2022 йилнинг 1 июлидан бошлаб my.gov.uz орқали ариза бериб, турли сабабларга кўра йўқолган ёки яроқсиз ҳолга келган ёки исм-шарифи ўзгарган фуқароларимиз уйдан чиқмасдан туриб шаҳодатноманинг дубликатини онлайн олиш имкони яратилган.
Шаҳодатнома - арабча شهادة - гувоҳлик бериш) бирор ўқув юртини тамомлаганлик ҳақидаги расмий ҳужжат; гувоҳнома.
ҚР-код қўйилган дубликат аслига тенглаштирилган бўлиб, уни талабгор "Менинг аризаларим" бўлимидан мутлақо бепул юклаб олади. Шаҳодатнома дубликати юклаб олинганидан кейин ҳам тизимдан ўчиб кетмайди. Зарурат туғилганда уни қайта юклаб олиш имконияти мавжуд!
Хизмат доирасида:
шаҳодатнома дубликати энди 5 кунда берилади (аввал ойлаб кутилган);
шаҳодатнома дубликатини олиш учун my.gov.uz орқали ариза юборилади ва дубликат электрон шаклда портал орқали берилади (аввал ариза бериш учун ҳам, ҳужжатни олиб кетиш учун ҳам мактабга келинган);
ариза онлайн шаклда, инсон омилисиз қабул қилинади, шахсий маълумотлар автоматик тарзда бошқа тизимлар билан интеграция қилинади ва бошқа ҳеч қандай ҳужжат сўралмайди (аввал мактабга 5 тагача ҳужжат тақдим этилган: ариза, ҳужжат йўқолгани ҳақида газета эълони, топилмалар идорасидан маълумотнома, паспорт нусхаси, фамилия ўзгаргани ҳақида ФҲДЁ бўлимларидан маълумотнома).

Статьи 19/11/2024 Как те, кто потерял школьный аттестат, могут получить дубликат?
С 1 июля 2022 года наши граждане, которые по разным причинам пропали или пришли в негодность или изменили имя и фамилию, подав заявление через my.gov.uz, могут получить дубликат аттестата онлайн, не выходя из дома.
Шаҳодатнома - араб. شهادة - свидетельствовать) официальный документ об окончании какого-либо учебного заведения; свидетельство.
Дубликат с QR-кодом отождествлен с оригиналом, который претендент скачивает в разделе "Мои заявки" абсолютно бесплатно. Дубликат аттестата не будет удален из системы после загрузки. При необходимости есть возможность загрузить его снова!
В рамках услуги:
дубликат аттестата теперь выдается в течение 5 дней (ранее ожидалось месяцами);
для получения дубликата аттестата отправляется заявление через my.gov.uz, а дубликат выдается в электронной форме через портал (раньше он приезжал в школу как для подачи заявления, так и для выписки документа);
заявление принимается в режиме онлайн, без человеческого фактора, персональные данные автоматически интегрируются с другими системами и никаких других документов не запрашиваются (ранее в школу представлялось до 5 документов: заявление, газетное объявление об утере документа, справка из конторы находок, копия паспорта, справка из ЗАГС об изменении фамилии).