Янгиликлар 25/02/2025 Ўзбек олималарининг изланишларини намойиш этувчи платформа яратилди
Ўзбекистон Фанлар академияси, Wonder Women халқаро ҳамжамияти ҳамкорлигида Осиё тараққиёт банки кўмаги билан биринчи марта “Ўзбекистон олима аёллари” сайти яратилди.
“Сайтнинг асосий мақсади ўзбек илм-фанида ўзига хос мактаблар яратган олималарни, замонавий фанда янгиликлар қилаётган истеъдодли, илмли аёллар фаолиятини жаҳонга танитиш, шу билан бирга, мамлакатимиз фани ривожи учун ҳисса қўшиб келаётган ўтмиш ва ҳозирги замон олималаримизни бугунги кун қаҳрамонлари сифатида намойиш этишдир”, дейилади хабарда.
•   Сайтнинг биринчи қисмида тарихда ўз ўрнига эга бўлган олима аёллар – Ҳадича Сулаймонова, Галина Пугаченкова, Мақсуда Хожанованинг ҳаёти, илмий изланишлари ҳақида маълумотлар киритилган.
•   Иккинчи қисми эса ҳозирда Фанлар академиясида фаолият юритаётган ўзбек олималари ва беш нафар академик аёлларнинг фаолиятига бағишланган.
Платформа физика-математика, кимё-биология ва тиббиёт, ижтимоий-гуманитар фанларда замонавий тадқиқотлар билан шуғулланаётган фан докторлари ва профессор олималар ҳақида тўлиқ маълумот беради. Хабарга кўра, келгусида ҳам ушбу маълумотлар мазмун ва сон жиҳатдан янада бойитиб борилади.
“Сайтнинг жамият ва фан ҳаётидаги аҳамияти ҳам мавжуд. Ушбу платформа мазмунан илмга ҳаяжон ва ҳайрат билан кириб келаётган хотин-қизларга улкан илмий изланишлари билан танилган олималар ҳаёти ўрнак, намуна, бир сўз билан айтганда, модель вазифасини ўтайди”, дейилади Фанлар академияси хабарида.
Таъкидланишича, бундай ташаббусдан кўзланган асосий мақсад ўзбек олималари ва улар олиб бораётган сермаҳсул изланишларни дунёга кўрсатиш, шунингдек, илмли, маърифатли олима қизларни жамиятга, илм-фанга тайёрлаб беришдир.

News 25/02/2025 A platform has been created to showcase the research of Uzbek scholars
In cooperation with the Academy of Sciences of Uzbekistan and the international community Wonder Women, with the support of the Asian Development Bank, the website "Women Scientists of Uzbekistan" was created for the first time.
"The main goal of the website is to introduce to the world the activities of scientists who have created unique schools in Uzbek science, talented, educated women who are making innovations in modern science, and at the same time, to show our past and present scientists who contribute to the development of science in our country as heroes of today," the report says.
•   The first part of the site contains information about the lives and scientific research of women scientists who have their place in history - Hadicha Sulaymonova, Galina Pugachenkova, Maksuda Khojanova.
•   The second part is dedicated to the activities of Uzbek scientists and five female academics currently working at the Academy of Sciences.
The platform provides comprehensive information about Doctors of Science and Professors engaged in modern research in physics and mathematics, chemistry and biology, medicine, and social sciences and humanities. According to the report, this information will be further enriched in terms of content and quantity in the future.
"The site also has significance in the life of society and science. In essence, this platform serves as an example, an example, in a word, a model for women scientists who are entering science with excitement and admiration, whose lives are known for their extensive scientific research," the Academy of Sciences said.
It was noted that the main goal of such an initiative is to show the world Uzbek scientists and their productive research, as well as to prepare educated, enlightened female scientists for society and science.