Мақолалар 13/11/2024 Ўриндош ёки соатбай ишлайдиган ўқитувчиларга ҳам устама тўланадими?
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 11.05.2022 йилдаги ПФ-134-сон Фармони 9-бандига кўра халқаро тан олинган сертификатга эга бўлган педагог кадрларга уларнинг тариф ставкасига нисбатан 50 фоиз миқдорида ҳар ойлик қўшимча устама тўланиши белгиланган.
Ушбу фармон ижросини таъминлаш мақсадида Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги ҳамда Иқтисодиёт ва молия вазирлигининг 2023 йил 28 июлда 25-сонли қўшма қарор ишлаб чиқилган ва бу қарор 1-августдан кучга кирди.
Ушбу қарорда устамалар ўриндошлик асосида ишлайдиганларга ҳамда соатбай дарс берадиган ўқитувчиларга ҳам тўланиши белгиланган.
Шунга кўра, ўриндошликдаги дарсларингизга ҳам устама тўланиши лозим.
Агарда ўриндош ва соатбай ишловчи педагогларга устама тўлашда ноҳақликлар кузатилаётган бўлса, бу вазиятда туман адлия бўлимига мурожаат қилишингиз лозим

Согласно пункту 9 Указа Президента Республики Узбекистан №ПФ-134 от 11.05.2022 педагогическим работникам, имеющим сертификаты международного образца, будет выплачиваться дополнительная ежемесячная премия в размере 50 процентов тарифной ставки.
В целях обеспечения реализации данного указа Министерство дошкольного и школьного образования и Министерство экономики и финансов 28 июля 2023 года издали совместное решение № 25, которое вступило в силу с 1 августа.
В этом решении определено, что совместителям и преподавателям, преподающим по совместительству, будут выплачиваться премии.
Соответственно, вам также следует платить дополнительно за замещающие занятия.
Если есть несправедливости в выплате пособий педагогам-заместителям и совместителям, в данной ситуации следует обратиться в районный отдел юстиции.