Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 2 августдаги 425-сон қарори билан тасдиқланган "Халқ таълими вазирининг жамғармаси тўғрисида"ги Низомга кўра вазир устамасига фақат вазирлик тизимидаги умумий ўрта таълим муассасаларида фаолият юритаётган малакали педагог кадрлар даъвогарлик қилиши мумкин эди.
Ушбу қарор имзоланган вақтда Мактабгача таълим агентлиги алоҳида ташкилот ҳисобланиб, вазирлик тузилмасига кирмасди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 2 июлдаги ПФ-98-сонли фармони билан Мактабгача таълим агентлиги фаолияти тугатилиб, агентликнинг ташкилий тузилмасидаги ташкилотлар Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги тасарруфига ўтказилганди.
Эндиликда, "Мактабгача таълим сифати ва самарадорлигини янада ошириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги Президент Фармони билан мактабгача таълим ташкилотлари педагог ходимлари ҳам вазир устамасини олиши мумкин бўлади.
Маълумот учун: Катта эҳтимол билан мактабгача таълим ташкилотлари педагог ходимларининг вазир устамасига даъвогарлик қилиши умумий ўрта таълим муассасаларида фаолият юритаётган ўқитувчилар имкониятини чекламайди. Яъни, вазир устамасини белгилашда мактабгача таълим ташкилотлари педагог ходимлари учун алоҳида квота ажратилиши мумкин.
Натижада эса бу умумий ўрта таълим муассасаларида фаолият юритаётган ўқитувчилар квотасига таъсир кўрсатмайди.
Эслатиб ўтамиз, 2024 йил учун вазир жамғармаси ҳисобидан ҳар ойлик устама оладиган педагоглар квотаси сони 1250 нафар этиб белгиланган. Шундан 1150 та квота умумтаълим муассасалари педагоглари учун, 100 та квота Ихтисослашган талим муассасалари педагоглари учун ажратилган.

Согласно Положению "О фонде министра народного образования," утвержденному постановлением Кабинета Министров от 2 августа 2022 года No 425, претендовать на премию министра могли только квалифицированные педагогические кадры, работающие в учреждениях общего среднего образования системы министерства.
На момент подписания данного постановления Агентство дошкольного образования считалось отдельной организацией и не входило в структуру министерства.
Указом Президента Республики Узбекистан от 2 июля 2024 года No УП-98 деятельность Агентства дошкольного образования была прекращена, а организации, входящие в организационную структуру агентства, переданы в ведение Министерства дошкольного и школьного образования.
Теперь, согласно Указу Президента "О дополнительных мерах по дальнейшему повышению качества и эффективности дошкольного образования", педагогические работники дошкольных образовательных организаций также смогут получать министерскую надбавку.
Для справки: с большой вероятностью, претензии педагогических работников дошкольных образовательных организаций на премию министра не ограничивают возможности учителей, работающих в учреждениях общего среднего образования. То есть при установлении надбавки министра может быть выделена отдельная квота для педагогических работников дошкольных образовательных организаций.
В результате это не влияет на квоту учителей, работающих в общеобразовательных учреждениях.
Напомним, на 2024 год квота педагогов, получающих ежемесячную надбавку за счет фонда министра, установлена в количестве 1250 человек. Из них 1150 квот выделены для педагогов общеобразовательных учреждений, 100 квот - для педагогов специализированных образовательных учреждений.