Мақолалар 30/05/2025 Эндиликда мактаблар “қизил”, “сариқ” ва “яшил” тоифаларга ажратилади
Ўқувчилар давоматини юритиш, таълимга жалб қилиш ишларини назорат қилиш ва умумий ўрта таълим мактабларида ҳуқуқбузарликлар ҳолати юзасидан тоифаларга ажратиш тўғрисида низом тасдиқланди.
Низомга кўра, умумий ўрта таълим мактабларида давоматни юритиш, ўқувчиларнинг дарс машғулотларига мунтазам қатнашишини назорат қилиш, мактабларни ҳуқуқбузарлик ҳолатидан келиб чиққан ҳолда, “қизил”, “сариқ”, “яшил” тоифага ажратилади.
“Яшил” тоифали мактаб – ҳисобот даврида мактаб ўқувчилари томонидан ҳеч қандай жиноят содир этилмаган бўлса.
“Сариқ” тоифали мактаб – ҳисобот даврида мактаб ўқувчилари томонидан биттадан кўп, лекин учтадан ортиқ бўлмаган жиноят содир этилган бўлса.
“Қизил” тоифали мактабда – ҳисобот даврида мактаб ўқувчилари томонидан учтадан ортиқ жиноят содир этилган бўлса.
Ўқувчиларнинг давомати синф миқёсида фан ўқитувчилари ва синф раҳбарлари томонидан “e-maktab” платформаси орқали ҳар кун белгиланиб борилади.
Умумий ўрта таълим мактабларида ўқувчилар давоматини юритиш, кунлик назорат қилиш ушбу Низомнинг 1-иловасига мувофиқ схема асосида амалга оширилади.
Маънавий-маърифий ишлар бўйича директор ўринбосари сабабсиз дарсга келмаган ўқувчилар рўйхатини инспектор-психологларга ушбу Низомнинг 2-иловасида келтирилган билдиришномага асосан кунлик тақдим этади.
Директор, маънавий-маърифий ишлар бўйича директор ўринбосари, синф раҳбари, фан ўқитувчиси томонидан ўқувчиларнинг дарсда иштироклари тўғрисидаги маълумотларни ўз муддатида белгиламаслик ҳамда статистик ҳисоботларни ҳаққоний юритмаслик ҳолатлари аниқланган тақдирда белгиланган тартибда интизомий жазо чорасини қўллашга сабаб бўлади.
Ноқонуний диний таълим олаётган, хорижга чиқиб кетган, дарсларга мунтазам қатнашмаётган ўқувчилар тўғрисидаги маълумотларни уч кун ичида инспектор-психолог ва туман-шаҳар Ички ишлар бўлинмаларига хабар беришга мактаб директорлари шахсан масъул эканлиги белгиланди.

Articles 30/05/2025 Now schools will be divided into "red," "yellow," and "green" categories
A regulation on maintaining student attendance, monitoring student involvement in education, and categorizing offenses in general education schools has been approved.
According to the regulation, schools are divided into "red," "yellow," and "green" categories based on the state of offenses, monitoring attendance and regular attendance of students in general education schools.
"Green" category school - if no crimes were committed by schoolchildren during the reporting period.
"Yellow" category school - if more than one, but not more than three, crimes were committed by schoolchildren during the reporting period.
in a "red" category school - more than three crimes committed by schoolchildren during the reporting period.
Student attendance is monitored daily at the class level by subject teachers and class teachers through the "e-school" platform.
In general education schools, attendance and daily monitoring of students are carried out according to the scheme in accordance with Appendix No. 1 to these Regulations.
The Deputy Director for Spiritual and Educational Work provides daily lists of students who did not attend classes without reason to inspector-psychologists based on the notification provided in Appendix No. 2 to these Regulations.
Failure by the director, deputy director for spiritual and educational work, class teacher, subject teacher to timely establish data on student attendance and maintain unreliable statistical reporting entails the application of disciplinary sanctions in the prescribed manner.
It has been determined that school principals are personally responsible for reporting information about students receiving illegal religious education, going abroad, and not regularly attending classes to the inspector-psychologist and district-city internal affairs departments within three days.