Янгиликлар 13/02/2025 IT ҳамкорлик имкониятлари муҳокама қилинди
Рақамли технологиялар вазирлиги ва Япония компаниялари ўртасида IT ҳамкорлик имкониятлари муҳокама қилинди
Рақамли технологиялар вазири ўринбосари Р. Каримжонов Япония Ташқи Савдо Ривожлантириш ташкилоти (ЖЕТРО) вакиллари билан учрашув ўтказди. Мазкур учрашув икки томонлама ҳамкорликни ривожлантириш, IT соҳаси бўйича қўшма ташаббусларни илгари суриш ва Ўзбекистон IT мутахассисларини халқаро бозорга интеграция қилиш масалаларига бағишланди.
Томонлар Япониядаги етакчи IT компанияларнинг Ўзбекистонда ўз ваколатхоналарини очиш имкониятларини кўриб чиқди. Шунингдек, вазирликнинг хорижий компанияларни қўллаб-қувватлаш бўйича ташаббуслари, жумладан, IT соҳаси вакилларига қулай шароит яратиш, уларни рағбатлантириш ва зарур инфратузилма билан таъминлаш бўйича режалармуҳокама этилди.
Учрашув давомида Ўзбекистон IT экотизимининг афзалликлари, хусусан, Zero Risk дастури ва IT Park резидентлиги орқали тақдим этиладиган солиқ имтиёзлари ҳақида батафсил маълумот берилди. Ушбу имкониятлар япон компаниялари учун Ўзбекистон бозорига кириш ва бу ерда ўз фаолиятини ривожлантиришни анча қулай ва муҳим эканлиги таъкидланди.
Шу билан бирга томонлар келгусидаги ҳамкорлик йўналишларини белгилаб, IT соҳасида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш бўйича ҳамкорликни ривожлантиришга келишиб олдилар.

Opportunities for IT cooperation between the Ministry of Digital Technologies and Japanese companies were discussed.
Deputy Minister of Digital Technologies R. Karimjonov held a meeting with representatives of the Japan External Trade Development Organization (JETRO). This meeting was dedicated to the development of bilateral cooperation, the promotion of joint initiatives in the IT field, and the integration of Uzbek IT specialists into the international market.
The parties considered the possibility of opening representative offices of leading Japanese IT companies in Uzbekistan. The Ministry's initiatives to support foreign companies were also discussed, including plans to create favorable conditions for IT industry representatives, incentivize them, and provide them with the necessary infrastructure.
During the meeting, detailed information was provided on the advantages of the IT ecosystem of Uzbekistan, in particular, the tax benefits provided through the Zero Risk program and IT Park residency. It was noted that these opportunities are much more convenient and important for Japanese companies to enter the Uzbek market and develop their activities here.
At the same time, the parties identified areas of further cooperation and agreed to develop cooperation in the implementation of joint projects in the IT field.