Мақолалар 13/11/2024 Ўриндош ёки соатбай ишлайдиган ўқитувчиларга ҳам устама тўланадими?
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 11.05.2022 йилдаги ПФ-134-сон Фармони 9-бандига кўра халқаро тан олинган сертификатга эга бўлган педагог кадрларга уларнинг тариф ставкасига нисбатан 50 фоиз миқдорида ҳар ойлик қўшимча устама тўланиши белгиланган.
Ушбу фармон ижросини таъминлаш мақсадида Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги ҳамда Иқтисодиёт ва молия вазирлигининг 2023 йил 28 июлда 25-сонли қўшма қарор ишлаб чиқилган ва бу қарор 1-августдан кучга кирди.
Ушбу қарорда устамалар ўриндошлик асосида ишлайдиганларга ҳамда соатбай дарс берадиган ўқитувчиларга ҳам тўланиши белгиланган.
Шунга кўра, ўриндошликдаги дарсларингизга ҳам устама тўланиши лозим.
Агарда ўриндош ва соатбай ишловчи педагогларга устама тўлашда ноҳақликлар кузатилаётган бўлса, бу вазиятда туман адлия бўлимига мурожаат қилишингиз лозим

According to paragraph 9 of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PF-134 dated 11.05.2022, pedagogic personnel with internationally recognized certificates will be paid an additional monthly bonus of 50 percent of their tariff rate.
In order to ensure the implementation of this decree, the Ministry of Preschool and School Education and the Ministry of Economy and Finance issued a joint decision No. 25 on July 28, 2023, and this decision came into force on August 1.
In this decision, it is determined that bonuses will be paid to part-time workers and teachers who teach part-time.
Accordingly, you should also be paid extra for your substitute classes.
If there are injustices in the payment of allowances to substitute and part-time pedagogues, you should contact the district justice department in this situation.