой поддержки для получения образования детьми из малообеспеченных семей. В частности, дети из таких семей освобождаются от платы за группы продленного дня в школе. Те, кто учится на отлично, смогут бесплатно отдыхать в лагерях.
Студенткам-отличницам из малообеспеченных семей будет выплачиваться специальная стипендия в двукратном размере базовой стипендии.
В презентации также была представлена информация о мерах по обеспечению занятости лиц с инвалидностью.
Предусматриваются такие стимулы, как предоставление налоговых льгот предприятиям легкой промышленности, принимающим на работу людей с инвалидностью, снижение ставки социального налога для таких работников, выделение субсидий предпринимателям до 500 миллионов сумов из Государственного фонда социальной защиты.
Также будет увеличен объем закупок товаров и услуг, принадлежащих лицам с инвалидностью, через электронную торговую площадку. Для их профессионального обучения в техникумах будут созданы группы инклюзивного образования.
В целях расширения охвата и видов социальных услуг лицам, нуждающимся в постороннем уходе, будет внедрена программа "Шаг к активной жизни." Таким людям будут оказываться медико-социальные услуги, такие как дневной уход или уход на дому, помощь в бытовых делах, восстановление утраченной двигательной активности и профилактика заболеваний.
Глава государства одобрил предложения и дал указания по их системному внедрению и контролю за их выполнением.