Репостлар 16/01/2025 Нукусда 400 ўринли талабалар турар жойи фойдаланишга топширилди
15 январь куни Қорақалпоқ давлат университетида янги замонавий типдаги 400 ўринли талабалар турар жойини фойдаланишга топширишга бағишланган тантанали тадбир бўлиб ўтди.
Унда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси қўмита раиси Мурат Атамуратов, Олий таълим, фан ва инновациялар вазири ўринбосари Сарвархон Бузрукхонов, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси ўринбосари Байрам Ўтемуратов, университет жамоаси, нуронийлар, профессор-ўқитувчилар, талаба-ёшлар ва оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Тантанали тадбир очилишида сўзга чиққанлар Президентимиз раҳбарлигида ёш авлоднинг таълим олиши, ижтимоий ҳимояси, уларнинг келажакда баркамол инсонлар бўлиб вояга етиши учун барча шароитлар яратилаётгани, айниқса, таълим соҳасига қаратилаётган эътибор, жумладан, талабаларни ётоқхона билан таъминлаш масаласига алоҳида эътибор қаратилаётганини айтиб, барчани янги бино очилиши билан самимий қутлашди.
Шундан сўнг, янги қад ростлаган талабалар турар жойининг рамзий калити Қорақалпоқ давлат университети ректори, академик Ахмед Реймовга тантанали равишда топширилди. Тадбир давомида ташриф буюрган меҳмонлар турар жой шароитлари билан танишиб, у ердаги талаба-ёшлар билан бир дастурхон атрофида суҳбатлашди.
Йиғилганлар ётоқхона талабалар учун мебель жиҳозлари, замонавий электр печлари, музлаткичлар, кир ювиш машиналари, микротўлқинли печлар, сув иситиш ускуналари каби маиший техникалар билан таъминланганлигининг гувоҳи бўлишди.
Маълумот учун: мазкур фойдаланишга топширилган талабалар уйининг қурилиш ишлари учун университетнинг бюджетдан ташқари жамғармасидан 22 млрд сўмдан ортиқ маблағ ажратилиб, “ELLIKQALA MAXSUS QURILISH” МЧЖ томонидан қуриб битказилди.

15 января в Каракалпакском государственном университете состоялось торжественное мероприятие, посвященное вводу в эксплуатацию нового современного типа студенческого общежития на 400 мест.
В нем приняли участие председатель комитета Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Мурат Атамуратов, заместитель министра высшего образования, науки и инноваций Сарвархон Бузрукхонов, заместитель председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан Байрам Утемуратов, коллектив университета, представители старшего поколения, профессора и преподаватели, студенческая молодежь и средства массовой информации.
Выступившие на открытии торжественного мероприятия искренне поздравили всех с открытием нового здания, отметив, что под руководством Президента нашей страны создаются все условия для получения образования, социальной защиты молодого поколения, его воспитания гармонично развитыми личностями, особое внимание уделяется сфере образования, в том числе обеспечению студентов общежитиями.
После этого ректору Каракалпакского государственного университета академику Ахмеду Реймову был торжественно вручен символический ключ от вновь построенного студенческого общежития. В ходе мероприятия гости ознакомились с условиями проживания и побеседовали с студентами за одним столом.
Собравшиеся стали свидетелями того, что общежитие оснащено мебелью для студентов, современными электрическими печами, холодильниками, стиральными машинами, микроволновыми печами, водонагревательными приборами и другой бытовой техникой.
Для справки: на строительство сданного в эксплуатацию студенческого дома из внебюджетного фонда университета было выделено более 22 млрд сумов и завершено строительством ООО "ELLIKQALA MAXSUS QURILISH."