Иқтисодиёт университети Лондон шаҳрида “Ўзбекистоннинг тарихи ва маданияти бўйлаб саёҳат тақдимот-концерти” номли тадбир ташкил этди.
Жорий йилнинг 15 январь куни Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2024 йил 29 мартдаги 20/1-867-сонли топшириғи, Ўзбекистон Республикаси Президентининг “2025 йилда ЮНЕСКО Бош конференцияси 43-сессиясининг Самарқанд шаҳрида ўтказилишига тайёргарлик кўриш бўйича чора-тадбирлар тўғрисида”ги 2024 йил 15 мартидаги ПҚ-128-сон Қарори ижросини таъминлаш, мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар натижаларини ҳамда юртимиз туризм салоҳияти ва жозибадорлигини кенг тарғиб қилиш мақсадида Тошкент давлат иқтисодиёт университети томонидан Ўзбекистоннинг Буюк Британиядаги элчихонаси билан бевосита ҳамкорликда “Ўзбекистоннинг тарихи ва маданияти бўйлаб саёҳат тақдимот-концерти” номли тарғибот тадбири ташкил этилди.
Тадбирда жами 100га яқин дипломатик корпус, сиёсий, бизнес, илмий-маърифий доира вакиллари ҳамда олийгоҳларда таҳсил олаётган, шу жумладан, ўзбекистонлик талабалар иштирок этди.
Тадбирни Ўзбекистоннинг Буюк Британиядаги фавқулодда ва мухтор элчиси Равшан Усмонов очиб берди. Тошкент давлат иқтисодиёт университетининг биринчи проректори Комила Каримова ташриф буюрган меҳмонларга ўзининг самимий миннатдорчилигини билдирган ҳолда бугунги кунда мамлакатимизда олиб борилаётган изчил ислоҳотлар, ижтимоий-иқтисодий соҳалардаги ривожланиш кўрсаткичлари ҳамда ватанимизнинг бетакрор тарихий мероси, туризм салоҳияти бўйича иштирокчиларга тақдимот қилди.
Шундан сўнг, Ўзбекистондаги ЮНЕСКО Бутунжаҳон маданий мероси рўйхати (Uzbekistan UNESCO World Heritage Sites)га доир видео-ролик намойиш этилди. Унда ЮНЕСКОнинг 2025 йилда Париждан ташқаридаги илк саммити Самарқандда ўтказилишининг тарихий аҳамияти ва Ўзбекистоннинг бой маданий ва туризм салоҳиятини намойишига алоҳида эътибор қаратилгани таъкидлаш жоиз. Тадбир давомида Тошкент давлат иқтисодиёт университети томонидан тузилган бадиий жамоа Ўзбекистоннинг бой маданий ва туризм салоҳиятини намойишига қаратилган кўргазмалари, бадиий чиқишлари иштирокчиларга унутилмас таассуротлар бахшида этди.
Хусусан, Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси аъзоси, Ўзбекистонда хизмат кўрсатган маданият ходими, “Дўстлик” ордени соҳиби, шоир Бобур Бобомурод Ўзбекистонда маданий ҳаёт ва адабиётнинг ўрни, мамлакатимизда ижод эркинлиги тўғрисида ўз фикр-мулоҳазалари билан ўртоқлашган бўлса, Ўзбекистонда хизмат кўрсатган санъаткор Илёс Арабов ижросидаги Ўзбекистондаги ЮНЕСКО Бутунжаҳон номоддий маъданий мероси рўйхатига киритилган – шашмақом, лазги, миллий мақом куй ва қўшиқлари тадбир иштирокчиларига янада юқори кайфият улашди. ТДИУ бадиий жамоаси томонидан ижро қилинган “Андижон полькаси”, “Хоразм лазгиси” каби қатор миллий рақсларга ташриф буюрувчиларнинг жўр бўлганлигини тадбирга алоҳида ўзгача руҳ ва кайфият бағишлади.
Шунингдек, тадбир доирасида Ўзбекистон Республикаси санъат арбоби, профессор Ортиқали Қозоқов томонидан миллий рассомчилик кўргазмаси ва мастер-класс ўтказилди. Ушбу жараён меҳмонлар учун ҳақиқий илҳом манбаи бўлди. Ортиқали Қозоқовнинг ноёб асарлари нафақат халқимиз миллий анъаналари ва маданиятини чуқур акс эттиради, балки ҳар бир асарда санъатнинг юксак маҳорат билан яратилиши ҳис қилинади. Устоз рассом ўз тажрибаси билан бўлишиб, ёш рассомларга ва санъат мухлисларига амалий машғулотлар орқали ғояларини етказди.
Мастер-класс давомида миллий нақшлар ва ранглар ўйини орқали асарларнинг моҳиятини тушуниш ҳамда санъат орқали ўз фикрларини ифодалашнинг ноёб усуллари ҳақида ўрганиш имконияти яратилди. Бундан ташқари, тарғибот тадбири давомида университет бадиий жамоаси аъзоси Лайло Яхшибоева томонидан Ўзбекистонда мавжуд миллий ҳунармандчилик маҳсулотлари, миллий либослар кўргазмаси ташкил этилди. Хусусан, ЮНЕСКО Бутунжаҳон номоддий меросига киритилган ўзбек атласи ва адрасидан тайёрланган миллий либослар кўргазмаси қатнашчиларга ҳайрат туйғусини уйғотди.
Тадбир давомида ташриф буюрган меҳмонларга ош дастурхони тайёрланиб, палов тортилди.
Тошкент давлат иқтисодиёт университети ва Ўзбекистоннинг Буюк Британиядаги элчихонаси ҳамкорлигида ташкил этилган “Ўзбекистоннинг тарихи ва маданияти бўйлаб саёҳат” номли тақдимот-концерти иштирокчиларга унутилмас таассурот ва ҳайрат улашди. Тадбир давомида меҳмонлар мамлакатимизнинг бой тарихи, миллий қадриятлари ва маданий мероси билан яқиндан танишиш имкониятига эга бўлди. Концерт шаклида ўтказилган мазкур тадбир нафақат Ўзбекистоннинг маданий салмоғини намоён қилди, балки юртимизнинг туризм салоҳиятини оширишга хизмат қилди. Миллий қўшиқлар, рақслар ва миллий мусиқа меҳмонларни ҳайратга солиб, уларни Ўзбекистоннинг гўзаллиги ва қадимий анъаналари билан яқиндан таништирди.
Шунингдек, тадбирда юртимизнинг меъморий ёдгорликлари, ҳунармандчилик ва гастрономиясига оид визуал материаллар намойиш этилди, бу эса миллий қадриятларимизнинг ёрқин ифодасига айланди. Бу каби халқаро кўламдаги тадбирлар Ўзбекистоннинг сайёҳлик жозибадорлигини оширишга қўшимча туртки бўлиб, мамлакатимизнинг дунёдаги ижобий имижини янада мустаҳкамлайди. Тадбирда иштирок этган ҳар бир киши юртимиз маданияти ва анъаналарига қизиқиш билан қараб, уни янада чуқур ўрганишга интилиши шубҳасиз.

В Лондоне Экономический университет организовал мероприятие под названием "Презентация-концерт по истории и культуре Узбекистана."
В целях обеспечения исполнения поручения Кабинета Министров Республики Узбекистан No 20/1-867 от 29 марта 2024 года, Постановления Президента Республики Узбекистан No ПП-128 от 15 марта 2024 года "О мерах по подготовке к проведению 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в 2025 году в городе Самарканде," широкой пропаганды результатов проводимых в нашей стране реформ, а также туристического потенциала и привлекательности нашей страны Ташкентским государственным экономическим университетом в непосредственном сотрудничестве с Посольством Узбекистана в
В мероприятии приняли участие около 100 представителей дипломатического корпуса, политических, деловых, научно-просветительских кругов, а также студенты, обучающиеся в вузах, в том числе из Узбекистана.
Мероприятие открыл Чрезвычайный и Полномочный Посол Узбекистана в Великобритании Равшан Усманов. Первый проректор Ташкентского государственного экономического университета Комила Каримова выразила гостям свою искреннюю признательность и представила участникам презентацию о проводимых в нашей стране последовательных реформах, показателях развития в социально-экономической сфере, уникальном историческом наследии нашей страны, туристическом потенциале.
После этого был показан видеоролик о Всемирном наследии ЮНЕСКО в Узбекистане (Uzbekistan UNESCO World Heritage Sites). Отдельное внимание было уделено историческому значению проведения первого внепарижского саммита ЮНЕСКО в Самарканде в 2025 году и демонстрации богатого культурного и туристического потенциала Узбекистана. В ходе мероприятия художественный коллектив Ташкентского государственного экономического университета провел выставки, художественные выступления, направленные на демонстрацию богатого культурного и туристического потенциала Узбекистана.
В частности, член Союза писателей Узбекистана, заслуженный работник культуры Узбекистана, кавалер ордена "Дустлик," поэт Бабур Бобомурод поделился своими мнениями о роли культурной жизни и литературы в Узбекистане, свободе творчества в нашей стране, а песни и мелодии Шашмакома, Лязги, национального макома, включенные в Список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО в Узбекистане, в исполнении заслуженного художника Узбекистана Особый дух и настроение мероприятию придали аккомпанементы ряда национальных танцев, таких как "Андижанская полка," "Хорезмский лазги," исполненные художественным коллективом ТГЭУ.
Также в рамках мероприятия заслуженный деятель искусств Республики Узбекистан, профессор Ортикали Казаков провел национальную выставку живописи и мастер-класс. Этот процесс стал для гостей настоящим источником вдохновения. Уникальные произведения Ортикали Казакова не только глубоко отражают национальные традиции и культуру нашего народа, но и в каждом произведении ощущается высокое мастерство создания искусства. Мастер-художник поделился своим опытом и доложил свои идеи молодым художникам и поклонникам искусства через практические занятия.
В ходе мастер-класса была создана возможность понять суть произведений через игру в национальные узоры и цвета, а также изучить уникальные способы выражения своих мыслей через искусство. Кроме того, в ходе мероприятия член художественного коллектива университета Лайло Яхшибоева организовала выставку изделий национального ремесленничества и национальных костюмов, имеющихся в Узбекистане. В частности, участников удивила выставка национальных костюмов из узбекского атласа и адрасы, включенных в Список всемирного нематериального наследия ЮНЕСКО.
В ходе мероприятия гостям был приготовлен плов и подали плов.
Презентация-концерт "Путешествие по истории и культуре Узбекистана," организованный Ташкентским государственным экономическим университетом и посольством Узбекистана в Великобритании, произвел на участников незабываемые впечатления и восхищение. В ходе мероприятия гости получили возможность ознакомиться с богатой историей, национальными ценностями и культурным наследием нашей страны. Данное мероприятие, проведенное в форме концерта, не только продемонстрировало культурный вес Узбекистана, но и послужило повышению туристического потенциала нашей страны. Национальные песни, танцы и национальная музыка удивили гостей, ознакомили их с красотой и древними традициями Узбекистана.
Также на мероприятии были представлены наглядные материалы, касающиеся архитектурных памятников, ремесел и гастрономии нашей страны, что стало ярким выражением наших национальных ценностей. Подобные мероприятия международного масштаба послужат дополнительным импульсом для повышения туристической привлекательности Узбекистана и укрепят позитивный имидж нашей страны в мире. Несомненно, каждый, кто примет участие в мероприятии, будет с интересом относиться к культуре и традициям нашей страны и стремиться к ее более глубокому изучению.