Вазирлар Маҳкамасининг 2003 йил 4 ноябрдаги 482-сон қарорига 2-иловада “Ўзбекистон Республикасида автобусларда йўловчилар ташиш хавфсизлигини таъминлашга доир талаблар” белгиланган.
Ушбу йўриқноманинг 40-банди, 2-хатбошига кўра болалар, умумтаълим мактаблари ва ўрта махсус таълим муассасалари ўқувчиларининг экскурсия қилиш, туристик-экскурсия қилиш сафарларини ташкил этиш учун таълим муассасаси маъмурияти жўнаб кетиш санасини, йўналишни ва жўнаб кетувчилар сонини кўрсатган ҳолда тегишли равишда туман (шаҳар) мактабгача ва мактаб таълими бўлимига мурожаат қилиши лозим.
Бунда таълим муассасалари ўқувчиларининг экскурсия қилиш, туристик ва бошқа гуруҳлари жўнаб кетиши тўғрисида қарорлар қабул қилиш, қоидага кўра жўнаб кетиш санасигача 3 суткадан кечикмай қабул қилинади.
Жўнаб кетиш учун туман (шаҳар) мактабгача ва мактаб таълими бўлимининг рухсатномаси олингандан кейин таълим муассасаси маъмурияти (ташкилотчи) ташувчи билан шартнома тузиши мумкин.
Таълим муассасаси маъмурияти ташувчи билан шартнома тузилганидан кейин жўнаб кетиш санасигача уч иш кунидан кечикмай ҳаракатланиш санаси ва қатнов йўлини, шунингдек, барча йўловчилар рўйхатини, автобуслар тўғрисидаги маълумотларни кўрсатиб, ҳамроҳликни ташкил этиш учун буюртманомани Ички ишлар вазирлигининг Йўл ҳаракати хавфсизлиги давлат хизматига киритади.
Шундан сўнг Ички ишлар вазирлигининг Йўл ҳаракати хавфсизлиги давлат хизмати томонидан болаларга ҳамроҳлик қилиш учун махсус ходимлар ажратилган ҳолда экскурсия ёки туристик саёҳатлар ташкил этилиши мумкин.
Болаларни саёҳатга олиб бориш учун бир қанча амалларни бажаришга тўғри келади. Мактаб ўқувчиларини ўзбошимчалик билан экскурсия ёки туристик саёҳатларга олиб бориш эса жавобгарликка сабаб бўлиши мумкин. Шунинг учун бу масалада ўта ҳушёр бўлиш талаб этилади.

Статьи 21/04/2025 От какой организации требуется разрешение на организацию экскурсий для учащихся?
В приложении No 2 к постановлению Кабинета Министров от 4 ноября 2003 года No 482 установлены "Требования к обеспечению безопасности перевозок пассажиров автобусами в Республике Узбекистан."
Согласно абзацу 2 пункта 40 данной Инструкции, для организации экскурсионных, туристско-экскурсионных поездок детей, учащихся общеобразовательных школ и средних специальных образовательных учреждений, администрация образовательного учреждения должна обратиться в соответствующий районный (городской) отдел дошкольного и школьного образования с указанием даты выезда, маршрута и количества выезжающих.
При этом решения об отъезде экскурсионных, туристических и других групп учащихся образовательных учреждений принимаются, как правило, не позднее чем за 3 суток до даты отъезда.
После получения разрешения районного (городского) отдела дошкольного и школьного образования на выезд, администрация образовательного учреждения (организатор) может заключить договор с перевозчиком.
Администрация образовательного учреждения не позднее трех рабочих дней до даты выезда после заключения договора с перевозчиком подает в Государственную службу безопасности дорожного движения Министерства внутренних дел заявку на организацию сопровождения с указанием даты и маршрута следования, а также списка всех пассажиров и сведений об автобусах.
После этого Государственная служба безопасности дорожного движения МВД может организовать экскурсии или туристические поездки с выделением специального персонала для сопровождения детей.
Чтобы организовать поездку для детей, необходимо выполнить ряд действий. Самовольная организация экскурсий или туристических поездок для школьников может повлечь за собой ответственность. Поэтому в этом вопросе требуется предельная бдительность.