Янгиликлар 25/02/2025 Ўзбек олималарининг изланишларини намойиш этувчи платформа яратилди
Ўзбекистон Фанлар академияси, Wonder Women халқаро ҳамжамияти ҳамкорлигида Осиё тараққиёт банки кўмаги билан биринчи марта “Ўзбекистон олима аёллари” сайти яратилди.
“Сайтнинг асосий мақсади ўзбек илм-фанида ўзига хос мактаблар яратган олималарни, замонавий фанда янгиликлар қилаётган истеъдодли, илмли аёллар фаолиятини жаҳонга танитиш, шу билан бирга, мамлакатимиз фани ривожи учун ҳисса қўшиб келаётган ўтмиш ва ҳозирги замон олималаримизни бугунги кун қаҳрамонлари сифатида намойиш этишдир”, дейилади хабарда.
•   Сайтнинг биринчи қисмида тарихда ўз ўрнига эга бўлган олима аёллар – Ҳадича Сулаймонова, Галина Пугаченкова, Мақсуда Хожанованинг ҳаёти, илмий изланишлари ҳақида маълумотлар киритилган.
•   Иккинчи қисми эса ҳозирда Фанлар академиясида фаолият юритаётган ўзбек олималари ва беш нафар академик аёлларнинг фаолиятига бағишланган.
Платформа физика-математика, кимё-биология ва тиббиёт, ижтимоий-гуманитар фанларда замонавий тадқиқотлар билан шуғулланаётган фан докторлари ва профессор олималар ҳақида тўлиқ маълумот беради. Хабарга кўра, келгусида ҳам ушбу маълумотлар мазмун ва сон жиҳатдан янада бойитиб борилади.
“Сайтнинг жамият ва фан ҳаётидаги аҳамияти ҳам мавжуд. Ушбу платформа мазмунан илмга ҳаяжон ва ҳайрат билан кириб келаётган хотин-қизларга улкан илмий изланишлари билан танилган олималар ҳаёти ўрнак, намуна, бир сўз билан айтганда, модель вазифасини ўтайди”, дейилади Фанлар академияси хабарида.
Таъкидланишича, бундай ташаббусдан кўзланган асосий мақсад ўзбек олималари ва улар олиб бораётган сермаҳсул изланишларни дунёга кўрсатиш, шунингдек, илмли, маърифатли олима қизларни жамиятга, илм-фанга тайёрлаб беришдир.

Новости 25/02/2025 Создана платформа, демонстрирующая исследования узбекских ученых
Совместно с Академией наук Узбекистана и международным сообществом Wonder Women при поддержке Азиатского банка развития впервые создан сайт "Женщины-ученые Узбекистана."
"Основная цель сайта - представить миру ученых, создавших уникальные школы в узбекской науке, деятельность талантливых, образованных женщин, внедряющих инновации в современную науку, а также показать наших ученых прошлого и настоящего, которые вносят вклад в развитие науки нашей страны, как героев сегодняшнего дня," - говорится в сообщении.
•   В первой части сайта представлена информация о жизни и научных исследованиях женщин-ученых, занимающих свое место в истории - Хадичи Сулаймоновой, Галины Пугаченковой, Максуды Ходжановой.
•   Вторая часть посвящена деятельности узбекских ученых и пяти женщин-академиков, которые в настоящее время работают в Академии наук.
Платформа предоставляет полную информацию о докторах наук и профессорах, занимающихся современными исследованиями в физико-математических, химико-биологических и медицинских, социально-гуманитарных науках. Согласно сообщению, эта информация будет и далее обогащаться по содержанию и количеству.
"Сайт также имеет значение в жизни общества и науки. Эта платформа служит примером, образцом, одним словом, моделью для женщин-ученых, известных своими обширными научными исследованиями, которые с энтузиазмом и восхищением входят в науку," - говорится в сообщении Академии наук.
Отмечается, что основная цель такой инициативы - показать миру узбекских ученых и их продуктивные исследования, а также подготовить образованных, просвещенных женщин-ученых к обществу и науке.