Иқтисодиёт университети Лондон шаҳрида “Ўзбекистоннинг тарихи ва маданияти бўйлаб саёҳат тақдимот-концерти” номли тадбир ташкил этди.
Жорий йилнинг 15 январь куни Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2024 йил 29 мартдаги 20/1-867-сонли топшириғи, Ўзбекистон Республикаси Президентининг “2025 йилда ЮНЕСКО Бош конференцияси 43-сессиясининг Самарқанд шаҳрида ўтказилишига тайёргарлик кўриш бўйича чора-тадбирлар тўғрисида”ги 2024 йил 15 мартидаги ПҚ-128-сон Қарори ижросини таъминлаш, мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар натижаларини ҳамда юртимиз туризм салоҳияти ва жозибадорлигини кенг тарғиб қилиш мақсадида Тошкент давлат иқтисодиёт университети томонидан Ўзбекистоннинг Буюк Британиядаги элчихонаси билан бевосита ҳамкорликда “Ўзбекистоннинг тарихи ва маданияти бўйлаб саёҳат тақдимот-концерти” номли тарғибот тадбири ташкил этилди.
Тадбирда жами 100га яқин дипломатик корпус, сиёсий, бизнес, илмий-маърифий доира вакиллари ҳамда олийгоҳларда таҳсил олаётган, шу жумладан, ўзбекистонлик талабалар иштирок этди.
Тадбирни Ўзбекистоннинг Буюк Британиядаги фавқулодда ва мухтор элчиси Равшан Усмонов очиб берди. Тошкент давлат иқтисодиёт университетининг биринчи проректори Комила Каримова ташриф буюрган меҳмонларга ўзининг самимий миннатдорчилигини билдирган ҳолда бугунги кунда мамлакатимизда олиб борилаётган изчил ислоҳотлар, ижтимоий-иқтисодий соҳалардаги ривожланиш кўрсаткичлари ҳамда ватанимизнинг бетакрор тарихий мероси, туризм салоҳияти бўйича иштирокчиларга тақдимот қилди.
Шундан сўнг, Ўзбекистондаги ЮНЕСКО Бутунжаҳон маданий мероси рўйхати (Uzbekistan UNESCO World Heritage Sites)га доир видео-ролик намойиш этилди. Унда ЮНЕСКОнинг 2025 йилда Париждан ташқаридаги илк саммити Самарқандда ўтказилишининг тарихий аҳамияти ва Ўзбекистоннинг бой маданий ва туризм салоҳиятини намойишига алоҳида эътибор қаратилгани таъкидлаш жоиз. Тадбир давомида Тошкент давлат иқтисодиёт университети томонидан тузилган бадиий жамоа Ўзбекистоннинг бой маданий ва туризм салоҳиятини намойишига қаратилган кўргазмалари, бадиий чиқишлари иштирокчиларга унутилмас таассуротлар бахшида этди.
Хусусан, Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси аъзоси, Ўзбекистонда хизмат кўрсатган маданият ходими, “Дўстлик” ордени соҳиби, шоир Бобур Бобомурод Ўзбекистонда маданий ҳаёт ва адабиётнинг ўрни, мамлакатимизда ижод эркинлиги тўғрисида ўз фикр-мулоҳазалари билан ўртоқлашган бўлса, Ўзбекистонда хизмат кўрсатган санъаткор Илёс Арабов ижросидаги Ўзбекистондаги ЮНЕСКО Бутунжаҳон номоддий маъданий мероси рўйхатига киритилган – шашмақом, лазги, миллий мақом куй ва қўшиқлари тадбир иштирокчиларига янада юқори кайфият улашди. ТДИУ бадиий жамоаси томонидан ижро қилинган “Андижон полькаси”, “Хоразм лазгиси” каби қатор миллий рақсларга ташриф буюрувчиларнинг жўр бўлганлигини тадбирга алоҳида ўзгача руҳ ва кайфият бағишлади.
Шунингдек, тадбир доирасида Ўзбекистон Республикаси санъат арбоби, профессор Ортиқали Қозоқов томонидан миллий рассомчилик кўргазмаси ва мастер-класс ўтказилди. Ушбу жараён меҳмонлар учун ҳақиқий илҳом манбаи бўлди. Ортиқали Қозоқовнинг ноёб асарлари нафақат халқимиз миллий анъаналари ва маданиятини чуқур акс эттиради, балки ҳар бир асарда санъатнинг юксак маҳорат билан яратилиши ҳис қилинади. Устоз рассом ўз тажрибаси билан бўлишиб, ёш рассомларга ва санъат мухлисларига амалий машғулотлар орқали ғояларини етказди.
Мастер-класс давомида миллий нақшлар ва ранглар ўйини орқали асарларнинг моҳиятини тушуниш ҳамда санъат орқали ўз фикрларини ифодалашнинг ноёб усуллари ҳақида ўрганиш имконияти яратилди. Бундан ташқари, тарғибот тадбири давомида университет бадиий жамоаси аъзоси Лайло Яхшибоева томонидан Ўзбекистонда мавжуд миллий ҳунармандчилик маҳсулотлари, миллий либослар кўргазмаси ташкил этилди. Хусусан, ЮНЕСКО Бутунжаҳон номоддий меросига киритилган ўзбек атласи ва адрасидан тайёрланган миллий либослар кўргазмаси қатнашчиларга ҳайрат туйғусини уйғотди.
Тадбир давомида ташриф буюрган меҳмонларга ош дастурхони тайёрланиб, палов тортилди.
Тошкент давлат иқтисодиёт университети ва Ўзбекистоннинг Буюк Британиядаги элчихонаси ҳамкорлигида ташкил этилган “Ўзбекистоннинг тарихи ва маданияти бўйлаб саёҳат” номли тақдимот-концерти иштирокчиларга унутилмас таассурот ва ҳайрат улашди. Тадбир давомида меҳмонлар мамлакатимизнинг бой тарихи, миллий қадриятлари ва маданий мероси билан яқиндан танишиш имкониятига эга бўлди. Концерт шаклида ўтказилган мазкур тадбир нафақат Ўзбекистоннинг маданий салмоғини намоён қилди, балки юртимизнинг туризм салоҳиятини оширишга хизмат қилди. Миллий қўшиқлар, рақслар ва миллий мусиқа меҳмонларни ҳайратга солиб, уларни Ўзбекистоннинг гўзаллиги ва қадимий анъаналари билан яқиндан таништирди.
Шунингдек, тадбирда юртимизнинг меъморий ёдгорликлари, ҳунармандчилик ва гастрономиясига оид визуал материаллар намойиш этилди, бу эса миллий қадриятларимизнинг ёрқин ифодасига айланди. Бу каби халқаро кўламдаги тадбирлар Ўзбекистоннинг сайёҳлик жозибадорлигини оширишга қўшимча туртки бўлиб, мамлакатимизнинг дунёдаги ижобий имижини янада мустаҳкамлайди. Тадбирда иштирок этган ҳар бир киши юртимиз маданияти ва анъаналарига қизиқиш билан қараб, уни янада чуқур ўрганишга интилиши шубҳасиз.

The University of Economics organized a presentation-concert "Journey through the history and culture of Uzbekistan" in London
On January 15 of this year, in order to ensure the implementation of the order of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 20/1-867 dated March 29, 2024, the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PP-128 dated March 15, 2024 "On measures to prepare for the 43rd session of the UNESCO General Conference in 2025 in the city of Samarkand," in order to widely promote the results of the reforms being carried out in our country, as well as the tourism potential and attractiveness of our country, Tashkent State Economic University in direct
The event was attended by about 100 representatives of the diplomatic corps, political, business, scientific and educational circles, as well as students studying at universities, including from Uzbekistan.
The event was opened by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Uzbekistan to the UK Ravshan Usmanov. First Vice-Rector of Tashkent State University of Economics Komila Karimova expressed her sincere gratitude to the guests and made a presentation to the participants about the consistent reforms being carried out in our country today, indicators of development in the socio-economic spheres, as well as the unique historical heritage of our country, tourism potential.
After that, a video about the UNESCO World Heritage Sites in Uzbekistan was shown. It should be noted that special attention was paid to the historical significance of the first UNESCO summit outside Paris in 2025 in Samarkand and the demonstration of Uzbekistan's rich cultural and tourism potential. During the event, the artistic team of the Tashkent State University of Economics gave unforgettable impressions to the participants of exhibitions and artistic performances aimed at demonstrating the rich cultural and tourism potential of Uzbekistan.
In particular, Babur Bobomurod, a member of the Writers' Union of Uzbekistan, Honored Worker of Culture of Uzbekistan, the recipient of the "Friendship" Order, the poet, shared his views on the role of cultural life and literature in Uzbekistan, the freedom of creativity in our country, while Ilyos Arabov, the Honored Artist of Uzbekistan, composed of the shashmaqom, lazgi, national maqom melodies and songs included in the UNESCO list of intangible cultural heritage in Uzbekistan, gave the participants an even higher mood The performance of a number of national dances, such as "Andijan Polka" and "Khorezm Lazgi" performed by the artistic team of TDIU, gave the event a special spirit and mood.
Also, within the framework of the event, a national art exhibition and a master class were held by the artist of the Republic of Uzbekistan, Professor Ortikali Kazakov. This process became a real source of inspiration for the guests. The unique works of Ortikali Kazakov not only deeply reflect the national traditions and culture of our people, but also feel the high mastery of art in each work. The master painter shared his experience and conveyed his ideas to young artists and art lovers through practical exercises.
During the master class, an opportunity was created to understand the essence of works through the game of national patterns and colors, as well as to learn about unique ways of expressing one's thoughts through art. In addition, during the promotional event, a member of the university's artistic team, Laylo Yakhshiboyeva, organized an exhibition of national handicrafts and national costumes available in Uzbekistan. In particular, the exhibition of national costumes made from Uzbek atlas and adras, included in the UNESCO World Intangible Heritage List, aroused a sense of admiration among the participants.
During the event, the guests were served pilaf and pilaf.
The presentation-concert "Journey through the history and culture of Uzbekistan," organized by the Tashkent State Economic University and the Embassy of Uzbekistan in the United Kingdom, gave an unforgettable impression and surprise to the participants. During the event, the guests had the opportunity to get acquainted with the rich history, national values and cultural heritage of our country. The event, held in the form of a concert, not only demonstrated the cultural significance of Uzbekistan, but also served to increase the tourism potential of our country. National songs, dances and national music amazed the guests and acquainted them with the beauty and ancient traditions of Uzbekistan.
Also at the event, visual materials related to architectural monuments, crafts and gastronomy of our country were presented, which became a vivid expression of our national values. Such events on an international scale will be an additional impetus to increase the tourist attractiveness of Uzbekistan and further strengthen the positive image of our country in the world. Undoubtedly, everyone who participated in the event will be interested in the culture and traditions of our country and will strive to study them more deeply.