1️⃣ Умумий ўрта таълимнинг 11-синфини тугатганлар
Бунда барча мактаблар кириб кетади. Муҳим жиҳати албатта 11-синф негизида шаҳодатнома бўлиши керак, 10-синфни тугатиб топшириб, талаба бўлиб ўқиш имкони йўқ;
2️⃣ Профессионал ва ўрта махсус таълим ташкилотини тугатганлар
Бунда академик лицейлар, касб-ҳунар коллежлари ва техникумлар киради;
3️⃣ Касб-ҳунар коллежи ва техникумда ўқиётганлар
Бугунги кунда профессионал таълим ташкилотида ўқиётганлар гарчи ҳали ўқиши тугамаган бўлса-да, бемалол ҳужжат топшира олади. Фақат улар 11-синф шаҳодатномаси билан топширади;
4️⃣ Олий таълимда ўқиётган талабалар
Бунда ҳозирда Ўзбекистондаги давлат ёки нодавлат, шунингдек хориждаги ОТМларда талаба бўлиб ўқиётганлар мактаб, лицей, коллеж ва ҳ.к. дипломлари билан ўқишга ҳужжат топширишлари мумкин. Ўқишга кирган тақдирда қаерда ўқишини ўзи танлайди, хоҳласа ҳозирги талабалигини давом эттиради, хоҳласа янги кирган жойида ўқийди.
5️⃣ ОТМларни тугатган дипломли олий маълумотлилар
Аллақачон бир марта олий маълумот олиб бўлган шахслар ҳам бемалол яна қайта бакалавриат босқичига ҳужжат топшириб кўришлари мумкин.

Статьи 09/06/2025 Кто может подать документы в вуз?
Сюда входят все школы. Важным аспектом является то, что обязательно должен быть аттестат на базе 11-го класса, нет возможности стать студентом после окончания 10-го класса;
2️⃣ Выпускники профессиональных и средних специальных учебных заведений
Сюда входят академические лицеи, профессиональные колледжи и техникумы;
3️⃣ Учащиеся профессиональных колледжей и техникумов
На сегодняшний день те, кто обучается в организациях профессионального образования, могут свободно подавать документы, даже если их обучение еще не завершено. Однако они подают документы только с аттестатом об окончании 11-го класса;
4️⃣ Студенты, обучающиеся в высших учебных заведениях
В настоящее время студенты государственных или негосударственных вузов Узбекистана, а также зарубежных вузов могут подавать документы на обучение с аттестатами школ, лицеев, колледжей и т.д. В случае поступления абитуриент сам выбирает, где учиться: продолжить обучение в текущем вузе или учиться в новом;
5️⃣ Выпускники вузов с дипломом о высшем образовании
Лица, уже получившие высшее образование, также могут снова подавать документы для поступления на программу бакалавриата.