Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 2 августдаги 425-сон қарори билан тасдиқланган "Халқ таълими вазирининг жамғармаси тўғрисида"ги Низомга кўра вазир устамасига фақат вазирлик тизимидаги умумий ўрта таълим муассасаларида фаолият юритаётган малакали педагог кадрлар даъвогарлик қилиши мумкин эди.
Ушбу қарор имзоланган вақтда Мактабгача таълим агентлиги алоҳида ташкилот ҳисобланиб, вазирлик тузилмасига кирмасди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 2 июлдаги ПФ-98-сонли фармони билан Мактабгача таълим агентлиги фаолияти тугатилиб, агентликнинг ташкилий тузилмасидаги ташкилотлар Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги тасарруфига ўтказилганди.
Эндиликда, "Мактабгача таълим сифати ва самарадорлигини янада ошириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги Президент Фармони билан мактабгача таълим ташкилотлари педагог ходимлари ҳам вазир устамасини олиши мумкин бўлади.
Маълумот учун: Катта эҳтимол билан мактабгача таълим ташкилотлари педагог ходимларининг вазир устамасига даъвогарлик қилиши умумий ўрта таълим муассасаларида фаолият юритаётган ўқитувчилар имкониятини чекламайди. Яъни, вазир устамасини белгилашда мактабгача таълим ташкилотлари педагог ходимлари учун алоҳида квота ажратилиши мумкин.
Натижада эса бу умумий ўрта таълим муассасаларида фаолият юритаётган ўқитувчилар квотасига таъсир кўрсатмайди.
Эслатиб ўтамиз, 2024 йил учун вазир жамғармаси ҳисобидан ҳар ойлик устама оладиган педагоглар квотаси сони 1250 нафар этиб белгиланган. Шундан 1150 та квота умумтаълим муассасалари педагоглари учун, 100 та квота Ихтисослашган талим муассасалари педагоглари учун ажратилган.

News 29/11/2024 From now on, kindergarten employees will also receive allowances from the minister's fund
According to the Regulation "On the Fund of the Minister of Public Education," approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 425 of August 2, 2022, only qualified pedagogical personnel working in general secondary educational institutions of the ministry system could apply for the minister's allowance.
At the time of signing this resolution, the Agency for Preschool Education was a separate organization and did not belong to the structure of the Ministry.
By the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. UP-98 of July 2, 2024, the activities of the Preschool Education Agency were terminated, and the organizations in the organizational structure of the agency were transferred to the jurisdiction of the Ministry of Preschool and School Education.
From now on, according to the Decree of the President "On additional measures to further improve the quality and effectiveness of preschool education", teachers of preschool educational organizations will also be able to receive a ministerial bonus.
For reference: The high probability of pedagogical staff of preschool educational organizations claiming a ministerial fee does not limit the opportunities of teachers working in general secondary education institutions. That is, when determining the minister's allowance, a separate quota may be allocated for teachers of preschool educational organizations.
As a result, this does not affect the quota of teachers working in general education institutions.
It should be recalled that the quota of teachers receiving monthly allowances from the Minister's Fund for 2024 is set at 1250. Of these, 1150 quotas were allocated for teachers of general education institutions and 100 quotas for teachers of specialized educational institutions.