Мақолалар 30/05/2025 Эндиликда мактаблар “қизил”, “сариқ” ва “яшил” тоифаларга ажратилади
Ўқувчилар давоматини юритиш, таълимга жалб қилиш ишларини назорат қилиш ва умумий ўрта таълим мактабларида ҳуқуқбузарликлар ҳолати юзасидан тоифаларга ажратиш тўғрисида низом тасдиқланди.
Низомга кўра, умумий ўрта таълим мактабларида давоматни юритиш, ўқувчиларнинг дарс машғулотларига мунтазам қатнашишини назорат қилиш, мактабларни ҳуқуқбузарлик ҳолатидан келиб чиққан ҳолда, “қизил”, “сариқ”, “яшил” тоифага ажратилади.
“Яшил” тоифали мактаб – ҳисобот даврида мактаб ўқувчилари томонидан ҳеч қандай жиноят содир этилмаган бўлса.
“Сариқ” тоифали мактаб – ҳисобот даврида мактаб ўқувчилари томонидан биттадан кўп, лекин учтадан ортиқ бўлмаган жиноят содир этилган бўлса.
“Қизил” тоифали мактабда – ҳисобот даврида мактаб ўқувчилари томонидан учтадан ортиқ жиноят содир этилган бўлса.
Ўқувчиларнинг давомати синф миқёсида фан ўқитувчилари ва синф раҳбарлари томонидан “e-maktab” платформаси орқали ҳар кун белгиланиб борилади.
Умумий ўрта таълим мактабларида ўқувчилар давоматини юритиш, кунлик назорат қилиш ушбу Низомнинг 1-иловасига мувофиқ схема асосида амалга оширилади.
Маънавий-маърифий ишлар бўйича директор ўринбосари сабабсиз дарсга келмаган ўқувчилар рўйхатини инспектор-психологларга ушбу Низомнинг 2-иловасида келтирилган билдиришномага асосан кунлик тақдим этади.
Директор, маънавий-маърифий ишлар бўйича директор ўринбосари, синф раҳбари, фан ўқитувчиси томонидан ўқувчиларнинг дарсда иштироклари тўғрисидаги маълумотларни ўз муддатида белгиламаслик ҳамда статистик ҳисоботларни ҳаққоний юритмаслик ҳолатлари аниқланган тақдирда белгиланган тартибда интизомий жазо чорасини қўллашга сабаб бўлади.
Ноқонуний диний таълим олаётган, хорижга чиқиб кетган, дарсларга мунтазам қатнашмаётган ўқувчилар тўғрисидаги маълумотларни уч кун ичида инспектор-психолог ва туман-шаҳар Ички ишлар бўлинмаларига хабар беришга мактаб директорлари шахсан масъул эканлиги белгиланди.

Утверждено Положение о контроле за посещаемостью учащихся, привлечением их к обучению и категорированием правонарушений в общеобразовательных школах.
Согласно Положению, для контроля посещаемости в общеобразовательных школах, регулярного посещения учащимися занятий, школы будут разделены на "красные," "желтые" и "зеленые" категории в зависимости от ситуации с правонарушениями.
Школа "зеленой" категории - если в отчетном периоде школьниками не было совершено никаких преступлений.
"Желтая" категория - если за отчетный период школьниками совершено более одного, но не более трех преступлений.
в школе "красной" категории - если за отчетный период школьниками совершено более трех преступлений.
Посещаемость учащихся ежедневно отслеживается учителями-предметниками и классными руководителями на уровне класса через платформу "e-maktab."
Ведение посещаемости учащихся в общеобразовательных средних школах, ежедневный контроль осуществляются по схеме согласно приложению No 1 к настоящему Положению.
Заместитель директора по духовно-просветительской работе ежедневно представляет списки учащихся, не явившихся на занятия без уважительной причины, инспекторам-психологам на основании уведомления, приведенного в приложении No 2 к настоящему Положению.
В случае выявления фактов несвоевременного установления директором, заместителем директора по духовно-просветительской работе, классным руководителем, учителем-предметником сведений об участии учащихся в уроке и недостоверного ведения статистической отчетности влечет применение дисциплинарного взыскания в установленном порядке.
Установлено, что директора школ несут персональную ответственность за информирование инспекторов-психологов и районных и городских отделов внутренних дел в течение трех дней о случаях незаконного религиозного образования, выезда за границу и систематического отсутствия учащихся на занятиях.