Репостлар 20/01/2025 Нодавлат ўрта таълим ташкилотлари сони 600 тага етказилади
2025 йил учун белгиланган давлат дастури лойиҳаси эълон қилиниб, муҳокама учун тақдим этилди. Лойиҳага кўра, нодавлат умумий ўрта таълим ташкилотлари қамровини кенгайтириш ва бошқа бир қатор таълим тизими янгиликларини амалга ошириш режалаштирилмоқда.
Лойиҳанинг асосий йўналишлари:
Нодавлат ўрта таълим ташкилотлари сонини ошириш:
• 2025 йилга қадар нодавлат умумий ўрта таълим ташкилотлари сони 600 тага етказилади. Бу таълим тизимида нодавлат секторнинг улушини ошириш ва сифатли таълим имкониятларини кенгайтиришни мақсад қилади.
Касбий таълимни ривожлантириш:
• Касбий таълим муассасаларида малакали педагоглар улуши оширилади.
• Халқаро таълим дастурларини асос қилиб олган 14 та техникумда ўрта бўғин кадрларини тайёрлаш йўлга қўйилади.
• Техникум ўқитувчилари учун малака ошириш дастурлари амалга оширилади.
Аттестация жараёнлари:
• Педагоглар учун аттестация жараёнлари “pedagog.edu.uz” платформаси орқали амалга оширилади.
• Мажбурий ва ихтиёрий равишда аттестацияга жалб этиладиган педагоглар рўйхатга олинади ва уларга малака тоифалари берилади.
Халқаро таълим дастурларини жорий этиш:
• Халқаро таълим дастурларини 14 техникумда жорий қилиш режалаштирилмоқда.
• Ушбу дастурлар таржима қилиниб, техникумларга етказилади.
• Ўқувчиларнинг халқаро дастурлар бўйича таълим олишлари ва кадр сифатини оширишга йўналтирилган жараён ташкил этилади.
Лойиҳанинг аҳамияти
Мазкур ташаббуслар таълим сифатини ошириш, кадрларни халқаро стандартларга мос равишда тайёрлаш ва таълим тизимида нодавлат секторнинг ролини кучайтиришга қаратилган. Бу эса мамлакатда рақобатбардош ва юқори малакали кадрлар етиштиришга хизмат қилади.

Опубликован и представлен на обсуждение проект государственной программы на 2025 год. Согласно проекту, планируется расширить охват негосударственных организаций общего среднего образования и реализовать ряд других нововведений в системе образования.
Основные направления проекта:
Увеличение количества негосударственных средних образовательных организаций:
- К 2025 году количество негосударственных организаций общего среднего образования будет доведено до 600. Это нацелено на увеличение доли негосударственного сектора в системе образования и расширение возможностей качественного образования.
Развитие профессионального образования:
- В учреждениях профессионального образования будет увеличена доля квалифицированных педагогов.
- В 14 техникумах, основанных на международных образовательных программах, будет налажена подготовка кадров среднего звена.
- Для преподавателей техникумов будут реализованы программы повышения квалификации.
Процессы аттестации:
- Аттестационные процессы для педагогов проводятся через платформу "pedagog.edu.uz."
- Педагоги, привлекаемые к обязательной и добровольной аттестации, регистрируются и им присваиваются квалификационные категории.
Внедрение международных образовательных программ:
- Планируется внедрить международные образовательные программы в 14 техникумах.
- Эти программы будут переведены и переданы в техникумы.
- Будет организован процесс, направленный на обучение учащихся по международным программам и повышение качества кадров.
Значение проекта
Эти инициативы направлены на повышение качества образования, подготовку кадров в соответствии с международными стандартами и усиление роли негосударственного сектора в системе образования. Это способствует подготовке конкурентоспособных и высококвалифицированных кадров в стране.