Вазирлар Маҳкамасининг 2012 йил 18 октябрдаги 297-сон қарори билан тасдиқланган "Ўриндошлик асосида ҳамда бир неча касбда ва лавозимда ишлаш тартиби тўғрисидаги низом"нинг 2-бандига асосан асосий иш жойи – Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 125-моддасига мувофиқ иш берувчи томонидан ходимнинг меҳнат дафтарчаси юритиладиган ташкилот ҳисобланса, ўриндошлик асосида ишлаш – ходимнинг ўзининг асосий ишини бажаришидан ташқари асосий ишидан бўш вақтида меҳнат шартномаси асосида бошқа ҳақ тўланадиган ишни бажариши тушунилиши белгиланган.
Агарда ходимнинг асосий иш жойи ҳамда тузилган меҳнат шартномаси амалда бўла туриб, у бошқа ташкилотга асосий бўлиб жойлашиши меҳнат қонунчилигига мос келмайди. Меҳнат кодексининг 182-моддасида иш вақтининг нормал муддати олти кунлик иш ҳафтасида ҳар кунги ишнинг муддати етти соатдан, беш кунлик иш ҳафтасида эса саккиз соатдан ортиб кетмаслиги лозимлиги белгиланган.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, шуни айтиш мумкинки, ходим 2 та жойда асосий ишчи сифатида фаолият олиб бориши мумкин эмас.
Агар бирор ташкилотга асосий ишчи ходим бўлиб ишга жойлашиш учун, асосий иш жойидаги меҳнат шартномасини меҳнат қонунчилигида белгиланган тартибда бекор қилиб, бошқа ташкилотга ишга жойлашиши ҳамда амалда ишлаб турган жойига ўриндошлик асосида ишга жойлашиши мумкин. Шунингдек, бунда ортиқча тўланган иш ҳақи қайтариб олинади.

Статьи 25/11/2024 Могут ли педагоги одновременно работать в качестве основного работника в двух образовательных учреждениях?
Согласно пункту 2 Положения о порядке работы по совместительству и совмещения профессий и должностей, утвержденного постановлением Кабинета Министров от 18 октября 2012 г. No 297, в соответствии со статьей 125 Трудового кодекса Республики Узбекистан основным местом работы является организация, в которой работодателем ведется трудовая книжка работника, а работа по совместительству - это выполнение работником другой оплачиваемой работы по трудовому договору в свободное от основной работы время, помимо выполнения своей основной работы.
Если основное место работы работника и заключенный трудовой договор действуют, то его основное устройство в другую организацию не соответствует трудовому законодательству. Статья 182 Трудового кодекса устанавливает, что нормальная продолжительность рабочего времени в шестидневной рабочей неделе не должна превышать семи часов, а в пятидневной рабочей неделе - восьми часов.
Исходя из вышеизложенного, можно сказать, что сотрудник не может работать в качестве основного работника на 2-х местах.
Если для трудоустройства в какую-либо организацию в качестве основного работника он может прекратить трудовой договор по основному месту работы в порядке, установленном трудовым законодательством, и трудоустроиться в другую организацию и трудоустроиться по совместительству по месту фактической работы. Также при этом излишне выплаченная заработная плата будет возвращена.